Home » Kości i stawy » Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!
kości i stawy

Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!

klub aktywnych
klub aktywnych

Sprawdź, jak sztuczna inteligencja dostosowuje treningi do Twoich potrzeb!

Katarzyna Klimek

Przedsiębiorczyni z doświadczeniem w branży cyfrowej, specjalizująca się w projektach kierowanych do osób 60+ oraz działaniach na rzecz zdrowia seniorów. W 2022 i 2023 roku brała udział w organizacji i prelekcjach podczas ogólnopolskich forum senioralnych

76 proc. seniorów nie ćwiczy

Klub Aktywnych to platforma ćwiczeń dla osób 60+. Katarzynie Klimek, założycielce klubu, od samego początku budowania projektu przyświecała idea rozruszania seniorów i sprawienie, by czuli się lepiej i byli zdrowsi.

– W moim życiu istotną rolę odgrywa ruch – mówi Katarzyna Klimek.

– Biegam, ćwiczę na siłowni, chodzę po górach. W podstawówce pływałam synchronicznie, w liceum grałam w siatkówkę. Widzę, jak w miarę upływu lat tego ruchu jest w moim życiu coraz mniej. Brakuje mi czasu na ćwiczenia. A co dopiero pokolenie mojej Mamy! Tutaj nie ma nawyków trenowania i praktycznie osoby po 60 r.ż. nie ćwiczą. A przecież ruch jest podstawą zdrowia. Dlatego stworzyliśmy platformę cyfrową – by to nie senior szukał zajęć, a sam ruch przyszedł do seniora.

Badania potwierdzają (MultiSport Index 2023), że aktywność fizyczna Polaków maleje wraz z wiekiem. Mimo, że 81 proc. seniorów w Polsce traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, obecnie trzy czwarte osób po 60. roku życia (76 proc.) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu.

Technologia wspiera codzienną aktywność

Dzięki ogromnym możliwościom technologicznym dzisiaj łatwo jest znaleźć ćwiczenia. Żeby wrócić do aktywności wystarczy włączyć komputer bądź telefon i włączyć internet. Oczywiście warto wejść na stronę Klubu Aktywnych. Ćwiczenia odbywają się tu na żywo z trenerami o określonej godzinie, zgodnie z harmonogramem. Są dostosowane dla osób w wieku dojrzałym i konsultowane z lekarzami i ekspertami od zdrowego trybu życia. Na platformie Klubu Aktywnych jest codziennie pięć ćwiczeń do wyboru.

Joga, pilates, zdrowy kręgosłup, wzmacnianie mięśni głębokich, zumba, poranny rozruch, mobilizacja różnych części ciała, neurotreningi, ćwiczenia na krześle, ćwiczenia koordynacyjne, fizjoterapia, trening z hantlami – można się w tym pogubić! A jednak tak szeroka oferta jest podyktowana tym, że każdy potrzebuje innego ruchu. W dodatku nie każdy rodzaj treningu lubimy. Jakie ćwiczenia jednak wybrać dla siebie? Tu na pomoc przychodzą innowacje, a dokładnie algorytmy i sztuczna inteligencja.

Jak algorytm dobiera ćwiczenia?

– Przez ostatni rok pracowaliśmy razem z prof. Aleksandrą Jażdżewską z Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz kardiolog Aleksandrą Leksińską nad budową algorytmu dobierania treningów. W badaniu brało udział 60 osób po 60 r.ż. – dodaje Katarzyna Klimek.

– Projekt sfinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz fundusz Medi Venture w ramach programu Bridge Alfa.

Wynikiem badania jest ankieta, która bazując na zbudowanym w projekcie badawczym algorytmie, dobiera ścieżkę treningową on-line wspierającą fizjoprofilaktykę w leczeniu chorób kardiologicznych bądź zmniejszenie reakcji bólowych. Wystarczy podać w ankiecie dane wejściowe związane z historią medyczną i stylem życia, by system Klubu Aktywnych dobrał jedną z trzech ścieżek:

  1. kardiologiczną – to ćwiczenia wytrzymałościowe dotleniające organizm, pozytywnie wpływające na pracę układu krążenia oraz poprawiające ogólną kondycję;
  2. funkcjonalną – to ćwiczenia ogólnorozwojowe wzmacniające całe ciało, zmniejszające ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności oraz pomagające w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała;
  3. fizjoporofilaktyczną – to ćwiczenia, które mają na celu zapoczątkowanie ruchu lub odciążenie kończyny w celu ułatwienia ruchu, polecane osobom w procesie rehabilitacji bądź powracającym do ruchu.

Innowacje na zdrowie

Przed przystąpieniem do treningów wszystkie osoby biorące udział w badaniu były poddane różnym testom zarówno od strony kardiologicznej (badanie u kardiologa, EKG), jak i wydolnościowej (próba wysiłkowa na rowerku stacjonarnym, badanie próby odczuwanego bólu algomedem).

Badany był też poziom cholesterolu oraz przeprowadzone zostały testy psychologiczne i test jakości życia. Osoby biorące udział w badaniu ćwiczyły w klubie minimum 3 razy w tygodniu przez 2 miesiące. Po tym czasie wszystkie badania zostały przeprowadzone raz jeszcze, a otrzymane dane porównane. Wyniki były rewelacyjne! Polepszyły się nie tylko samopoczucie i ogólne zadowolenie ćwiczących.

Polepszenie zdrowia było bardzo namacalne:

  • u 60 proc. badanych zmniejszyły się dolegliwości bólowe,
  • u 73 proc. wzrosła wydolność organizmu,
  • u 78 proc. polepszyły się wyniki badań.

Badani zauważyli również takie zmiany jak:

  • zwiększenie zakresu ruchowego,
  • bardziej elastyczne ciało,
  • łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności.

I to wszystko dzięki regularnym ćwiczeniom po 2 miesiącach treningów.

Jak interesuje Ciebie jaką ścieżkę ćwiczeń sztuczna inteligencja zaleca w Twoim przypadku, wypełnij ankietę: survey.zohopublic.eu.

Next article