Skip to main content
Home » Kości i stawy » Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego
Kości i stawy

Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego

fibromialgia
fibromialgia

Fibromialgia to choroba, która charakteryzuje się uogólnionym, rozlanym i przewlekłym bólem w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Czasem pacjenci opisują go jako ból całego ciała.

Magdalena Kocot-Kępska

Dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska

EDPM Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu Członek Executive Board, European Pain Federation EFIC Zakład Badania i Leczenia Bólu UJ CM Kraków

Ból odczuwany jest w mięśniach, więzadłach, ścięgnach. Najczęściej jest uporczywy, rozlany, głęboki, świdrujący, tępy. Bólowi towarzyszy tkliwość mięśni i struktur okołostawowych. Ból może występować codziennie, ale może też pojawiać się okresowo o różnych porach dnia i nocy. Nie zawsze jest to ból silny, ale fakt, że ma charakter stały, długotrwały, czyni go szczególnie dokuczliwym. Dolegliwości mogą nasilać się podczas zimnej i wilgotnej pogody, po wyczerpującej aktywności fizycznej i umysłowej, wskutek stresu czy braku snu.

U chorych z fibromialgią prócz bólu występują również objawy ogólnoustrojowe, takie jak pogorszenie nastroju, kłopoty z pamięcią, zaburzenia snu (sen nieprzynoszący odpoczynku), ogólna męczliwość w ciągu dnia przypominająca fizyczne zmęczenie. Często również u tych pacjentów współwystępują inne rodzaje bólu przewlekłego jak np. bóle głowy, bóle pleców, zespół jelita drażliwego, nadwrażliwość na substancje chemiczne, kosmetyki.

Fibromialgia jest chorobą o niepoznanej do końca etiologii. We współczesnej medycynie określana jest jako schorzenie czynnościowe, dysfunkcyjne, co oznacza, że głównym mechanizmem powstawania tego rodzaju bólu są zaburzenia (dysfunkcja) wewnętrznych mechanizmów kontroli i hamowania bólu w układzie nerwowym. U chorych na fibromialgię w wykonanych badania laboratoryjnych i obrazowych np. rentgenowskich, nie stwierdza się żadnych lub tylko niewielkie, nieistotne odchylenia od normy. Nawet jeżeli stwierdza się w badaniach obrazowych jakąkolwiek patologię, np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, to nie tłumaczy to stopnia nasilenia bólu i innych objawów oraz ich rozległości.

Jak wynika z badań epidemiologicznych fibromialgia może występować u 3-10 proc. osób dorosłych, nawet do siedmiu razy częściej u kobiet niż mężczyzn. Większość pacjentów to osoby w wieku średnim – 40-60 lat. Czynnikiem wyzwalającym pojawienie się fibromialgii może być uraz, zwłaszcza w obrębie tułowia np. wypadek komunikacyjny, ciężkie przeżycie emocjonalne, utrata bliskiej osoby, monotonna i stresująca praca, silny stres.

Fibromialgia nie zagraża życiu pacjenta, ale prowadzi do znacznego stopnia pogorszenia jakości życia, niesprawności, zaburzenia funkcjonowania społecznego i zawodowego.

Ogromnym problemem jest kwestia postawienia właściwego rozpoznania choroby. Ze względu na zróżnicowane i rozległe objawy fibromialgii mija zwykle kilka lat do postawienia właściwej diagnozy, a do tego czasu pacjenci korzystają z porad różnych specjalistów, często narażani są na niepotrzebne badania diagnostyczne czy procedury terapeutyczne.

Leczenie chorych z fibromialgią rozpoczyna się od edukacji pacjenta, czyli wyjaśnienia przyczyn choroby, możliwości leczenia i pozytywnego rokowania. Choroby jako takiej nie da się zupełnie wyleczyć, ale dostępne metody mogą znacznie zmniejszyć objawy i poprawić funkcjonowanie chorego. Terapię rozpoczyna się od metod niefarmakologicznych takich jak ćwiczenia aerobowe, balneoterapia, terapie psychologiczne (relaksacja, terapia poznawczo-behawioralna). Gdy te metody są mało skuteczne można także zastosować leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne, gdyż leki te wpływają na mechanizmy kontroli bólu zaburzone u chorych z fibromialgią. Eksperci podkreślają, że u chorych z fibromialgią należy stosować leczenie wielokierunkowe, łączące różne metody terapeutyczne np. leki, ćwiczenia i psychoterapia. Z badań klinicznych wynika, że często stosowane proste leki przeciwbólowe jak np. paracetamol, NLPZ nie są skuteczne u chorych z fibromialgią.

Next article
Home » Kości i stawy » Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article