Skip to main content
Home » Kości i stawy » Synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości
Kości i stawy

Synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości

witamina d3-kości
witamina d3-kości

Należy pamiętać nie tylko o utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia i witaminy D3, ale również witaminy K2, ponieważ dopiero ich synergistyczne działanie wpływa na mocne kości.

Dr Bartłomiej Rawski

Dr Bartłomiej Rawski

Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego. Główne zainteresowania zawodowe oraz naukowe to osteoporoza, zwłaszcza profilaktyka i diagnostyka osteoporozy oraz epidemiologa infekcyjna (epidemiologia chorób zakaźnych, medycyna tropikalna, medycyna podróży).

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, w której dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co w konsekwencji zwiększa częstość złamań. To właśnie złamania są najpoważniejszym powikłaniem osteoporozy.

Osteoporoza zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, które spowodowane są rozwojem cywilizacji, co z kolei spowodowało zmianę stylu życia. Obecnie żyjemy coraz dłużej, a tym samym okres zmniejszania się gęstości mineralnej kości się wydłużył. W naszym życiu przeważa siedzący tryb pracy, mało aktywne spędzania wolnego czasu, a także nieregularne żywienie.

Wszystkie te czynniki wpływają na stan naszych kości, powodując rozwój osteoporozy. Dlatego bardzo istotnym elementem jest profilaktyka, czyli działania zdrowotne mające na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Bardzo ważnym aspektem działań prewencyjnych jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia, witaminy D3 oraz K2, poprzez dobrze zbilansowaną dietę oraz prawidłową suplementację. Gęstość mineralną kości poprawia ruch oraz każda aktywność fizyczna.

Na czym polega synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości?

Jednym z głównym elementów zapobiegania osteoporozie jest utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3, K2 oraz wapnia. Prawidłowy poziom utrzymujemy poprzez odpowiednią dietę oraz suplementację. O ile całe zapotrzebowanie na wapń, jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi z odpowiednio zbilansowanej diety, czyli bogatej w produkty mleczne oraz nabiał, to witaminę D3 i K2 już nie.

Oprócz diety, czyli ryb, które są bogate w witaminę D3, dostarczamy ją również poprzez promienie słoneczne. Niestety, w okresie jesienno-zimowym, w Polsce brakuję nam odpowiedniej ilości dni słonecznych, dlatego powinniśmy suplementować witaminę D3, aby utrzymać jej prawidłowy poziom w surowicy krwi. W przypadku witaminy K2 jest nieco inaczej. Nie jest ona wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, lecz dostarczamy ją z pożywienia, głównie mięsa. Niestety zgodnie z piramidą żywieniową nie zaleca się częstego spożywania mięsa, stąd też witaminę K2 powinniśmy suplementować codziennie.

Witamina D3 oraz K2 odgrywa bardzo istotną rolę utrzymaniu zdrowych kości. O ile wapń jest podstawowym budulcem kości, dzięki któremu są one mocne, to witamina D3 oraz K2, wpływają na jego metabolizm, poprzez aktywację białek, transportujących wapń np. osteokalcynę. Osteokalcyna jest białkiem, które syntezowane jest w komórkach i odpowiada za równowagę jonów wapniowych, stymulując jednocześnie mineralizację kości. Nieprawidłowy poziom witaminy D3 oraz K2, powoduję, że osteokalcyna jest mniej aktywna, a tym samym niezdolna do wiązania wapnia w kościach, co przyczynia się do rozwoju osteoporozy.

Next article
Home » Kości i stawy » Synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości
kości i stawy

Nie lubisz ograniczeń? Wsiądź na rower i złap dystans

Co jest kluczowe w jeździe na rowerze?

Dr Piotr Kosielski

Lekarz CCC Team

Ile ciał, tyle możliwości, uwarunkowań i predyspozycji. Rower jest dla każdego?

Absolutnie tak. Kolarstwo to piękna i emocjonująca dyscyplina sportu, ale rower to także świetne narzędzie do rehabilitacji czy utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Jeśli mówimy o jeździe dla przyjemności, to predyspozycje nie mają znaczenia. Co innego zawodowstwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt?

Przede wszystkim na to, w jakim terenie będziemy jeździć – od tego zależy rodzaj roweru, który powinniśmy wybrać. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar ramy oraz punkty styku sprzętu z naszym ciałem, czyli kierownica i chwyty, siodełko oraz pedały. Obecnie bardzo popularny jest bikefitting. Należy jednak pamiętać, że dobry bikefitting to przede wszystkim diagnostyka funkcjonalna i ocena biomechaniczna naszego ciała, zwłaszcza układu mięśniowo-szkieletowego, a nie tylko dopasowanie pozycji na rowerze. Taka diagnostyka powinna być przeprowadzana przez doświadczonego w temacie fizjoterapeutę.

Powszechnie mówi się o tym, że aktywność fizyczna jest ważna i większość z nas już o tym wie. Teraz za cel stawiamy sobie przekazanie wiedzy na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Co pana zdaniem jest kluczowe w jeździe na rowerze, by nie była ona powodem kontuzji?

Dobra diagnostyka wstępna naszego układu ruchu, następnie odpowiednio dobrany sprzęt i ćwiczenia przeciwdziałające adaptacyjnemu skracaniu mięśni oraz wzmacniające stabilizację centralną. Po treningu, odpowiednia regeneracja w postaci rollowania i rozciągania.

Wiele osób po dłuższej jeździe skarży się na ból pleców. Dlaczego tak się dzieje? Jest to kwestia odpowiedniego ustawienia siodełka względem kierownicy?

Jest to indywidualna kwestia i najczęściej efekt końcowy wielu przyczyn. Od braku odpowiedniego przygotowania (np. brak stabilizacji centralnej), przez źle dobraną pozycję, aż po brak odpowiedniej regeneracji.

W wielu sportach mówi się o istotności doboru odpowiedniego obuwia. Z pewnością zawodnicy przywiązują do tego dużą wagę. Czy my – amatorzy – też powinniśmy?

To zależy od czasu, jaki spędzamy na rowerze, przejeżdżanych rocznie kilometrów oraz naszych ambicji sportowych. Podstawowa i uniwersalna, zarówno dla zawodowców, jak i amatorów sprawa, to wygoda.

Next article