Home » Kości i stawy » Bezinwazyjna regeneracja stawów? To możliwe!
Kości i stawy

Bezinwazyjna regeneracja stawów? To możliwe!

Bezinwazyjna regeneracja stawów
Bezinwazyjna regeneracja stawów

Pierwsze kroki stawiała w Niemczech, jednak dziś z powodzeniem stosowana jest również w naszym kraju. Mowa o innowacyjnej terapii rezonansem magnetycznym, która dzięki wykorzystaniu fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości, pomaga uśmierzyć ból i aktywnie wspiera regenerację tkanki chrzęstnej i kostnej. Metoda jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i pozwala utrzymać zdrowie oraz jakość życia w każdym wieku.

Dr Ryszard Stawicki

Ortopeda

Bezinwazyjna metoda leczenia

Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe stają się coraz powszechniejsze w naszym kraju. Wśród nich wymienić można m.in.: bóle kręgosłupa, kontuzje sportowe, złamania, osteoporozę oraz zwyrodnienia stawów, które dotykają aż 5 mln Polaków! W obliczu tak częstego występowania chorób układu ruchu konieczne staje się wdrażanie nowych metod terapeutycznych, mających na celu łagodzenie bólu, poprawienie ruchomości stawów oraz opóźnienie postępowania choroby. Tak powstała rewolucyjna metoda leczenia rezonansem magnetycznym w systemie MBST®. Jej celem jest nie tylko leczenie choroby, lecz również niedopuszczenie do jej rozwoju lub opóźnienie jej wystąpienia. To metoda wspomagająca, umożliwiająca poprawę trofiki więzadeł i ścięgien. Metoda nie daje skutków ubocznych, jest bezinwazyjna oraz bezpieczna i komfortowa dla pacjenta (jedna sesja trwa tylko 60 min.), od którego wymaga się jedynie ustawienia ciała w pozycji określonej przez lekarza. Terapia daje długofalowy efekt leczenia, wynoszący min. 4 lata.

Jak to działa?

Terapia rezonansem magnetycznym MBST® opiera się na efektach biofizycznych, które są stosowane w tomografii rezonansowej – w której jądra atomów wodoru w organizmie najpierw pobierają energię z zewnętrznych pól elektromagnetycznych, a następnie oddają ją do otaczającej tkanki. Tym samym terapia wpływa na zaburzone funkcje komórek – aktywuje procesy metaboliczne w organizmie i wyzwala procesy regeneracji. W tym celu w urządzeniu do terapii MBST® wytwarza się główne pole elektromagnetyczne w leczonej okolicy, które ustawia jądra atomów wodoru. Potem są one obracane impulsami radiowymi za pomocą specjalnie dopasowanej do schorzenia pacjenta sekwencji leczniczej i po emisji impulsu wracają do pierwotnego poziomu energii. Doprowadzona energia natomiast oddawana jest do otaczającej tkanki, wyzwala procesy biofizyczne oraz prowadzi do aktywnej stymulacji komórek, znacznej regeneracji tkanki chrzęstnej i redukcji bólu.

Kto może poddać się leczeniu?

Terapia skierowana jest do osób, które mają problem z bólami stawów, kręgosłupa, są po kontuzjach czy urazach sportowych, a także do tych, którzy chcą zabezpieczyć swoje tkanki na przyszłość. Technologia MBST jest rekomendowana w przypadku m.in.: chorób zwyrodnieniowych stawów, tkanki łącznej i kręgosłupa, operacji stawów i więzadeł, osteoporozy, artrozy czy urazów sportowych. Poddanie się jej może być dla pacjentów szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, a w niektórych przypadkach także sposobem na odroczenie czy uniknięcie operacji. To wszystko możliwe jest za sprawą regeneracji tkanki chrzęstnej, co przekłada się tym samym na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków lub nawet całkowite ich odstawienie. Należy jednak pamiętać, że o tym, czy w danym przypadku terapia jest zasadna decyduje lekarz i to on ustala liczbę zabiegów, które powinien przejść pacjent by poczuć wymierne rezultaty. Czas terapii jest relatywnie krótki – zazwyczaj jest to 5, 7 lub 9 godzin – w zależności od stadium lub rodzaju choroby.

Next article