Skip to main content
Home » Kości i stawy » Haluksy – zmora stóp, źródło kompleksów
Kości i stawy

Haluksy – zmora stóp, źródło kompleksów

haluksy-wp
haluksy-wp

Sprawiają ból, komplikują dobór właściwego obuwia, obniżają estetykę stóp. Czym są i skąd biorą się haluksy?

Jedną z przypadłości ortopedycznych występujących w kończynach dolnych jest paluch koślawy, zwany potocznie haluksem. To łatwo zauważalne zmienione położenie palucha, który nienaturalnie odchyla się w stronę pozostałych palców stopy i tworzy wyraźnie odstający guz. Oprócz nieestetycznego wyglądu – skutkującego m.in. problemem w doborze wygodnego obuwia – haluksy powodują również ból, utrudniają utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz utrudniają chodzenie. Dla wielu są również przyczyną kompleksów.

Wyróżnia się dwie przyczyny powstawania tego schorzenia. Po pierwsze, genetyka – nieprawidłowe ustawienie kości śródstopia, dłuższy od drugiego palca paluch czy nietypowy kształt stawu śródstopno-palcowego. Po drugie, czynnik ludzki – niewłaściwie dopasowane obuwie, wada postawy, nadwaga czy zbyt długie obciążenie stóp i palucha staniem. Przypadłość ta częściej występuje u kobiet ze względu na anatomię (słabszy układ więzadłowo-torebkowy) i preferowane obuwie (szpilki).

Haluksy można leczyć m.in. poprzez rehabilitację, aparaty korekcyjne czy właściwie dobrane obuwie z wkładkami.

Autor: Nikodem Chinowski
Next article
Home » Kości i stawy » Haluksy – zmora stóp, źródło kompleksów
kości i stawy

Życie z przewlekłym bólem

Violetta Zajk

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”

Z chorobami reumatycznymi, takimi jak RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) czy ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), można nauczyć się żyć. Jest to trudne zadanie dla każdego pacjenta z diagnozą.

Choroba sprawia, że pacjenci sukcesywnie wycofują się z życia społecznego. Przestają uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich. Tym samym izolują się nie tylko od ludzi, ale też od wszystkiego, co do tej pory często sprawiało im przyjemność, było ich pasją. Dlatego tak ważne jest budowanie w społeczeństwie świadomości na temat czym są choroby reumatyczne.

Życie z przewlekłym bólem jest trudne do wyobrażenia dla kogoś, kto nigdy go nie doznał. Ból może odbierać nam radość życia, powodować zaburzenia snu, utrudniać pracę i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Leczenie bólu przewlekłego może być trudne. W wielu przypadkach oprócz farmakologii warto włączyć fizjoterapię czy konsultacje psychologiczne.

Istotną rolę odgrywa edukacja, dzięki której pacjenci mogą więcej dowiedzieć się na temat swojej jednostki chorobowej, móc zrozumieć, co dzieje się z ich zdrowiem i w jaki sposób sobie radzić.

W chorobach reumatycznych takich jak np. RZS najważniejsza jest szybka diagnoza, na którą pacjenci czekają latami, oraz szybka ścieżka dla pacjenta od diagnozy do otrzymania innowacyjnego leczenia, które da szansę uniknięcia niepełnosprawności.

Next article