Home » Immunologia » Wysiłek fizyczny to najprostszy sposób na zdrowy organizm
Immunologia

Wysiłek fizyczny to najprostszy sposób na zdrowy organizm

Decydując się na rozpoczęcie aktywności ruchowej, należy wybrać ćwiczenia, które sprawiają przyjemność. Warto też dobrać sobie grupę wsparcia, by wzajemnie się mobilizować.

Kamila Szczawińska

Psycholog, modelka

Jakich rad udzieliłaby pani osobom, które chciałyby prowadzić zdrowszy styl życia, ale nie wiedzą, od czego zacząć?

Należy zacząć od aktywności ruchowej, która sprawia nam przyjemność. To może być bieganie, jazda na rowerze, fitness czy nawet spacerowanie. Jeśli porwiemy się na sport, za którym nie przepadamy, to bardzo szybko przejdzie nam ochota do ćwiczeń. Ważne, by aktywność ruchową podejmować regularnie i kroczek po kroczku podnosić sobie poprzeczkę – każde dodatkowe 5 minut biegu czy o kilometr dłuższy spacer będzie małym sukcesikiem, który nakręci nas do kolejnych prób. Warto też dobrać sobie grupę wsparcia: rodzinę, koleżanki, dzieci – tak, by wzajemnie się mobilizować, gdyby przyszły momenty rezygnacji. Zachęcam też do odłożenia telefonu, choćby na dwie-trzy godziny. Zamiast bezmyślnie patrzeć w ekran, można w tym czasie wykonać długi spacer czy nawet serię krótkich ćwiczeń w domu.

Czy ma pani jakieś własne metody związane z systematyczną profilaktyką zdrowotną, którymi chciałaby się pani podzielić z innymi?

Każdego roku we wrześniu przechodzę serię badań profilaktycznych – USG piersi, USG brzucha, morfologia, badania ginekologiczne. Rutynowo wpisuję sobie te badania do każdego kalendarza na kolejny rok. Warto też zachęcić do takich badań rodzinę, w tym małe dzieci – dla nich może to być nieprzyjemne doświadczenie, ale 5 minut płaczu dziecka warte jest spokoju i pewności, że z jego zdrowiem jest wszystko w porządku. W ogóle polecam obdarowywanie bliskich bonami na badania kontrolne, bo to bardziej wartościowy prezent niż bukiet kwiatów. Pamiętajmy, że profilaktyka jest o tyle ważna, że większość chorób, nawet tych najgroźniejszych, jest wyleczalna, jeśli zostanie wykryta na wczesnym etapie rozwoju.

Kamila Szczawińska: Istnieje mnóstwo ekspertyz potwierdzających, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ciało i zdrowie.

Jak regularna aktywności fizyczna wpływa na zapobieganie chorobom i utrzymanie ogólnego zdrowia?

Istnieje mnóstwo ekspertyz potwierdzających, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ciało i zdrowie. I wcale nie trzeba uprawiać zawodowo sportu, by przeciwstawić się starzeniu i mieć wysportowane, zdrowe ciało. Wysiłek fizyczny stopuje rozwój chorób serca, cukrzycy, osteoporozy, przeciwdziała nadwadze, a nawet chorobom psychicznym i niektórym nowotworom. Aktywność ruchowa, dostosowana do wieku i możliwości każdej osoby, to najprostszy sposób na utrzymanie dobrego zdrowia. Również umysł dużo lepiej pracuje po wysiłku fizycznym, gdy wydzielają się endorfiny, a ciało jest pobudzone.

Next article