Skip to main content
Home » Immunologia » HIV – ciągły wzrost liczby wykrytych zakażań
Immunologia

HIV – ciągły wzrost liczby wykrytych zakażań

zakażenie hiv
zakażenie hiv

…ciągły spadek środków na profilaktykę

Pierwsze przypadki nowego wirusa w Polsce zarejestrowano w 1985 r. Strach, obawa, lęk. Jak można się zakazić, kogo może dotknąć?

Dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Pedagog, edukator seksualny, socjolog, certyfikowany edukator, konsultant i doradca HIV/AIDS, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, członek Światowego (International AIDS Society) , Europejskiego (European AIDS Clinical Society) i Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTnAIDS), współautorka Polskich Rekomendacji „Zasady opieki nad osobami zakażonymi HIV”, członek European AIDS Treatment Group i Network of Low Prevalence Countries of Central and South East Europe (NeLP), koordynator i doradca Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, autorka wielu publikacji i programów edukacyjnych, uhonorowana Czerwoną Kokardką.

Przez 35 lat medycyna odnalazła odpowiedzi na większość z tych pytań. HIV, czyli ludzki wirus upośledzenia odporności, przenosi się przez krew i wydzieliny narządów płciowych. Zakazić się można przez kontakty seksualne, bezpośredni kontakt z zakażoną krwią oraz z zakażonej matki na dziecko, w trakcie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Przełom w walce z HIV przyniosły lata 90-te, kiedy wprowadzono skojarzoną terapię antywirusową. Coraz lepsze leki dawały nadzieję, początkowo na dłuższe życie, a obecnie na możliwość dożycia starości, mimo zakażenia HIV.

HIV pod względem medycznym udało się opanować. Udało się zatrzymać jego namnażanie dając ludziom szansę na długie życie. Zakażenie HIV jest obecnie traktowane jako choroba przewlekła. Dalsze, zaawansowane prace dają nadzieję, na eliminację wirusa z organizmu, trwają też intensywne prace nad szczepionką.

Cały rozwój naukowy na świecie wiązał się również z licznymi działaniami profilaktycznymi. Szeroko prowadzone kampanie społeczne miały na celu pokazanie dróg zakażenia, możliwości zabezpieczenia się przed HIV oraz uświadomienie ludziom, że codziennie życie z osobą seropozytywną nie stanowi żadnego zagrożenia. Osoby zakażone mają zdrowe dzieci, pracują, studiują i spełniają swoje marzenia. Starają się żyć normalnie.

Niestety w Polsce rozwój medycyny nie przełożył się na wiedzę Polaków o tym zakażeniu. Ciągle pokutują mity i stereotypy związane z lękiem przed zakażeniem. W ostatnich latach środki na działania profilaktyczne maleją, a liczba nowo potwierdzonych zakażeń przybywa. Mimo dostępu do leczenia i wysokospecjalistycznej opieki medycznej dla osób seropozytywnych niewiedza o drogach zakażenia przekłada się na nieuzasadniony lęk przed osobami z HIV. Mało kto może otwarcie powiedzieć o swoim zakażeniu, w obawie przed odrzuceniem i dyskryminacją. Nawet w placówkach ochrony zdrowia po 35 latach od wykrycia zakażenia, odmawia się zabiegów medycznych.

87 proc. Polaków uważa, że HIV ich nie dotyczy, chociaż tylko co 10 badał się w tym kierunku. Skoro zakażenie głównie przenosi się drogą niezabezpieczonych kontaktów seksualnych, to zdecydowanie większa liczba.

Fundacja Edukacji Społecznej od 2002 r. (www.fes.edu.pl) jest jedną z wiodących organizacji działających w zakresie profilaktyki HIV w Polsce. Prowadzi działania edukacyjne w szkołach oraz na uczelniach, kieruje dwoma Punktami Konsultacyjno-Diagnostycznymi w Warszawie, w których wykonywane są bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV, HCV i kiły (www.projekttest.pl), realizuje Akademię Pozytywnego Życia, projekt którego odbiorcami są osoby żyjące z HIV i ich bliscy. Fundacja jest również partnerem projektów badawczych i członkiem organizacji międzynarodowych.

Działania z zakresu profilaktyki HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową to tylko część pracy. Fundacja prowadzi projekt AfterPartyFES, którego celem jest wsparcie osób eksperymentujących i używających problemowo substancji psychoaktywnych. Zespół specjalistów składających się z terapeutów, seksuologów i psychoterapeutów prowadzi wsparcie również dla użytkowników chemseks (www.meskiebranie.pl). Równie ważnymi działaniami są programy z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, w tym prowadzenie niezależnej światopoglądowo edukacji seksualnej. Projekty Fundacji Edukacji Społecznej w dużej części finansowane są ze środków miasta stołecznego Warszawy, a także jednostek rządowych: Krajowego Centrum ds. AIDS i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, samorządowych np. Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz ze środków prywatnych.

Next article
Home » Immunologia » HIV – ciągły wzrost liczby wykrytych zakażań
immunologia

HIV nie wyklucza

Nowoczesne leczenie zapewnia osobom żyjącym z HIV funkcjonowanie w społeczeństwie, na takim samym poziomie jak osobom zdrowym. Jak zatem w praktyce wygląda ich codzienne życie?

Dr n społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Pedagog, socjolog, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, certyfikowany doradca i edukator HIV/AIDS, członek European AIDS Treatment Group oraz Polskiego, Europejskiego i Światowego Towarzystwa Naukowego AIDS

Jak przełamać zakażenie HIV jako temat tabu? Dlaczego ważne jest, aby komunikować, że z HIV można żyć normalnie, kiedy stosuje się do zaleceń lekarza?

Najnowsze leki, które są obecnie dostępne, zdecydowanie różnią się od tych sprzed 10 lat. Są to terapie niosące niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W związku z tym, osoby zakażone HIV, wdrażające odpowiednie leczenie mogą dożyć spokojnej starości i zakażenie HIV nie skraca im życia. Dzięki lekom antyretrowirusowym poziom wirusa w organizmie jest tak niewielki, że osoba nie zakaża podczas kontaktów seksualnych. Jest to zgodnie z zasadą U=U, czyli niewykrywalny = niezakażalny. Oznacza to, że jeśli ma się tak mały poziom wirusa, to nawet kontakty seksualne są bezpieczne.

Czy mając HIV, dalej można uprawiać sport, prowadzić życie towarzyskie i mieć zdrowego partnera oraz rodzinę? Od czego zależy jakość naszego życia po diagnozie?

W Polsce najnowocześniejsze leki są dostępne bezpłatnie, praktycznie od razu, u lekarza specjalisty. Ich różnorodność pozwala na wprowadzenie zindywidualizowanej terapii dostosowanej do stylu życia i codziennego funkcjonowania osoby żyjącej z wirusem. Pacjenci mają do wyboru terapie jednotabletkowe, polegające na przyjmowaniu jednej tabletki raz dziennie lub od niedawna dostępne leczenie o przedłużonym działaniu w postaci zastrzyku raz na dwa miesiące. Za sprawą takiego rozwiązania na co dzień nawet nie trzeba myśleć o chorobie. Można wtedy sprawnie żyć i normalnie funkcjonować. Doskonałym przykładem są moi koledzy, osoby w organizacjach i nasi podopieczni, którzy biegają maratony, zdobywają szczyty, biorą udział w wielu wyprawach zagranicznych i realizują swoje marzenia. Wszystkie te osoby mają, zdrowe, niezakażone dzieci, często też ujemnych partnerów. HIV absolutnie nie wyklucza z funkcjonowania społecznego.

Aby nasze życie było w pełni satysfakcjonujące, trzeba sobie poradzić z zakażeniem w kwestii mentalnej, psychicznej. Nie można stygmatyzować siebie samego, ponieważ osoba żyjąca z HIV jest taka sama, jak inni. Istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową, jak kiła, czy też HPV, które nie są tak stygmatyzowane. Niestety w polskim społeczeństwie istnieje nadal sporo stereotypów i mitów. Wiele osób z tego powodu ma lęk przed poinformowaniem o swojej chorobie bliskich, partnerów. A przecież po włączeniu leków antyretrowirusowych i pogodzeniu się z diagnozą można żyć całkowicie normalnie.

Jakie kroki należy podjąć do zdrowego życia z HIV?

W pierwszej kolejności trzeba się odważyć i zrobić test. Można to zrobić w jednym z 27 punktów konsultacyjno-diagnostycznych lub zamówić zestaw testowy do domu. Jest to choroba przewlekła, która może dotyczyć każdego z nas. Stąd też warto to zrobić, by jak najszybciej rozpocząć leczenie. Gdy otrzymamy dodatni wynik, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do poradni leczącej osoby żyjące z HIV. Tam lekarz chorób zakaźnych zleci nam wykonanie całego panelu badań, by dobrać odpowiednie leki. Każda osoba po diagnozie uzyska bezpłatne wsparcie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: pozytywnezycie.eu. Jest to portal dedykowany osobom żyjącym z HIV i ich bliskim. Znajdują się tam aktualne informacje oparte na wytycznych Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

Next article