Skip to main content
Home » Kości i stawy » Haluksy – zmora stóp, źródło kompleksów
Kości i stawy

Haluksy – zmora stóp, źródło kompleksów

haluksy-wp
haluksy-wp

Sprawiają ból, komplikują dobór właściwego obuwia, obniżają estetykę stóp. Czym są i skąd biorą się haluksy?

Jedną z przypadłości ortopedycznych występujących w kończynach dolnych jest paluch koślawy, zwany potocznie haluksem. To łatwo zauważalne zmienione położenie palucha, który nienaturalnie odchyla się w stronę pozostałych palców stopy i tworzy wyraźnie odstający guz. Oprócz nieestetycznego wyglądu – skutkującego m.in. problemem w doborze wygodnego obuwia – haluksy powodują również ból, utrudniają utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz utrudniają chodzenie. Dla wielu są również przyczyną kompleksów.

Wyróżnia się dwie przyczyny powstawania tego schorzenia. Po pierwsze, genetyka – nieprawidłowe ustawienie kości śródstopia, dłuższy od drugiego palca paluch czy nietypowy kształt stawu śródstopno-palcowego. Po drugie, czynnik ludzki – niewłaściwie dopasowane obuwie, wada postawy, nadwaga czy zbyt długie obciążenie stóp i palucha staniem. Przypadłość ta częściej występuje u kobiet ze względu na anatomię (słabszy układ więzadłowo-torebkowy) i preferowane obuwie (szpilki).

Haluksy można leczyć m.in. poprzez rehabilitację, aparaty korekcyjne czy właściwie dobrane obuwie z wkładkami.

Autor: Nikodem Chinowski
Next article
Home » Kości i stawy » Haluksy – zmora stóp, źródło kompleksów
kości i stawy

Nie lubisz ograniczeń? Wsiądź na rower i złap dystans

Co jest kluczowe w jeździe na rowerze?

Dr Piotr Kosielski

Lekarz CCC Team

Ile ciał, tyle możliwości, uwarunkowań i predyspozycji. Rower jest dla każdego?

Absolutnie tak. Kolarstwo to piękna i emocjonująca dyscyplina sportu, ale rower to także świetne narzędzie do rehabilitacji czy utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Jeśli mówimy o jeździe dla przyjemności, to predyspozycje nie mają znaczenia. Co innego zawodowstwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt?

Przede wszystkim na to, w jakim terenie będziemy jeździć – od tego zależy rodzaj roweru, który powinniśmy wybrać. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar ramy oraz punkty styku sprzętu z naszym ciałem, czyli kierownica i chwyty, siodełko oraz pedały. Obecnie bardzo popularny jest bikefitting. Należy jednak pamiętać, że dobry bikefitting to przede wszystkim diagnostyka funkcjonalna i ocena biomechaniczna naszego ciała, zwłaszcza układu mięśniowo-szkieletowego, a nie tylko dopasowanie pozycji na rowerze. Taka diagnostyka powinna być przeprowadzana przez doświadczonego w temacie fizjoterapeutę.

Powszechnie mówi się o tym, że aktywność fizyczna jest ważna i większość z nas już o tym wie. Teraz za cel stawiamy sobie przekazanie wiedzy na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Co pana zdaniem jest kluczowe w jeździe na rowerze, by nie była ona powodem kontuzji?

Dobra diagnostyka wstępna naszego układu ruchu, następnie odpowiednio dobrany sprzęt i ćwiczenia przeciwdziałające adaptacyjnemu skracaniu mięśni oraz wzmacniające stabilizację centralną. Po treningu, odpowiednia regeneracja w postaci rollowania i rozciągania.

Wiele osób po dłuższej jeździe skarży się na ból pleców. Dlaczego tak się dzieje? Jest to kwestia odpowiedniego ustawienia siodełka względem kierownicy?

Jest to indywidualna kwestia i najczęściej efekt końcowy wielu przyczyn. Od braku odpowiedniego przygotowania (np. brak stabilizacji centralnej), przez źle dobraną pozycję, aż po brak odpowiedniej regeneracji.

W wielu sportach mówi się o istotności doboru odpowiedniego obuwia. Z pewnością zawodnicy przywiązują do tego dużą wagę. Czy my – amatorzy – też powinniśmy?

To zależy od czasu, jaki spędzamy na rowerze, przejeżdżanych rocznie kilometrów oraz naszych ambicji sportowych. Podstawowa i uniwersalna, zarówno dla zawodowców, jak i amatorów sprawa, to wygoda.

Next article