Skip to main content
Home » Kości i stawy » Dla naszej dobrej starości
kości i stawy

Dla naszej dobrej starości

Dla-naszej-dobrej-starości-wp
Dla-naszej-dobrej-starości-wp

Czas płynie nieubłaganie. Z wiekiem płynie jakby szybciej. Choć więc rok trwa zawsze określoną liczbę dni, to im starsi jesteśmy, tym wydaje się krótszy.

Prof. dr hab. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Pracownia Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego

Albertowi Einsteinowi przypisuje się słowa „2 godziny spędzone w towarzystwie pięknej kobiety są jak minuta, ale jeśli siedzisz przez minutę na gorącym piecu, masz wrażenie, że to 2 godziny”. Obrazują one fakt, że upływ czasu jest względny i z pewnością warto zdać sobie z tego faktu sprawę w kontekście procesu starzenia. Wykonywane przez nas czynności – nawet te codzienne – zajmują coraz więcej czasu, co dla wielu osób jest frustrujące, ponieważ nie są one w stanie wykonać wszystkich zaplanowanych zadań. Z punktu widzenia procesu starzenia jest oczywiste, że powinniśmy na wszystkie działania przeznaczać nieco więcej czasu – zmiany w mięśniach powodują, że wolniej się poruszamy, a zmiany w układzie nerwowym, że dłuższy jest nasz czas reakcji. Gorsza jest też koordynacja psychoruchowa, podobnie jak koncentracja uwagi czy zapamiętywanie nowych informacji. Zmiany te wynikają z upływu czasu i są określane jako normalne starzenie, a więc dotyczą wszystkich osób. Jedyne, na co mamy pewien (choć ograniczony) wpływ, to moment ich pojawienia się i tempo narastania. Dodatkowo u większości z nas zmiany te są potęgowane przez procesy chorobowe, które mogą prowadzić do obniżenia sprawności. Pogorszenie funkcji narządów i układów postępuje w czasie. Rozpoczyna się między 30 a 40 rokiem życia (czyli w momencie, kiedy starość wydaje nam się bardzo odległa), a ich tempo wyraźnie wzrasta między 50 a 60 rokiem życia.

Nie jest łatwo zaakceptować upływ czasu. Niesie on ze sobą nie tylko zmiany w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Tych zazwyczaj na bieżąco nie zauważamy – nikt przecież nie zastanawia się nad starzeniem serca, nerek, wątroby czy kości, choć procesy te są elementem zwyczajnego starzenia i zwiększają ryzyko występowania chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów czy otępienie. Na co dzień koncentrujemy się raczej na zmianach w wyglądzie zewnętrznym: zmarszczkach, siwiejących włosach, suchości skóry czy skłonności do tworzenia brodawek. Przekonywanie samych siebie, że nadal jesteśmy młodzi, powoduje, że często nie wystarcza nam energii i czasu na aktywne życie.

Nie warto zatem skupiać się na walce o powstrzymanie powstających zmian, gdyż jest ona niezawodnie przegraną. Lepiej poświęcić nieco czasu i energii na zrozumienie starości, czego kluczowym elementem jest dostrzeżenie, wśród nieuchronnie narastających ograniczeń, także pełni swoich możliwości. Należy też zdać sobie sprawę, że istnieje pewien rodzaj umiejętności, których nie sposób zdobyć z internetu. W ich przypadku nic nie zastąpi osobistego przekazu. Przykładem może być, realizowany w wielu krajach na świecie, program „Świat przyjazny otępieniu”. Obejmuje on np. przystosowanie przestrzeni publicznej dla umożliwienia normalnego funkcjonowania chorych. Pozwala to na pokazanie, jak wiele chorzy ci mogą zaoferować innym.

Wobec przedstawionych faktów nie budzie wątpliwości, że proces starzenia powinniśmy przyjmować z akceptacją, kładąc akcent na jego pozytywnych aspektach wynikających z rosnącej wiedzy i doświadczenia życiowego. Jedyną bowiem alternatywą dla tego procesu jest wczesna śmierć, którą raczej trudno rozpatrywać jako rozwiązanie pożądane.

Next article
Home » Kości i stawy » Dla naszej dobrej starości
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article