Skip to main content
Home » Kości i stawy » Nigdy nie jest za późno na zaktywizowanie się
kości i stawy

Nigdy nie jest za późno na zaktywizowanie się

Elwira Kołodziejczyk

Kobieta po sześćdziesiątce, wcale nie seniorka, z sympatycznym podejściem do życia, kochająca zwierzęta i rośliny

Choć życie nie zaczyna się dopiero na emeryturze, to jednak właśnie wtedy staje się najpiękniejsze – seniorzy już nic nie muszą, ale nadal wiele mogą. Nigdy nie jest też za późno na zaktywizowanie się – czy to w internecie czy na świeżym powietrzu.

Jak zaczęła się pani aktywność w internecie?

Może kogoś zaskoczę, ale ja też byłam kiedyś młoda! Gdy internet stawiał pierwsze kroki w Polsce, te 20-25 lat temu, to miałam 40 lat i tak, jak wielu innych użytkowników byłam bardzo ciekawa tej globalnej sieci. To zainteresowanie pozostało mi do dziś, stąd taka duża moja aktywność w internecie. Ja zawsze była fanką nowości – lubiłam i lubię gadżety, samochody z automatyczną skrzynią biegów, telefony komórkowe. Wyznaję zasadę, że jeśli coś ułatwia życie, to chcę z tego korzystać.

Lubię być aktywna w internecie, prowadzę swoje konto na Instagramie, mam swoich followersów. Ale znam też umiar, wiem, ile czasu można spędzać w internecie, żeby nie zwariować. Mój czas na sieć jest rano przez dwie godziny dziennie – wtedy poczytam artykuły i komentarze, sama coś napiszę, czasem porozmawiam ze znajomymi. Ale potem się odłączam – odpoczywam, czytam książki, przyjmuję gości, gotuję, spaceruję. Po prostu żyję z dala od telefonu komórkowego. Śmieję się, że czasem do mnie trudniej się dodzwonić niż do niektórych wysokich osobistości w Polsce.

Jak zachęcić osoby starsze do większej aktywizacji, otwartości na nowe doświadczenia?

Przede wszystkim namawiam każdego seniora do zakupu porządnego telefonu. Nie takiego, jak kupuje rodzina – duże klawisze, mały ekran, tylko do dzwonienia. Z dobrym smartfonem świat od razu staje się bliższy! W internecie można wszystko, każdy znajdzie coś dla siebie. Jak to mówią: „Sky is the limit”. Można czytać, uczyć się, słuchać muzyki, pisać, korzystać z mediów społecznościowych, poznawać ludzi. Ale przestrzegam, żeby umieć zachować w tym umiar, bo internet potrafi wciągnąć, a to tylko wirtualny świat. Prawdziwe życie jest w naszym domu, przy rodzinie.

Jakie inne aktywności, poza internetem, polecałaby pani seniorom?

Zachęcam do aktywności fizycznej – przede wszystkim do jogi i spacerów. Joga jest znakomitą gimnastyką dla seniorów, bo wszystkie ćwiczenia wykonuje się dla siebie, w swoim tempie, zgodnie ze swoimi możliwościami. Nie trzeba nikomu nic udowadniać. Wskazany jest też ruch na świeżym powietrzu, czyli spacery z psem czy kijkami do nordic-walking. Cieszy mnie, że coraz więcej seniorów zaczyna też biegać. Warto też czasami spędzić czas w teatrze czy kinie, choć niestety nie każdego emeryta stać teraz na bilety. W zamian polecam dobrą książkę, muzeum czy wystawę. Nigdy nie jest za późno, by się zaktywizować. Mam w domu lustro, widzę zmarszczki, ale to nie powstrzymuje mnie przed aktywnym i radosnym życiem.

Co daje pani tą radość z życia?

Zacytuję mojego tatę: największa radość jest wtedy, kiedy otwiera się oczy i wie, że nadal się żyje. Bo życie jest piękne, nawet jeśli nie ma w nim codziennie rzeczy wielkich. Trzeba jednak umieć cieszyć się małymi sprawami i takim podejściem kieruję się w życiu. Czuję radość, gdy widzę merdający ogon i małe ślipka patrzące na mnie. Czuję radość, gdy piję kawę z mężem i córką, gdy idziemy do parku, gdy spotykam się z przyjaciółmi. Wystarczy tylko otaczać się fajnymi ludźmi i przedmiotami, które sprawiają choćby najmniejszą radość. Nie powiem, że życie zaczyna się na emeryturze, ale na pewno życie na emeryturze jest piękniejsze. To już ten okres, gdy nic nie trzeba, a nadal wiele można.

Next article
Home » Kości i stawy » Nigdy nie jest za późno na zaktywizowanie się
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article