Skip to main content
Home » Kości i stawy » Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?
Kości i stawy

Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?

Odpowiednie-buty-senior-WP
Odpowiednie-buty-senior-WP

Idealnie dobrane obuwie jest gwarantem nie tylko wygody, ale też zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to szczególnie ważne u seniorów, gdyż na ich stopach nierzadko pojawiają się haluksy, żylaki, opuchlizna i inne, wymagające szczególnej opieki stany. Na co zwrócić uwagę wybierając buty dla osoby w podeszłym wieku?

1. Właściwy rozmiar i materiał

Chociaż oczywistym jest, że buty należy dobrać odpowiednio do rozmiaru stopy, to jednak często sprawia to trudność. Aby zapewnić stopom pożądaną ilość miejsca, należy zwrócić uwagę na ich tęgość, czyli sprawdzić, czy stopy w wybranym bucie nie są ściśnięte zarówno na szerokość, jak i na wysokość. Również, gdy wybrany model sprawia trudności już na etapie wkładania do niego nogi, warto poszukać innych butów (np. marek tworzących buty na szerokie stopy). Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest gwarancją komfortu, a także zapobiega deformacjom stóp, w tym haluksom, ostrogom itp. Dodatkowo, wybrane buty powinny być wykonane z elastycznych materiałów, co jest szczególnie istotne u osób posiadających zwyrodnienia kostne.

2. Odpowiednia wkładka do butów

Buty dla osób w podeszłym wieku powinny posiadać także odpowiednią wkładkę. Najlepiej, by była wykonana z oddychających materiałów, minimalizujących pocenie, a także by była dopasowana do specjalnych potrzeb seniora. Na rynku są dostępne buty m.in. z wkładkami profilowanymi (zapobiegają np. przesuwaniu się stopy w bucie, co pozwala uniknąć upadków), stymulujące krążenie krwi (idealne dla osób mających np. żylaki) oraz łagodzące ucisk (dla osób, którym puchną stopy).

3. Łatwe do zakładania i zdejmowania

Buty dla osób w podeszłym wieku powinny mieć łatwe zapinanie – zamiast sznurowadeł świetnie sprawdzi się np. na rzep. Do tego obuwie musi być na tyle szerokie, by założenie ich było możliwe bez schylania się, najlepiej z pomocą długiej łyżki.

Next article
Home » Kości i stawy » Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?
kości i stawy

Nie lubisz ograniczeń? Wsiądź na rower i złap dystans

Co jest kluczowe w jeździe na rowerze?

Dr Piotr Kosielski

Lekarz CCC Team

Ile ciał, tyle możliwości, uwarunkowań i predyspozycji. Rower jest dla każdego?

Absolutnie tak. Kolarstwo to piękna i emocjonująca dyscyplina sportu, ale rower to także świetne narzędzie do rehabilitacji czy utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Jeśli mówimy o jeździe dla przyjemności, to predyspozycje nie mają znaczenia. Co innego zawodowstwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt?

Przede wszystkim na to, w jakim terenie będziemy jeździć – od tego zależy rodzaj roweru, który powinniśmy wybrać. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar ramy oraz punkty styku sprzętu z naszym ciałem, czyli kierownica i chwyty, siodełko oraz pedały. Obecnie bardzo popularny jest bikefitting. Należy jednak pamiętać, że dobry bikefitting to przede wszystkim diagnostyka funkcjonalna i ocena biomechaniczna naszego ciała, zwłaszcza układu mięśniowo-szkieletowego, a nie tylko dopasowanie pozycji na rowerze. Taka diagnostyka powinna być przeprowadzana przez doświadczonego w temacie fizjoterapeutę.

Powszechnie mówi się o tym, że aktywność fizyczna jest ważna i większość z nas już o tym wie. Teraz za cel stawiamy sobie przekazanie wiedzy na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Co pana zdaniem jest kluczowe w jeździe na rowerze, by nie była ona powodem kontuzji?

Dobra diagnostyka wstępna naszego układu ruchu, następnie odpowiednio dobrany sprzęt i ćwiczenia przeciwdziałające adaptacyjnemu skracaniu mięśni oraz wzmacniające stabilizację centralną. Po treningu, odpowiednia regeneracja w postaci rollowania i rozciągania.

Wiele osób po dłuższej jeździe skarży się na ból pleców. Dlaczego tak się dzieje? Jest to kwestia odpowiedniego ustawienia siodełka względem kierownicy?

Jest to indywidualna kwestia i najczęściej efekt końcowy wielu przyczyn. Od braku odpowiedniego przygotowania (np. brak stabilizacji centralnej), przez źle dobraną pozycję, aż po brak odpowiedniej regeneracji.

W wielu sportach mówi się o istotności doboru odpowiedniego obuwia. Z pewnością zawodnicy przywiązują do tego dużą wagę. Czy my – amatorzy – też powinniśmy?

To zależy od czasu, jaki spędzamy na rowerze, przejeżdżanych rocznie kilometrów oraz naszych ambicji sportowych. Podstawowa i uniwersalna, zarówno dla zawodowców, jak i amatorów sprawa, to wygoda.

Next article