Skip to main content
Home » Kości i stawy » Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?
Kości i stawy

Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?

Odpowiednie-buty-senior-WP
Odpowiednie-buty-senior-WP

Idealnie dobrane obuwie jest gwarantem nie tylko wygody, ale też zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to szczególnie ważne u seniorów, gdyż na ich stopach nierzadko pojawiają się haluksy, żylaki, opuchlizna i inne, wymagające szczególnej opieki stany. Na co zwrócić uwagę wybierając buty dla osoby w podeszłym wieku?

1. Właściwy rozmiar i materiał

Chociaż oczywistym jest, że buty należy dobrać odpowiednio do rozmiaru stopy, to jednak często sprawia to trudność. Aby zapewnić stopom pożądaną ilość miejsca, należy zwrócić uwagę na ich tęgość, czyli sprawdzić, czy stopy w wybranym bucie nie są ściśnięte zarówno na szerokość, jak i na wysokość. Również, gdy wybrany model sprawia trudności już na etapie wkładania do niego nogi, warto poszukać innych butów (np. marek tworzących buty na szerokie stopy). Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest gwarancją komfortu, a także zapobiega deformacjom stóp, w tym haluksom, ostrogom itp. Dodatkowo, wybrane buty powinny być wykonane z elastycznych materiałów, co jest szczególnie istotne u osób posiadających zwyrodnienia kostne.

2. Odpowiednia wkładka do butów

Buty dla osób w podeszłym wieku powinny posiadać także odpowiednią wkładkę. Najlepiej, by była wykonana z oddychających materiałów, minimalizujących pocenie, a także by była dopasowana do specjalnych potrzeb seniora. Na rynku są dostępne buty m.in. z wkładkami profilowanymi (zapobiegają np. przesuwaniu się stopy w bucie, co pozwala uniknąć upadków), stymulujące krążenie krwi (idealne dla osób mających np. żylaki) oraz łagodzące ucisk (dla osób, którym puchną stopy).

3. Łatwe do zakładania i zdejmowania

Buty dla osób w podeszłym wieku powinny mieć łatwe zapinanie – zamiast sznurowadeł świetnie sprawdzi się np. na rzep. Do tego obuwie musi być na tyle szerokie, by założenie ich było możliwe bez schylania się, najlepiej z pomocą długiej łyżki.

Next article
Home » Kości i stawy » Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article