Skip to main content
Home » Kości i stawy » Dobra starość
Kości i stawy

Dobra starość

dobra-starosc-WP
dobra-starosc-WP

Przestajemy już mówić o starzeniu jako o „geriatrycznym tsunami”, czyli czymś co nas zalewa i niszczy. Powoli dociera do nas, że nie ma wobec starzenia alternatywy, a nikt przecież nie chce umierać młodo.

Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Krajowy Konsultant w Dziedzinie Geriatrii, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Pracownia Geriatrii

Musimy więc umieć oswoić starość, tak aby starzejąc się móc patrzeć w przyszłość z optymizmem lub przynajmniej bez obaw. Oswoić oznacza przede wszystkim zrozumieć – po to, aby się nie bać. Strach przed starością wynika z jej obrazu, który absorbujemy z różnych przekazów i który nosimy w sobie. Jeśli jednak spokojnie rozejrzeć się wokół siebie i skoncentrować się na tych osobach, które są zadowolone z otaczającej je rzeczywistości, to szybko można zdać sobie sprawę, że nie zawsze są to osoby bardzo młode. Na pewno niektórych to zdziwi, że coraz częściej są to również osoby bardzo zaawansowane wiekiem. Ich starość jest dobrą starością. Oswoić oznacza też zaakceptować upływ czasu. Jest on nieubłagany, nawet jeśli za młodu wydaje się, że nas nie dotyczy. Upływający czas niesie dla każdego z nas nieuniknione zmiany. Wiążą się one jednak nie tylko z ograniczeniami, ale i nowymi możliwościami. Coraz trudniej jest wejść na drzewo, ale mamy za to umiejętności, których nie można zdobyć w internecie, bo wynikają z doświadczenia przeżytych lat i zmierzenia się z istotnymi problemami, w tym również poprzez doświadczanie niepowodzeń. Mamy też więcej wolnego czasu, który trzeba dobrze wykorzystać. Dobrze wykorzystać – po to aby mieć dobrą starość.

Definicja dobrej starości

Każdy zapewne ma własną definicję dobrej starości. Trzeba zatem w pierwszej kolejności wyobrazić sobie, co ona dla nas oznacza. Co chcemy, aby się zdarzyło za 20, 30, czy 40 lat i jakie są nasze wyobrażenia o starości – takiej, która jest pożądana. Takiej, o której można marzyć. Jedni chcą przestać pracować i zająć się domem lub hobby (choćby pracą na działce), kolejni chcą się kształcić – stąd rozkwit Uniwersytetów Trzeciego Wieku, inni znajdują przyjemność w pracy zawodowej, a jeszcze inni zadedykują swój czas działalności społecznej. Nawet jeśli marzymy o nic nierobieniu, to – jeśli ono się nam przydarzy – szybko się przekonamy, że na dłuższą metę jest bardzo męczące – nie można bowiem na przykład 10 lat życia spędzić przed telewizorem. Konieczny jest zdefiniowany cel. Musimy jednak być gotowi do adaptowania marzeń do realiów codzienności. Plany zajęcia się wnukami na emeryturze, podczas gdy nasze dzieci ułożyły sobie życie na przysłowiowym drugim końcu świata, mogą spowodować frustrację i zgorzknienie. Musimy więc je urealnić. Jeśli bowiem analizując swoje życie jesteśmy z wielu rzeczy niezadowoleni i o wiele rzeczy mamy do siebie lub innych pretensje, to naprawdę trudno sobie wyobrazić, że nasza starość będzie dobra.

Dobra starość nie musi być sprawna

Oznacza jednak zawsze akceptację ograniczeń bez niepotrzebnej rezygnacji z prowadzonych działań. Dzisiaj nowe możliwości w tym zakresie przynoszą nowoczesne technologie – choćby w zakresie komunikacji na odległość. Bardzo potrzebne jest budowanie więzi, znajomości i przyjaźni przez całe życie, bo dobra starość rzadko jest samotna, a nie da się nagle znaleźć przyjaciół po siedemdziesiątce. Jak wynika z badań, to właśnie znajomi i przyjaciele dają nam wsparcie kiedy rodzina nie jest go w stanie zapewnić. Jest jeszcze wiele innych cech dobrej starości… W wolnych chwilach marzę więc o mojej dobrej starości, chcę móc cieszyć się powoli sączącym się czasem. Chcę móc być stara, bo stary to dla mnie wspaniały (tak jak stare wino) i wartościowy (tak jak stary mebel). Mam nadzieję, że to mi się przydarzy.

Next article
Home » Kości i stawy » Dobra starość
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article