Skip to main content
Home » Kości i stawy » Jeżeli nie mamy zdrowia, to cała reszta nie ma dla nas znaczenia
Kości i stawy

Jeżeli nie mamy zdrowia, to cała reszta nie ma dla nas znaczenia

sport
sport
Fot.: Marcin Stróż

Michał Baryza

Top Model, Fizjoterapeuta, właściciel medical spa Wyspa MB, sportowiec

Twój tryb życia jest bardzo intensywny, ze względu na specyfikę twojej pracy i wiele projektów, w które się angażujesz. Jak zatem dbasz o swoją odporność?

Ciepło się ubieram, to podstawa. Zawsze byłem podatny na drobne wirusy. Dzisiaj odpowiednio się suplementuję i hartuję swój organizm. Chcę zdrowo wyglądać i dobrze się czuć.

Aktywnie promujesz sport, sam zresztą, jesteś częstym bywalcem siłowni. Czym dla ciebie jest sport? Jakie profity czerpiesz z jego uprawiania?

Nigdy nie szedłem na skróty, zawsze wybierałem i nadal wybieram ta dłuższa drogę. Odnoszę sukcesy, ale ponoszę porażki. Porażka to dla mnie nauczka, że muszę wycisnąć z siebie więcej. Robię to za każdym razem i przenoszę to na inne dziedziny mojego życia. Poprzez kontuzje, które mi towarzyszyły przy treningach, dzisiaj inaczej patrzę na pacjenta, którego mam wyleczyć. Trudno mnie złamać i urazić. Mam ogromny dystans do siebie, do swojego ciała. Mam wielki fun z życia, ale zarazem to co mam wykonać na 100 proc. robię na 100 proc.

Sport to moja życiowa pasja. Od dziecka nie mogłem usiedzieć na tyłku w jednym miejscu. Zawsze wymyślaliśmy gry w terenie z chłopakami, żeby nie siedzieć w domu. Dzisiaj mimo upływu lat nic się nie zmieniło. Sport uczy mnie wytrwałości w dążeniu do celu. Uczy cierpliwości, opanowania, mobilizowania się kiedy jest ciężko. Przede wszystkim odreagowuję stres, wyrzucam złe emocje, moje humorki, grymasy. Potrzebuję tego jak jedzenia.

Zdrowy organizm, to wynik między innymi aktywności fizycznej, ale nie tylko. Odpowiednio zbilansowana dieta, to także ważny czynnik, który utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W jakie produkty bogata jest twoja dieta?

Staram się dostarczać swojemu organizmowi wszystko czego potrzebuję. Cały czas uczymy się siebie. Czasami go zawodzę, bo nie zdążę zjeść albo jem w biegu. W mojej diecie muszą być produkty mięsne, które dostarczają mi dużo energii. Przyznaję się bez bicia, że moim ulubionym daniem są schabowe, ziemniaczki i surówka z marchewki. Kocham jeść, tak jak mogę delektuję się jedzeniem. Uwielbiam owoce, latem czereśnie, truskawki, gruszki, mógłbym siedzieć i jeść. Czasami robię sobie owocowe shake. Mam swoje ulubione rybki jak halibut i łosoś, które często mi towarzyszą w budowaniu sylwetki.

Michał-Baryza-4
Michał Baryza: Sport uczy mnie wytrwałości w dążeniu do celu. Uczy cierpliwości, opanowania, mobilizowania się, kiedy jest ciężko.

Zdrowy styl życia to jedno, zaś choroby niekiedy trudne do zdiagnozowania, to drugie. Jak często się badasz?

To jest dobre pytanie. Do lekarza idę jak już naprawdę mam z czymś problem. Dolegliwość, z którą nie mogę sobie sam poradzić. Morfologię robię raz w roku. Uważam, że częściej nie potrzebuję. Chodzę na masaże – to jest lekarstwo w dzisiejszych czasach na 80 proc. dolegliwości, które występują w społeczeństwie. Tak również edukuję moich pacjentów w moim gabinecie medical spa Wyspa, który prowadzę w Toruniu. Wyspa MB to profesjonalne spa i centrum odnowy biologicznej. Salon SPA jest zaprojektowany w taki sposób, aby dostarczać bezkonkurencyjne zabiegi aromaterapeutyczne, masaże, rehabilitacje pourazową, pielęgnację dłoni i stóp oraz zabiegi na twarz oraz ciało. Jest on również miejscem, gdzie można doświadczyć relaksu i odprężenia w maksymalnym stopniu. Klienci znajdą tu dokładnie to czego potrzebują, a dzięki utalentowanym i profesjonalnie wyszkolonym specjalistom mogą poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Jako aktywny sportowiec i fizjoterapeuta, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna często wiąże się z poważnymi urazami. Jak zatem uprawiać sport, aby zniwelować ryzyko występowania kontuzji?

Każdy z nas ma inne możliwości. Nie ma ustalonej jednej granicy dla wszystkich. Niekiedy wystarczy odrobinę przekroczyć granice i ponosimy klęskę, a czasami bywa tak, że stąpamy poza granicami możliwości i nadal chcemy więcej. Każdy sportowiec ma swój rozum, każdy jest dorosły i odpowiada za swoje czyny. Musimy pamiętać oczywiście, aby każdy wysiłek był poparty odpowiednim snem, wypoczynkiem i posiłkiem. Nie możemy się „zajeżdżać” całe życie, bo organizm sobie z tym nie poradzi. Sport ma być czymś przyjemnym, nie bolączką. Lepiej zaczynać od małych kroków i przyzwyczajać ten organizm stopniowo do wysiłku.

Sztuką jest utrzymać organizm w dobrej kondycji przez długie lata niż cieszyć się szczytem formy dwa sezony. Każdy też podchodzi do życia inaczej. Ja leczę ludzi, widzę z czym się borykają i z jakimi problemami do mnie przychodzą. Myślę, że każdy sportowiec przyzna mi rację, że masaże i rehabilitacja to nieodłączny przyjaciel. Ile razy słyszę zapytanie: „Panie Michale, a jak Ci piłkarze tak latają, to skąd oni siłę mają”? Odnowa biologiczna i regeneracja są cenniejsze niż złoto.

W jaki sposób zachęciłbyś tych, którzy nie ćwiczą do tego, aby wstali i zaczęli dbać o własne zdrowie?

Staram się to robić od lat. Zawsze powtarzam, możemy mieć najdroższego mercedesa, willę z basenem na dachu. Jeżeli nie mamy zdrowia, to cała reszta nie ma dla nas znaczenia. Jeżeli się zaniedbujemy, to możemy mieć pretensje tylko sami do siebie. Nie do tabletek, które nie działają. Młodzi jesteśmy do 70-siątki, później zbieramy żniwo naszego dotychczasowego życia. Warto walczyć o dobre samopoczucie i zdrowe ciało, życie jest łatwiejsze, a świat bardziej kolorowy. A dla tych, którzy potrzebują regeneracji zapraszam do mojej Wyspy do Torunia.

Next article
Home » Kości i stawy » Jeżeli nie mamy zdrowia, to cała reszta nie ma dla nas znaczenia
układ trawienny

Czy to alergia pokarmowa? Jakie są jej objawy?

Alergię pokarmową mogą wywołać różne pokarmy. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wytypowała „złotą ósemkę” – produkty, które najczęściej dają niepożądane objawy. Warto wiedzieć, że czasami mogą wywołać gwałtowną reakcję, nieraz nawet zagrażającą życiu.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Bartuzi

Specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog, alergolog, Kierownik Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych, UMK, prezydent kadencji 2015-2018 w Zarządzie głównym Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Jak objawia się alergia pokarmowa?

Objawy są różnorakie, co wynika z tego, że pokarmy dostają się do organizmu różnymi drogami – poprzez spożycie, wdychanie lub przez kontakt ze skórą. Dlatego też do najczęstszych objawów alergii pokarmowej zalicza się m.in. uporczywy refluks, zaburzenia w wypróżnieniu, biegunki, zaparcia i wzdęcia. Mogą wystąpić także duszności i napady astmy, pokrzywka oraz rzadziej występujące – afty w jamie ustnej. Z kolei objawem, który budzi największy niepokój i bezpośrednio zagraża życiu pacjenta, jest wstrząs anafilaktyczny, czyli nagła utrata świadomości i spadek ciśnienia.

Czemu alergia pokarmowa pojawia się u niektórych osób, a u innych nie?

Jest wiele różnych przyczyn występowania alergii. Jedną z nich są geny, co oznacza, że jeśli w rodzinie występuje alergia, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się także u dzieci. Kolejnym czynnikiem jest ekspozycja na pokarmy – alergia na dany pokarm występuje częściej, jeśli spożywa się go w dużych ilościach. Na jej wystąpienie wpływa także zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza, wody i gleby oraz stosowanie antybiotykoterapii (jeśli antybiotyki stosowane są u małych dzieci, to częstość alergii wzrasta nawet dwukrotnie). Istotnym dla rozwoju alergii pokarmowej jest także spożywanie pokarmów zawierających m.in. konserwanty, barwniki i inne dodatki, które zaburzają funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit. W jej rozwoju znaczący jest także sposób porodu – badania naukowe potwierdzają, że cięcie cesarskie usposabia do wystąpienia alergii pokarmowej dwukrotnie częściej niż poród siłami natury.

Jakie produkty najczęściej powodują alergię u dzieci i dorosłych?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżniła tzw. „złotą ósemkę” alergenów pokarmowych, wśród których znajdują się produkty takie jak: mleko, jaja, soja, ryby, skorupiaki, alergeny pokarmowe pochodzenia roślinnego oraz orzechy arachidowe i orzechy drzewne. Warto jednak podkreślić, że reakcję alergiczną może wywołać każdy pokarm.

Jak diagnozuje się alergię pokarmową?

Ustalenie diagnozy to trudny i złożony proces, dlatego też nie ma jednej metody, która w każdym przypadku potrafi jednoznacznie potwierdzić, jaka jest przyczyna występowania alergii. Na początku diagnostyki wykonywane jest badanie podmiotowe, czyli przeprowadzany jest skrupulatny wywiad z pacjentem. Dopiero w kolejnym kroku przeprowadza się m.in. testy skórne (naskórkowe, śródskórne i natywne), testy prowokacyjne i testy eliminacyjne. Do najnowszych testów diagnostycznych zalicza się badania molekularne, określające profil uczuleniowy pacjenta za pomocą tzw. testów multipleksowych (ISAC, ALEX i FABER).

Jak wygląda leczenie i jak żyć z alergią pokarmową?

Należy podkreślić, że nie ma leków, które spowodowałyby, że pacjent ze stwierdzoną alergią pokarmową na dany pokarm, będzie mógł go spożywać. Dlatego też najważniejsza jest edukacja – pacjent musi wiedzieć, na co jest uczulony i musi unikać tej żywności. Szansą na podwyższenie jakości życia alergików jest odczulanie, czyli immunoterapia alergii pokarmowej. Jest to metoda, która jak sądzę, za parę lat będzie powszechnie stosowana w praktyce klinicznej, a która obecnie daje obiecujące wyniki badań klinicznych. Po zastosowaniu odczulania pacjent będzie wyleczony, co w praktyce oznacza brak reakcji alergicznej na spożywane przez niego pokarmy.

Next article