Home » Kości i stawy » Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?
Kości i stawy

Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?

Odpowiednie-buty-senior-WP
Odpowiednie-buty-senior-WP

Idealnie dobrane obuwie jest gwarantem nie tylko wygody, ale też zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to szczególnie ważne u seniorów, gdyż na ich stopach nierzadko pojawiają się haluksy, żylaki, opuchlizna i inne, wymagające szczególnej opieki stany. Na co zwrócić uwagę wybierając buty dla osoby w podeszłym wieku?

1. Właściwy rozmiar i materiał

Chociaż oczywistym jest, że buty należy dobrać odpowiednio do rozmiaru stopy, to jednak często sprawia to trudność. Aby zapewnić stopom pożądaną ilość miejsca, należy zwrócić uwagę na ich tęgość, czyli sprawdzić, czy stopy w wybranym bucie nie są ściśnięte zarówno na szerokość, jak i na wysokość. Również, gdy wybrany model sprawia trudności już na etapie wkładania do niego nogi, warto poszukać innych butów (np. marek tworzących buty na szerokie stopy). Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest gwarancją komfortu, a także zapobiega deformacjom stóp, w tym haluksom, ostrogom itp. Dodatkowo, wybrane buty powinny być wykonane z elastycznych materiałów, co jest szczególnie istotne u osób posiadających zwyrodnienia kostne.

2. Odpowiednia wkładka do butów

Buty dla osób w podeszłym wieku powinny posiadać także odpowiednią wkładkę. Najlepiej, by była wykonana z oddychających materiałów, minimalizujących pocenie, a także by była dopasowana do specjalnych potrzeb seniora. Na rynku są dostępne buty m.in. z wkładkami profilowanymi (zapobiegają np. przesuwaniu się stopy w bucie, co pozwala uniknąć upadków), stymulujące krążenie krwi (idealne dla osób mających np. żylaki) oraz łagodzące ucisk (dla osób, którym puchną stopy).

3. Łatwe do zakładania i zdejmowania

Buty dla osób w podeszłym wieku powinny mieć łatwe zapinanie – zamiast sznurowadeł świetnie sprawdzi się np. na rzep. Do tego obuwie musi być na tyle szerokie, by założenie ich było możliwe bez schylania się, najlepiej z pomocą długiej łyżki.

Next article