Home » Immunologia » HIV – czy to ciągle problem?
immunologia

HIV – czy to ciągle problem?

wiedza
wiedza

Dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Pedagog, edukator seksualny, socjolog, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, członek International AIDS Society, European AIDS Clinical Society i Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, współautorka polskich rekomendacji, członek European AIDS Treatment Group i Network of Low Prevalence Countries of Central and South East Europe, koordynator i doradca Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, autorka wielu publikacji i programów edukacyjnych, uhonorowana Czerwoną Kokardką.

Czy mamy problem z HIV w Polsce?

Tak. I to coraz większy. Od lat wskaźnik wykrytych zakażeń rośnie. Wiedza o HIV maleje. Mimo, że pod względem medycznym opieka i dostęp do leczenia jest na europejskim poziomie, to społecznie znów narastają stereotypy. Osoby zakażone HIV coraz rzadziej mówią o swoim zakażeniu zarówno bliskim jak i pracownikom ochrony zdrowia. Dalej są sytuacje odmówienie przyjęcia do dentysty, czy problemów z terminem zabiegu medycznego, jak ujawniony jest status HIV.

87 proc. Polaków uważa, że HIV ich nie dotyczy? Czy słusznie?

Niestety nie. Nasze dobre samopoczucie, jest niewspółmierne z realnym ryzykiem zakażenia. Mało kto z nas robił test na HIV. Jeszcze mniej osób wie, czy partner seksualny taki test miał wykonany. Żyjemy w błogim przekonaniu, że skoro mamy jednego partnera, to HIV jest poza nami. Dominująca droga zakażenia jest taka sama – kontakty seksualne. Nie ważne czy ze stałym partnerem, czy z przygodnym, na wyjeździe czy w domu. Jeśli nie ma zabezpieczenia prezerwatywą, wirus może się przenieść. Dla tych co chcieliby się przetestować oferowane są bezpłatne i anonimowe testy w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Adresy na stronie www.projekttest.pl.

Brak wiedzy skutkuje tym, że w Polsce ponad połowa osób zakażonych ma późno wykryty HIV. Późne rozpoznanie stawiane jest częściej heteroseksualnym, które nigdy nie miały wykonanego badania. Świadomość lekarzy o istocie tego badania jest ciągle niewystarczająca. Dlatego też Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS wydało rekomendacje dostępne na stronie www.ptnaids.pl, gdzie informuje, przy których chorobach test na HIV jest podstawowym elementem diagnostyki.

Przed wakacjami warto pamiętać nie tylko o HIV, ale również o innych chorobach przenoszonych drogą płciową. Osoby, które szykują się na wakacyjne szaleństwa mogą rozważyć PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną, chroniącą przed HIV. Szczegółowe informację i adresy placówek dostępne są na stronie www.prep.edu.pl.

Osoby żyjące z HIV mogą dożyć starości, biegać maratony, spełniać się zawodowo i społecznie. Mogą mieć zdrowe, niezakażone dzieci. Fundacja Edukacji Społecznej wspiera, szczególnie w pierwszym okresie po diagnozie. Kiedy trudno sobie poradzić, że to jednak ja go mam, mnie dotyczy. W ramach Akademii Pozytywnego Życia, projektu współfinansowanego przez miasto stołeczne Warszawa, realizowanego we współpracy z Fundacją PREKURSOR i Fundacją Studio Psychologii Zdrowia oferujemy bezpłatną pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, warsztaty rozwoju osobistego dla osób zakażonych i ich bliskich. Pomagamy oswoić się z zakażeniem i znów cieszyć się pełnią życia. Zapraszamy na stronę www.fes.edu.pl, gdzie można poznać całą naszą ofertę działań. Ruszyła również nowa platforma www.meskiebranie.pl, gdzie można dowiedzieć się o ryzyku związanym z chemsex oraz znaleźć specjalistyczną pomoc na terenie całego kraju.

Next article