Skip to main content
Home » Kości i stawy » Zdrowe stawy – co warto na ten temat wiedzieć?
kości i stawy

Zdrowe stawy – co warto na ten temat wiedzieć?

stawy
stawy

Ból stawów oraz tworzące się zwyrodnienia bywają niezwykle uciążliwe. Co zatem możemy zrobić, by ich uniknąć?

Dr n. o zdr. Grzegorz Onik

Fizjoterapeuta oraz nauczyciel akademicki; autor oraz recenzent publikacji naukowych z zakresu fizjoterapii i medycyny fizykalnej; uczestnik licznych szkoleń oraz kursów podyplomowych

Jakie są znane sposoby na zachowanie zdrowych stawów?

W zapobieganiu chorobom stawów niezbędne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, gdyż nadmierna prowadzi do zwiększonego ich obciążenia i uszkodzenia chrząstki stawowej. Właściwemu odżywieniu chrząstki stawowej oraz zapobieganiu nadwadze służy odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, która sprzyja również zachowaniu właściwej gęstości mineralnej kości. W profilaktyce chorób stawów istotną rolę odgrywa także zbilansowana dieta bogata w witaminy A, C, D i E (przeciwutleniacze), nienasycone kwasy tłuszczowe oraz unikanie używek, np. palenia tytoniu.

W tym kontekście często mówi się także o kolagenie. Czym jest i jaką funkcję pełni w organizmie? W jaki sposób wpływa na stawy?

Kolagen jest obecny w większości tkanek i narządów organizmu człowieka, stanowiąc około 30 proc. wszystkich białek. Wraz z wiekiem tempo syntezy tego białka maleje, co może być dodatkowo nasilone poprzez schorzenia, w tym chorobę zwyrodnieniową stawów.

Czy kolagen może pomóc w regeneracji stawów po aktywności fizycznej lub kontuzjach?

Istnieje kilka typów kolagenu o różnych właściwościach i mechanizmach działania. Warto wspomnieć, że kolagen to białko, które stanowi budulec macierzy chrząstki (95 proc.). Białko z kolei przyczynia się do wzrostu i pomaga w utrzymaniu masy mięśnowej, a także pomaga utrzymać zdrowe kości. Z kolei w prawidłowej produkcji kolagenu (w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki) pomaga witamina C.

Czy istnieje określona dawka, która jest rekomendowana dla utrzymania zdrowych stawów?

W dostępnych doniesieniach naukowych kolagen typu II stosowano w dawce 40 mg/dzień. Z kolei dawkowanie kolagenu hydrolizowanego w badaniach naukowych było zróżnicowane. Przed rozpoczęciem suplementacji kolagenu warto zasięgnąć opinii ortopedy.

Next article
Home » Kości i stawy » Zdrowe stawy – co warto na ten temat wiedzieć?
kości i stawy

Nie lubisz ograniczeń? Wsiądź na rower i złap dystans

Co jest kluczowe w jeździe na rowerze?

Dr Piotr Kosielski

Lekarz CCC Team

Ile ciał, tyle możliwości, uwarunkowań i predyspozycji. Rower jest dla każdego?

Absolutnie tak. Kolarstwo to piękna i emocjonująca dyscyplina sportu, ale rower to także świetne narzędzie do rehabilitacji czy utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Jeśli mówimy o jeździe dla przyjemności, to predyspozycje nie mają znaczenia. Co innego zawodowstwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt?

Przede wszystkim na to, w jakim terenie będziemy jeździć – od tego zależy rodzaj roweru, który powinniśmy wybrać. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar ramy oraz punkty styku sprzętu z naszym ciałem, czyli kierownica i chwyty, siodełko oraz pedały. Obecnie bardzo popularny jest bikefitting. Należy jednak pamiętać, że dobry bikefitting to przede wszystkim diagnostyka funkcjonalna i ocena biomechaniczna naszego ciała, zwłaszcza układu mięśniowo-szkieletowego, a nie tylko dopasowanie pozycji na rowerze. Taka diagnostyka powinna być przeprowadzana przez doświadczonego w temacie fizjoterapeutę.

Powszechnie mówi się o tym, że aktywność fizyczna jest ważna i większość z nas już o tym wie. Teraz za cel stawiamy sobie przekazanie wiedzy na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Co pana zdaniem jest kluczowe w jeździe na rowerze, by nie była ona powodem kontuzji?

Dobra diagnostyka wstępna naszego układu ruchu, następnie odpowiednio dobrany sprzęt i ćwiczenia przeciwdziałające adaptacyjnemu skracaniu mięśni oraz wzmacniające stabilizację centralną. Po treningu, odpowiednia regeneracja w postaci rollowania i rozciągania.

Wiele osób po dłuższej jeździe skarży się na ból pleców. Dlaczego tak się dzieje? Jest to kwestia odpowiedniego ustawienia siodełka względem kierownicy?

Jest to indywidualna kwestia i najczęściej efekt końcowy wielu przyczyn. Od braku odpowiedniego przygotowania (np. brak stabilizacji centralnej), przez źle dobraną pozycję, aż po brak odpowiedniej regeneracji.

W wielu sportach mówi się o istotności doboru odpowiedniego obuwia. Z pewnością zawodnicy przywiązują do tego dużą wagę. Czy my – amatorzy – też powinniśmy?

To zależy od czasu, jaki spędzamy na rowerze, przejeżdżanych rocznie kilometrów oraz naszych ambicji sportowych. Podstawowa i uniwersalna, zarówno dla zawodowców, jak i amatorów sprawa, to wygoda.

Next article