Skip to main content
Home » Kości i stawy » Czy warto nosić wkładki do butów?
Kości i stawy

Czy warto nosić wkładki do butów?

wkladki-obuwie-wp
wkladki-obuwie-wp

Wady postawy są powodem dolegliwości bólowych i deformacji stawów. A można im zapobiec nosząc wkładki do butów. Wkładki powinniśmy nosić w przypadku płaskostopia podłużnego i poprzecznego. Dzieci, które nie skończyły trzeciego roku życia nie powinny nosić wkładek, ich stopa dopiero się kształtuje. Nie w każdej sytuacji konieczne jest robienie wkładek na miarę. Można kupić wkładki „na oko”, ale gdy noszenie ich przez miesiąc czy dwa nie przyniesie ulgi – trzeba zasięgnąć porady ortopedy.

Dobre wkładki muszą idealnie pasować do stopy, dlatego dopasowywanie ich trwa dość długo. Najpierw trzeba wykonać badania – czasem potrzebne jest zdjęcie RTG stóp, a zawsze potrzebne jest sprawdzenie, które miejsca na stopie są zbyt przeciążone, a które niedociążone. Najprostszym badaniem jest odcisk stopy na piasku – jeśli przypomina on płaski placek, świadczy to o płaskostopiu podłużnym. Technik  przygląda się też stopie w lustrze – trzeba boso stanąć na szklanym pudle (nazywanym podoskopem), którego spód stanowi lustro. Czasem wykonuje się też badanie komputerowe. Należy przejść po specjalnej macie, która ma wmontowane czujniki i jest połączona z komputerem. Za pomocą specjalnego programu komputerowego sporządza się mapę stopy, na której różnymi kolorami zaznacza się miejsca zbyt przeciążone i niedociążone. Bada się obie stopy, bo schorzenia ortopedyczne są zwykle obustronne. Na podstawie wyników tych badań technik wykonuje modele wkładek ortopedycznych. Trzeba je przymierzyć i pochodzić chwilę w pracowni ortopedycznej. Po kilku przymiarkach można wykonać właściwe wkładki na miarę.

Do wkładek ortopedycznych trzeba się przyzwyczaić tak, jak do każdego rodzaju protezy. Dlatego zaleca się, by wkładki nosić najpierw tylko przez jedną, dwie godziny dziennie i stopniowo ten czas wydłużać. Po mniej więcej miesiącu stopy już powinny się do nich przyzwyczaić.

Dorosłym zwykle wystarczają jedne wkładki na rok, dzieciom trzeba je wymieniać częściej, bowiem stopa dziecka rośnie, modeluje się i po jakimś czasie wkładka przestaje do niej pasować (przez to może przynieść więcej złego niż dobrego).

Next article
Home » Kości i stawy » Czy warto nosić wkładki do butów?
kości i stawy

Nie lubisz ograniczeń? Wsiądź na rower i złap dystans

Co jest kluczowe w jeździe na rowerze?

Dr Piotr Kosielski

Lekarz CCC Team

Ile ciał, tyle możliwości, uwarunkowań i predyspozycji. Rower jest dla każdego?

Absolutnie tak. Kolarstwo to piękna i emocjonująca dyscyplina sportu, ale rower to także świetne narzędzie do rehabilitacji czy utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Jeśli mówimy o jeździe dla przyjemności, to predyspozycje nie mają znaczenia. Co innego zawodowstwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt?

Przede wszystkim na to, w jakim terenie będziemy jeździć – od tego zależy rodzaj roweru, który powinniśmy wybrać. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar ramy oraz punkty styku sprzętu z naszym ciałem, czyli kierownica i chwyty, siodełko oraz pedały. Obecnie bardzo popularny jest bikefitting. Należy jednak pamiętać, że dobry bikefitting to przede wszystkim diagnostyka funkcjonalna i ocena biomechaniczna naszego ciała, zwłaszcza układu mięśniowo-szkieletowego, a nie tylko dopasowanie pozycji na rowerze. Taka diagnostyka powinna być przeprowadzana przez doświadczonego w temacie fizjoterapeutę.

Powszechnie mówi się o tym, że aktywność fizyczna jest ważna i większość z nas już o tym wie. Teraz za cel stawiamy sobie przekazanie wiedzy na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Co pana zdaniem jest kluczowe w jeździe na rowerze, by nie była ona powodem kontuzji?

Dobra diagnostyka wstępna naszego układu ruchu, następnie odpowiednio dobrany sprzęt i ćwiczenia przeciwdziałające adaptacyjnemu skracaniu mięśni oraz wzmacniające stabilizację centralną. Po treningu, odpowiednia regeneracja w postaci rollowania i rozciągania.

Wiele osób po dłuższej jeździe skarży się na ból pleców. Dlaczego tak się dzieje? Jest to kwestia odpowiedniego ustawienia siodełka względem kierownicy?

Jest to indywidualna kwestia i najczęściej efekt końcowy wielu przyczyn. Od braku odpowiedniego przygotowania (np. brak stabilizacji centralnej), przez źle dobraną pozycję, aż po brak odpowiedniej regeneracji.

W wielu sportach mówi się o istotności doboru odpowiedniego obuwia. Z pewnością zawodnicy przywiązują do tego dużą wagę. Czy my – amatorzy – też powinniśmy?

To zależy od czasu, jaki spędzamy na rowerze, przejeżdżanych rocznie kilometrów oraz naszych ambicji sportowych. Podstawowa i uniwersalna, zarówno dla zawodowców, jak i amatorów sprawa, to wygoda.

Next article