Skip to main content
Home » Kości i stawy » Synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości
Kości i stawy

Synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości

witamina d3-kości
witamina d3-kości

Należy pamiętać nie tylko o utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia i witaminy D3, ale również witaminy K2, ponieważ dopiero ich synergistyczne działanie wpływa na mocne kości.

Dr Bartłomiej Rawski

Dr Bartłomiej Rawski

Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego. Główne zainteresowania zawodowe oraz naukowe to osteoporoza, zwłaszcza profilaktyka i diagnostyka osteoporozy oraz epidemiologa infekcyjna (epidemiologia chorób zakaźnych, medycyna tropikalna, medycyna podróży).

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, w której dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co w konsekwencji zwiększa częstość złamań. To właśnie złamania są najpoważniejszym powikłaniem osteoporozy.

Osteoporoza zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, które spowodowane są rozwojem cywilizacji, co z kolei spowodowało zmianę stylu życia. Obecnie żyjemy coraz dłużej, a tym samym okres zmniejszania się gęstości mineralnej kości się wydłużył. W naszym życiu przeważa siedzący tryb pracy, mało aktywne spędzania wolnego czasu, a także nieregularne żywienie.

Wszystkie te czynniki wpływają na stan naszych kości, powodując rozwój osteoporozy. Dlatego bardzo istotnym elementem jest profilaktyka, czyli działania zdrowotne mające na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Bardzo ważnym aspektem działań prewencyjnych jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia, witaminy D3 oraz K2, poprzez dobrze zbilansowaną dietę oraz prawidłową suplementację. Gęstość mineralną kości poprawia ruch oraz każda aktywność fizyczna.

Na czym polega synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości?

Jednym z głównym elementów zapobiegania osteoporozie jest utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3, K2 oraz wapnia. Prawidłowy poziom utrzymujemy poprzez odpowiednią dietę oraz suplementację. O ile całe zapotrzebowanie na wapń, jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi z odpowiednio zbilansowanej diety, czyli bogatej w produkty mleczne oraz nabiał, to witaminę D3 i K2 już nie.

Oprócz diety, czyli ryb, które są bogate w witaminę D3, dostarczamy ją również poprzez promienie słoneczne. Niestety, w okresie jesienno-zimowym, w Polsce brakuję nam odpowiedniej ilości dni słonecznych, dlatego powinniśmy suplementować witaminę D3, aby utrzymać jej prawidłowy poziom w surowicy krwi. W przypadku witaminy K2 jest nieco inaczej. Nie jest ona wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, lecz dostarczamy ją z pożywienia, głównie mięsa. Niestety zgodnie z piramidą żywieniową nie zaleca się częstego spożywania mięsa, stąd też witaminę K2 powinniśmy suplementować codziennie.

Witamina D3 oraz K2 odgrywa bardzo istotną rolę utrzymaniu zdrowych kości. O ile wapń jest podstawowym budulcem kości, dzięki któremu są one mocne, to witamina D3 oraz K2, wpływają na jego metabolizm, poprzez aktywację białek, transportujących wapń np. osteokalcynę. Osteokalcyna jest białkiem, które syntezowane jest w komórkach i odpowiada za równowagę jonów wapniowych, stymulując jednocześnie mineralizację kości. Nieprawidłowy poziom witaminy D3 oraz K2, powoduję, że osteokalcyna jest mniej aktywna, a tym samym niezdolna do wiązania wapnia w kościach, co przyczynia się do rozwoju osteoporozy.

Next article
Home » Kości i stawy » Synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article