Skip to main content
Home » Kości i stawy » Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!
kości i stawy

Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!

klub aktywnych
klub aktywnych

Sprawdź, jak sztuczna inteligencja dostosowuje treningi do Twoich potrzeb!

Katarzyna Klimek

Przedsiębiorczyni z doświadczeniem w branży cyfrowej, specjalizująca się w projektach kierowanych do osób 60+ oraz działaniach na rzecz zdrowia seniorów. W 2022 i 2023 roku brała udział w organizacji i prelekcjach podczas ogólnopolskich forum senioralnych

76 proc. seniorów nie ćwiczy

Klub Aktywnych to platforma ćwiczeń dla osób 60+. Katarzynie Klimek, założycielce klubu, od samego początku budowania projektu przyświecała idea rozruszania seniorów i sprawienie, by czuli się lepiej i byli zdrowsi.

– W moim życiu istotną rolę odgrywa ruch – mówi Katarzyna Klimek.

– Biegam, ćwiczę na siłowni, chodzę po górach. W podstawówce pływałam synchronicznie, w liceum grałam w siatkówkę. Widzę, jak w miarę upływu lat tego ruchu jest w moim życiu coraz mniej. Brakuje mi czasu na ćwiczenia. A co dopiero pokolenie mojej Mamy! Tutaj nie ma nawyków trenowania i praktycznie osoby po 60 r.ż. nie ćwiczą. A przecież ruch jest podstawą zdrowia. Dlatego stworzyliśmy platformę cyfrową – by to nie senior szukał zajęć, a sam ruch przyszedł do seniora.

Badania potwierdzają (MultiSport Index 2023), że aktywność fizyczna Polaków maleje wraz z wiekiem. Mimo, że 81 proc. seniorów w Polsce traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, obecnie trzy czwarte osób po 60. roku życia (76 proc.) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu.

Technologia wspiera codzienną aktywność

Dzięki ogromnym możliwościom technologicznym dzisiaj łatwo jest znaleźć ćwiczenia. Żeby wrócić do aktywności wystarczy włączyć komputer bądź telefon i włączyć internet. Oczywiście warto wejść na stronę Klubu Aktywnych. Ćwiczenia odbywają się tu na żywo z trenerami o określonej godzinie, zgodnie z harmonogramem. Są dostosowane dla osób w wieku dojrzałym i konsultowane z lekarzami i ekspertami od zdrowego trybu życia. Na platformie Klubu Aktywnych jest codziennie pięć ćwiczeń do wyboru.

Joga, pilates, zdrowy kręgosłup, wzmacnianie mięśni głębokich, zumba, poranny rozruch, mobilizacja różnych części ciała, neurotreningi, ćwiczenia na krześle, ćwiczenia koordynacyjne, fizjoterapia, trening z hantlami – można się w tym pogubić! A jednak tak szeroka oferta jest podyktowana tym, że każdy potrzebuje innego ruchu. W dodatku nie każdy rodzaj treningu lubimy. Jakie ćwiczenia jednak wybrać dla siebie? Tu na pomoc przychodzą innowacje, a dokładnie algorytmy i sztuczna inteligencja.

Jak algorytm dobiera ćwiczenia?

– Przez ostatni rok pracowaliśmy razem z prof. Aleksandrą Jażdżewską z Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz kardiolog Aleksandrą Leksińską nad budową algorytmu dobierania treningów. W badaniu brało udział 60 osób po 60 r.ż. – dodaje Katarzyna Klimek.

– Projekt sfinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz fundusz Medi Venture w ramach programu Bridge Alfa.

Wynikiem badania jest ankieta, która bazując na zbudowanym w projekcie badawczym algorytmie, dobiera ścieżkę treningową on-line wspierającą fizjoprofilaktykę w leczeniu chorób kardiologicznych bądź zmniejszenie reakcji bólowych. Wystarczy podać w ankiecie dane wejściowe związane z historią medyczną i stylem życia, by system Klubu Aktywnych dobrał jedną z trzech ścieżek:

  1. kardiologiczną – to ćwiczenia wytrzymałościowe dotleniające organizm, pozytywnie wpływające na pracę układu krążenia oraz poprawiające ogólną kondycję;
  2. funkcjonalną – to ćwiczenia ogólnorozwojowe wzmacniające całe ciało, zmniejszające ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności oraz pomagające w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała;
  3. fizjoporofilaktyczną – to ćwiczenia, które mają na celu zapoczątkowanie ruchu lub odciążenie kończyny w celu ułatwienia ruchu, polecane osobom w procesie rehabilitacji bądź powracającym do ruchu.

Innowacje na zdrowie

Przed przystąpieniem do treningów wszystkie osoby biorące udział w badaniu były poddane różnym testom zarówno od strony kardiologicznej (badanie u kardiologa, EKG), jak i wydolnościowej (próba wysiłkowa na rowerku stacjonarnym, badanie próby odczuwanego bólu algomedem).

Badany był też poziom cholesterolu oraz przeprowadzone zostały testy psychologiczne i test jakości życia. Osoby biorące udział w badaniu ćwiczyły w klubie minimum 3 razy w tygodniu przez 2 miesiące. Po tym czasie wszystkie badania zostały przeprowadzone raz jeszcze, a otrzymane dane porównane. Wyniki były rewelacyjne! Polepszyły się nie tylko samopoczucie i ogólne zadowolenie ćwiczących.

Polepszenie zdrowia było bardzo namacalne:

  • u 60 proc. badanych zmniejszyły się dolegliwości bólowe,
  • u 73 proc. wzrosła wydolność organizmu,
  • u 78 proc. polepszyły się wyniki badań.

Badani zauważyli również takie zmiany jak:

  • zwiększenie zakresu ruchowego,
  • bardziej elastyczne ciało,
  • łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności.

I to wszystko dzięki regularnym ćwiczeniom po 2 miesiącach treningów.

Jak interesuje Ciebie jaką ścieżkę ćwiczeń sztuczna inteligencja zaleca w Twoim przypadku, wypełnij ankietę: survey.zohopublic.eu.

Next article
Home » Kości i stawy » Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!
kości i stawy

Nie lubisz ograniczeń? Wsiądź na rower i złap dystans

Co jest kluczowe w jeździe na rowerze?

Dr Piotr Kosielski

Lekarz CCC Team

Ile ciał, tyle możliwości, uwarunkowań i predyspozycji. Rower jest dla każdego?

Absolutnie tak. Kolarstwo to piękna i emocjonująca dyscyplina sportu, ale rower to także świetne narzędzie do rehabilitacji czy utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Jeśli mówimy o jeździe dla przyjemności, to predyspozycje nie mają znaczenia. Co innego zawodowstwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt?

Przede wszystkim na to, w jakim terenie będziemy jeździć – od tego zależy rodzaj roweru, który powinniśmy wybrać. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar ramy oraz punkty styku sprzętu z naszym ciałem, czyli kierownica i chwyty, siodełko oraz pedały. Obecnie bardzo popularny jest bikefitting. Należy jednak pamiętać, że dobry bikefitting to przede wszystkim diagnostyka funkcjonalna i ocena biomechaniczna naszego ciała, zwłaszcza układu mięśniowo-szkieletowego, a nie tylko dopasowanie pozycji na rowerze. Taka diagnostyka powinna być przeprowadzana przez doświadczonego w temacie fizjoterapeutę.

Powszechnie mówi się o tym, że aktywność fizyczna jest ważna i większość z nas już o tym wie. Teraz za cel stawiamy sobie przekazanie wiedzy na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Co pana zdaniem jest kluczowe w jeździe na rowerze, by nie była ona powodem kontuzji?

Dobra diagnostyka wstępna naszego układu ruchu, następnie odpowiednio dobrany sprzęt i ćwiczenia przeciwdziałające adaptacyjnemu skracaniu mięśni oraz wzmacniające stabilizację centralną. Po treningu, odpowiednia regeneracja w postaci rollowania i rozciągania.

Wiele osób po dłuższej jeździe skarży się na ból pleców. Dlaczego tak się dzieje? Jest to kwestia odpowiedniego ustawienia siodełka względem kierownicy?

Jest to indywidualna kwestia i najczęściej efekt końcowy wielu przyczyn. Od braku odpowiedniego przygotowania (np. brak stabilizacji centralnej), przez źle dobraną pozycję, aż po brak odpowiedniej regeneracji.

W wielu sportach mówi się o istotności doboru odpowiedniego obuwia. Z pewnością zawodnicy przywiązują do tego dużą wagę. Czy my – amatorzy – też powinniśmy?

To zależy od czasu, jaki spędzamy na rowerze, przejeżdżanych rocznie kilometrów oraz naszych ambicji sportowych. Podstawowa i uniwersalna, zarówno dla zawodowców, jak i amatorów sprawa, to wygoda.

Next article