Skip to main content
Home » Immunologia » HIV – czy to ciągle problem?
immunologia

HIV – czy to ciągle problem?

wiedza
wiedza

Dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Pedagog, edukator seksualny, socjolog, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, członek International AIDS Society, European AIDS Clinical Society i Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, współautorka polskich rekomendacji, członek European AIDS Treatment Group i Network of Low Prevalence Countries of Central and South East Europe, koordynator i doradca Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, autorka wielu publikacji i programów edukacyjnych, uhonorowana Czerwoną Kokardką.

Czy mamy problem z HIV w Polsce?

Tak. I to coraz większy. Od lat wskaźnik wykrytych zakażeń rośnie. Wiedza o HIV maleje. Mimo, że pod względem medycznym opieka i dostęp do leczenia jest na europejskim poziomie, to społecznie znów narastają stereotypy. Osoby zakażone HIV coraz rzadziej mówią o swoim zakażeniu zarówno bliskim jak i pracownikom ochrony zdrowia. Dalej są sytuacje odmówienie przyjęcia do dentysty, czy problemów z terminem zabiegu medycznego, jak ujawniony jest status HIV.

87 proc. Polaków uważa, że HIV ich nie dotyczy? Czy słusznie?

Niestety nie. Nasze dobre samopoczucie, jest niewspółmierne z realnym ryzykiem zakażenia. Mało kto z nas robił test na HIV. Jeszcze mniej osób wie, czy partner seksualny taki test miał wykonany. Żyjemy w błogim przekonaniu, że skoro mamy jednego partnera, to HIV jest poza nami. Dominująca droga zakażenia jest taka sama – kontakty seksualne. Nie ważne czy ze stałym partnerem, czy z przygodnym, na wyjeździe czy w domu. Jeśli nie ma zabezpieczenia prezerwatywą, wirus może się przenieść. Dla tych co chcieliby się przetestować oferowane są bezpłatne i anonimowe testy w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Adresy na stronie www.projekttest.pl.

Brak wiedzy skutkuje tym, że w Polsce ponad połowa osób zakażonych ma późno wykryty HIV. Późne rozpoznanie stawiane jest częściej heteroseksualnym, które nigdy nie miały wykonanego badania. Świadomość lekarzy o istocie tego badania jest ciągle niewystarczająca. Dlatego też Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS wydało rekomendacje dostępne na stronie www.ptnaids.pl, gdzie informuje, przy których chorobach test na HIV jest podstawowym elementem diagnostyki.

Przed wakacjami warto pamiętać nie tylko o HIV, ale również o innych chorobach przenoszonych drogą płciową. Osoby, które szykują się na wakacyjne szaleństwa mogą rozważyć PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną, chroniącą przed HIV. Szczegółowe informację i adresy placówek dostępne są na stronie www.prep.edu.pl.

Osoby żyjące z HIV mogą dożyć starości, biegać maratony, spełniać się zawodowo i społecznie. Mogą mieć zdrowe, niezakażone dzieci. Fundacja Edukacji Społecznej wspiera, szczególnie w pierwszym okresie po diagnozie. Kiedy trudno sobie poradzić, że to jednak ja go mam, mnie dotyczy. W ramach Akademii Pozytywnego Życia, projektu współfinansowanego przez miasto stołeczne Warszawa, realizowanego we współpracy z Fundacją PREKURSOR i Fundacją Studio Psychologii Zdrowia oferujemy bezpłatną pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, warsztaty rozwoju osobistego dla osób zakażonych i ich bliskich. Pomagamy oswoić się z zakażeniem i znów cieszyć się pełnią życia. Zapraszamy na stronę www.fes.edu.pl, gdzie można poznać całą naszą ofertę działań. Ruszyła również nowa platforma www.meskiebranie.pl, gdzie można dowiedzieć się o ryzyku związanym z chemsex oraz znaleźć specjalistyczną pomoc na terenie całego kraju.

Next article
Home » Immunologia » HIV – czy to ciągle problem?
immunologia

HIV nie wyklucza

Nowoczesne leczenie zapewnia osobom żyjącym z HIV funkcjonowanie w społeczeństwie, na takim samym poziomie jak osobom zdrowym. Jak zatem w praktyce wygląda ich codzienne życie?

Dr n społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Pedagog, socjolog, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, certyfikowany doradca i edukator HIV/AIDS, członek European AIDS Treatment Group oraz Polskiego, Europejskiego i Światowego Towarzystwa Naukowego AIDS

Jak przełamać zakażenie HIV jako temat tabu? Dlaczego ważne jest, aby komunikować, że z HIV można żyć normalnie, kiedy stosuje się do zaleceń lekarza?

Najnowsze leki, które są obecnie dostępne, zdecydowanie różnią się od tych sprzed 10 lat. Są to terapie niosące niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W związku z tym, osoby zakażone HIV, wdrażające odpowiednie leczenie mogą dożyć spokojnej starości i zakażenie HIV nie skraca im życia. Dzięki lekom antyretrowirusowym poziom wirusa w organizmie jest tak niewielki, że osoba nie zakaża podczas kontaktów seksualnych. Jest to zgodnie z zasadą U=U, czyli niewykrywalny = niezakażalny. Oznacza to, że jeśli ma się tak mały poziom wirusa, to nawet kontakty seksualne są bezpieczne.

Czy mając HIV, dalej można uprawiać sport, prowadzić życie towarzyskie i mieć zdrowego partnera oraz rodzinę? Od czego zależy jakość naszego życia po diagnozie?

W Polsce najnowocześniejsze leki są dostępne bezpłatnie, praktycznie od razu, u lekarza specjalisty. Ich różnorodność pozwala na wprowadzenie zindywidualizowanej terapii dostosowanej do stylu życia i codziennego funkcjonowania osoby żyjącej z wirusem. Pacjenci mają do wyboru terapie jednotabletkowe, polegające na przyjmowaniu jednej tabletki raz dziennie lub od niedawna dostępne leczenie o przedłużonym działaniu w postaci zastrzyku raz na dwa miesiące. Za sprawą takiego rozwiązania na co dzień nawet nie trzeba myśleć o chorobie. Można wtedy sprawnie żyć i normalnie funkcjonować. Doskonałym przykładem są moi koledzy, osoby w organizacjach i nasi podopieczni, którzy biegają maratony, zdobywają szczyty, biorą udział w wielu wyprawach zagranicznych i realizują swoje marzenia. Wszystkie te osoby mają, zdrowe, niezakażone dzieci, często też ujemnych partnerów. HIV absolutnie nie wyklucza z funkcjonowania społecznego.

Aby nasze życie było w pełni satysfakcjonujące, trzeba sobie poradzić z zakażeniem w kwestii mentalnej, psychicznej. Nie można stygmatyzować siebie samego, ponieważ osoba żyjąca z HIV jest taka sama, jak inni. Istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową, jak kiła, czy też HPV, które nie są tak stygmatyzowane. Niestety w polskim społeczeństwie istnieje nadal sporo stereotypów i mitów. Wiele osób z tego powodu ma lęk przed poinformowaniem o swojej chorobie bliskich, partnerów. A przecież po włączeniu leków antyretrowirusowych i pogodzeniu się z diagnozą można żyć całkowicie normalnie.

Jakie kroki należy podjąć do zdrowego życia z HIV?

W pierwszej kolejności trzeba się odważyć i zrobić test. Można to zrobić w jednym z 27 punktów konsultacyjno-diagnostycznych lub zamówić zestaw testowy do domu. Jest to choroba przewlekła, która może dotyczyć każdego z nas. Stąd też warto to zrobić, by jak najszybciej rozpocząć leczenie. Gdy otrzymamy dodatni wynik, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do poradni leczącej osoby żyjące z HIV. Tam lekarz chorób zakaźnych zleci nam wykonanie całego panelu badań, by dobrać odpowiednie leki. Każda osoba po diagnozie uzyska bezpłatne wsparcie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: pozytywnezycie.eu. Jest to portal dedykowany osobom żyjącym z HIV i ich bliskim. Znajdują się tam aktualne informacje oparte na wytycznych Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

Next article