Home » Onkologia » O profilaktyce powinniśmy myśleć jako o szansie
Onkologia

O profilaktyce powinniśmy myśleć jako o szansie

Aga Szuścik

Edukuje, inspiruje i tworzy w tematach profilaktyki, raka, ginekologii, patient experience oraz zdrowego myślenia. Prowadzi popularne konto edukacyjne na Instagramie. Prelegentka TEDx, jedna z 50 Śmiałych „Wysokich Obcasów”, laureatka Ofeminin Influence Awards 2023. Autorka książki „GinekoLOGICZNIE”

Zdrowie seksualne nadal spychane jest na dalszy plan ze względu na łączenie go wyłącznie ze sferą intymną. Co zatem możemy zrobić, by dla pacjentów było ono tak samo ważne, jak ogólne zdrowie fizyczne całego organizmu?

Dlaczego zdrowie intymne odgrywa tak istotną rolę w naszym życiu seksualnym?

Jestem przeciwniczką pojęcia „zdrowie intymne”, ponieważ zdrowie ginekologiczne nie zawsze musi się łączyć z intymnością. Oznacza to, że wizyta u ginekologa jest to standardowa procedura medyczna, jak u dentysty czy też ortopedy. Często wszystko, co znajduje się pomiędzy naszym pępkiem a kolanami uznajemy za coś, o czym nie można rozmawiać, co jest czymś wstydliwym, stanowi temat tabu związany z seksem. Natomiast te części ciała absolutnie nie służą tylko do seksu – warto o nie dbać holistycznie, ponieważ istnieje wiele chorób i zaburzeń, które mogą ich dotyczyć. Zdrowie seksualne to nie tylko nasza aktywność seksualna, której się podejmujemy i nasze preferencje psychoseksualne, ale również bycie po prostu zdrową osobą, czyli dbanie o prawidłowe działanie naszego organizmu – od prewencji chorób, aż po przyjemność.

Jak możemy upewnić się, iż jesteśmy w pełni zdrowi? Na co powinniśmy się przede wszystkim badać i w jakiej częstotliwości?

Zazwyczaj wydaje się nam, że nie musimy się upewniać, czy jesteśmy zdrowi. Sama jestem tego dobrym przykładem, ponieważ przez kilka lat nie byłam na wizycie ginekologicznej – myślałam, że jeżeli nie mam żadnych objawów, nie muszę się badać. Niestety, byłam w błędzie i okazało się, że mam raka z przerzutami.

Dlatego tak ważne jest to upewnianie się i regularne wykonywanie badań. Warto minimum raz w roku udać się na wizytę ginekologiczną, podczas której, w zależności od naszego wieku i obciążeń genetycznych, dobrze wykonać cytologię, USG przezpochwowe, USG piersi, mammografię – plus comiesięczne samobadanie. U mężczyzn kluczowe jest regularne samobadanie jąder od czasów nastoletnich, a następnie minimum raz w roku odwiedzenie urologa, wykonanie badania prostaty oraz oznaczenie markeru PSA.

Oczywiście, w zależności od potrzeby, można także poddawać się testom w kierunku chorób przenoszonych drogą współżycia.

Jakie korzyści wynikają z regularnych badań i dbałości o zdrowie seksualne, a jakie konsekwencje niesie za sobą zaniedbanie profilaktyki?

Profilaktyka nie jest zagrożeniem – nie warto na nią reagować hasłem „wolę nie wiedzieć”. Statystycznie, podejmując się badania, najczęściej okazuje się, że jesteśmy zdrowi. Mimo to powinniśmy to robić, ponieważ im wcześniej będziemy wiedzieć o chorobie lub stanie tuż przed jej rozwojem, tym większe mamy szanse na jej skuteczne leczenie. Medycyna daje nam obecnie olbrzymi wachlarz możliwości i metod terapeutycznych.

Jakie kroki należy podjąć, aby utrzymać zdrowie intymne i czerpać możliwie największą przyjemność z życia seksualnego?

To, co dobrze robić w pierwszej kolejności, to stosować profilaktykę pierwotną – zdrowo się odżywiać, nie zapominać o aktywności fizycznej, używać prezerwatyw, czyścić gadżety erotyczne. Warto również starać się dbać o swój dobrostan psychiczny, zdrowo spać i próbować zarządzać naszym codziennym stresem. Dobrze również zaszczepić się przeciwko HPV.

Next article