
Dr Michał Kretowicz
Lekarz specjalista, absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2010). Specjalizację z położnictwa i ginekologii odbywał w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Od 2017 roku współpracuje z Centrum Planowania Rodziny, gdzie szkolił się pod kierunkiem dr. Eugeniusza Siwika w zakresie wazektomii i rewazektomii. Obecnie wykonuje wyłącznie zabiegi wazektomii, oraz przywrócenia drożności, w których ma bardzo duże doświadczenie.
Wazektomia nie wpływa ani na produkcję testosteronu przez jądra, ani na ich ukrwienie, unerwienie czy zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji.
Czym jest wazektomia?
Wazektomia to zabieg polegający na chirurgicznym zablokowaniu nasieniowodów. Obecnie wykonuje się go w sposób mało inwazyjny – w znieczuleniu miejscowym, przez kilkumilimetrowy otwór w skórze, zazwyczaj w trakcie około 30-minutowej wizyty w gabinecie. W wyniku zabiegu w ejakulacie nie stwierdza się obecności plemników.
Wazektomię traktuje się jako trwałą metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Dla panów, którzy po latach zdecydują się na potomstwo, istnieje możliwość chirurgicznego odwrócenia zabiegu lub – alternatywnie – pobrania plemników drogą biopsji.
Mity na temat wazektomii
Do najczęstszych mitów dotyczących wazektomii należy przekonanie, że zabieg ten niekorzystnie wpływa na męskość – libido, sprawność seksualną, poziom testosteronu itp. W rzeczywistości wazektomia polega jedynie na przerwaniu drogi odpływu plemników. Nie wpływa ani na produkcję testosteronu przez jądra, ani na ich ukrwienie, unerwienie czy zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji.
Wpływ na życie seksualne
W większości przypadków wazektomia nie ma negatywnego wpływu na życie seksualne pacjentów. U części mężczyzn i ich partnerek, u których lęk przed nieplanowaną ciążą ograniczał aktywność seksualną, po zabiegu często dochodzi do poprawy satysfakcji z życia intymnego.
Podobna sytuacja dotyczy pacjentów, którzy wcześniej stosowali prezerwatywy jako główną metodę antykoncepcji – po wazektomii często z nich rezygnują, co prowadzi do zwiększenia intensywności doznań seksualnych.