Skip to main content
Home » Kości i stawy » Młodzi na szczycie kariery
kości i stawy

Młodzi na szczycie kariery

pasja
pasja

Jeśli chce się być najlepszym, czasem trzeba sobie czegoś odmówić.

Radosław Kawęcki

Pływak specjalizujący się w stylu grzbietowym, trzykrotny mistrz świata na krótkim basenie na dystansie 200 metrów, trzykrotny mistrz Europy. Mma dopiero 25 lat, a już staje na podiach w najważniejszych światowych zawodach i mistrzostwach pływackich. Od najmłodszych lat stawia sobie cel i stara się konsekwentnie go realizować.

Jak zaczęła się pana przygoda ze sportem i dlaczego wybrał pan właśnie pływanie?

Moja kariera sportowa zaczęła się w szkole podstawowej, próbowałem prawie każdego sportu. Grałem w koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, uprawiałem lekkoatletykę, ale dopiero pływanie okazało się dyscypliną, która dawała mi i daje prawdziwą satysfakcję. Uwielbiam to uczucie, kiedy kończy się ciężki trening, a ja ledwo wychodzę z wody. Mimo, że czasem jestem bardzo zmęczony treningami, wyjazdami, zawodami to ten sport daje mi prawdziwą radość i satysfakcję oraz siłę do walki o jeszcze więcej.

Czy od początku chciał pan walczyć o wielkie wygrane, czy przyszło to dopiero z czasem?

Mój pierwszy trener zawsze mi powtarzał, żebym sobie wyznaczył indywidualny cel. Z perspektywy czasu uważam, że jest to jedna z najmądrzejszych i najcenniejszych rad, jaką może dostać młody zawodnik od trenera. Na moich pierwszych Mistrzostwach Polski zająłem 38 miejsce. Ale nie liczyło się dla mnie to, który jestem. Pojechałem tam, żeby poprawić swój rekord życiowy i to był mój cel, które udało mi się osiągnąć. Mimo że na początku nie stawałem na podium i nie zawsze byłem najlepszy nie miałem nawet chwili zwątpienia czy podjąłem dobrą decyzje, że wybrałem ten sport.

Radosław Kawęcki: Lepiej skupić się na jakości, a nie na ilości. Przede wszystkim trzeba obserwować swoje dziecko, ocenić, do czego ma predyspozycje, do jakiego sportu się nadaje.

Sport to także wiele wyrzeczeń i motywacją do zmian w życiu. Jakie zmiany musiał pan wprowadzić u siebie, żeby sięgać po najwyższe trofea i osiągać dobre wyniki?

Od początku mojej kariery, całkowicie poświęciłem się dla sportu. Czasem musiałem zrezygnować z wyjazdów szkolnych, wakacji, ze spotkań z przyjaciółmi, bo miałem trening, obóz albo zawody. Ale właśnie to nauczyło mnie dyscypliny, wiedziałem że jeśli chcę być najlepszy muszą czasem sobie czegoś odmówić. Trenowałem od najmłodszych lat i byłem nauczony tego, że nie zawsze mogę robić to co moi rówieśnicy. W moim życiu nie było jakiś spektakularnych zmian. Wszystkie drobne poświęcenia następowały po sobie w sposób naturalny.

Sport to dla pana obecnie praca, obowiązek, czy także przyjemność i pasja?

Sport dla mnie od początku do dnia dzisiejszego jest przede wszystkim pasją. W moim wieku nie da się pogodzić chodzenia do pracy i treningów. Każdego dnia mam dwa treningi, na pływalni spędzam kilka godzin dziennie. Całe moje życie kręci się wokół sportu, zawodów i pływania. Obecnie jest to moja praca, którą bardzo kocham i cieszę się, że mam możliwość na co dzień robić to, co jest moją prawdziwą pasją i co daje mi radość i satysfakcję.

Wielu rodziców zapisuje dzieci na mnóstwo zajęć pozalekcyjnych, ale szczególnie małe dzieci szybko się nudzą. Jak zainteresować je sportem i wybrać dla nich najlepszą dyscyplinę?

Wydaje mi się, że znużenie dzieci jest spowodowane przesytem. Lepiej skupić się na jakości, a nie na ilości. Przede wszystkim trzeba obserwować swoje dziecko, ocenić do czego ma predyspozycje, do jakiego sportu się nadaje. Ważne jest też zdanie samego dziecka, to ono najlepiej wie, co go interesuje, co mu się podoba. Do sportu nie można też dziecka zmuszać czy kazać mu spełniać niezrealizowane marzenia rodziców. Dziecko musi odkryć w sobie pasję i czasem potrzebne jest wiele prób i różnych dyscyplin, tak jak było to w moim przypadku, żeby odkryć to co naprawdę się kocha. Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku możliwość poznania i samodzielnego wyboru dyscypliny sportowej, którą chce uprawiać.

Next article
Home » Kości i stawy » Młodzi na szczycie kariery
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article