Skip to main content
Home » Onkologia » „Piękny projekt branży beauty”
Onkologia

„Piękny projekt branży beauty”

„Fundacja Piękniejsze Życie” – powołana przez przedstawicieli sektora kosmetycznego od 19 lat wspiera kobiety, które przechodzą leczenie onkologiczne, organizując wiele projektów pomocowych. Flagowym projektem są bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu. Wolontariusze fundacji – profesjonalni makijażyści i kosmetolodzy – spotykają się z pacjentkami onkologicznymi w szpitalach w całej Polsce. Aby fundacja mogła realizować działania pomocowe, niezbędne jest wsparcie darczyńców indywidualnych i sponsorów.

Choroba onkologiczna to nie tylko walka w obszarze medycznym. To przede wszystkim ogromne wyzwanie psychiczne zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia, rodziny, przyjaciół, pracodawcy. Fundacja poprzez realizowane projekty stara się zaopatrzyć podopiecznych w takie zasoby wewnętrzne, by mimo koktajlu emocjonalnego, jaki im towarzyszy po otrzymaniu diagnozy, byli gotowi na stawienie czoła procesowi leczenia.

Warsztaty z pielęgnacji i makijażu, realizowane od początku istnienia fundacji – obecnie w 12 szpitalach onkologicznych w Polsce – to część międzynarodowej inicjatywy „Look Good – Feel Better”. Dzięki nim pacjenci zdobywają praktyczne umiejętności, jak zapobiegać kłopotliwym reakcjom skórnym, jak uniknąć niepożądanych skutków ubocznych związanych z leczeniem i w końcu jak skutecznie ukryć oznaki choroby. Dodatkowo od dwóch lat rozwijamy projekty wzbogacając je o webinary, konferencje, tutoriale, z których zarówno pacjenci, jak ich bliscy mogą czerpać praktyczną wiedzę dotyczącą leczenia. Z naszych statystyk wynika, że tylko w ostatnim roku dotarliśmy z pomocą do ponad 300 000 osób. To nas cieszy, ale potrzeby wynikające z liczby zachorowań nie maleją.

Największym wyzwaniem dla Fundacji Piękniejsze Życie jest pozyskiwanie środków na działalność. Choć mamy wielu wspaniałych partnerów i darczyńców, potrzeby pacjentek są ogromne, a my chcemy zapewnić im jak największe wsparcie. Drugą trudnością jest dotarcie do każdej kobiety, która potrzebuje naszej pomocy. Wiele pacjentek nie wie, że takie inicjatywy istnieją lub waha się przed skorzystaniem z nich. Naszym celem jest zmniejszanie barier i pokazanie, że dbanie o siebie podczas choroby to nie fanaberia, ale pozamedyczna część procesu zdrowienia.

Wolontariusze, dzięki którym realizowany jest flagowy projekt fundacji to osoby o różnorodnych kompetencjach – kosmetolodzy, wizażyści, psychologowie, ale też osoby, które po prostu chcą poświęcić swój czas na wsparcie pacjentek. Ważne są otwartość, cierpliwość i umiejętność rozmowy. Jak sami deklarują, nie tylko dzielą się swoją fachową wiedzą i wielkimi sercami, ale sami czują się wzbogaceni. Otrzymują od uczestniczek zajęć lekcję, jak określać priorytety w życiu i skąd czerpać optymizm. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą z nami realizować ten wyjątkowy projekt. Zgłosić się można poprzez naszą stronę internetową (www.piekniejszezycie.pl) poprzez formularz dla wolontariuszy lub mailem: [email protected]. Fundacja Piękniejsze Życie jest organizacją pożytku publicznego, Pamiętaj o tym rozliczając swój PIT. Wystarczy, że wpiszesz w zeznanie podatkowe KRS 0000396125.

Chcesz wesprzeć Fundację Piękniejsze Życie i nie wiesz jak? Napisz maila na: [email protected].

Next article
Home » Onkologia » „Piękny projekt branży beauty”
onkologia

Rola diagnostyki molekularnej w prawidłowej ścieżce pacjenta z rakiem płuca

Prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko

Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Diagnostyka raka płuca i kwalifikacja chorego do właściwej metody leczenia wymaga zaangażowania lekarzy wielu specjalności. Wynika to z samego charakteru nowotworu płuc, który jest chorobą nieheterogenną. Raka płuca najczęściej rozpoznawany jest już w stadium zaawansowanym, często obejmuje nie tylko płuco, ale także inne narządy.

Aby prawidłowo dobrać odpowiednią dla chorego metodę leczenia musimy dysponować kompletem badań diagnostycznych, na podstawie których jesteśmy w stanie określić dokładny typ nowotworu oraz jego stopień zaawansowanie. Bardzo istotna w doborze metody leczenia jest także informacja o ogólnym stanie zdrowia pacjenta (rozpoznanie innych chorób przewlekłych) – to determinuje możliwość podjęcia leczenia radykalnego (operacyjnego). Należy podkreślić, że niektóre metody leczenia, np. leczenie radykalne u części pacjentów nie może być przeprowadzone. Wynika to najczęściej ze złego stanu ogólnego pacjenta, a nie z braku dostępu do metod leczenia, które chcielibyśmy zastosować. U pacjentów z chorobami układu krążenia leczenie operacyjne mogłoby doprowadzić nawet do śmierci.

Kwalifikując pacjenta do leczenia musimy wiedzieć także, czy mamy do czynienia z nowotworem rozsianym na inne narządu – w takim przypadku należy określić jakie narządy obejmuje proces chorobowy.

Dlatego w prawidłowej diagnostyce, a także w doborze metody leczenia kluczowa jest rola zespołu dyscyplinarnego, który na podstawie przeprowadzonych badań jest w stanie określić jaka terapia, w przypadku danego pacjenta będzie najkorzystniejsza. Każdy pacjent powinien w tym momencie być traktowany indywidualnie, a terapię musi być dopasowana nie tylko do jego potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości organizmu.

Również na etapie podejmowania decyzji o zastosowaniu innego rodzaju leczenia (nieoperacyjnego) podejście interdyscyplinarne jest bardzo ważne. Biorąc na przykład pod uwagę nowoczesne terapie molekularne, rola dyskusji specjalistów wielu dziedzin jest niezwykle ważna, już na etapie interpretacji wyników badań molekularnych.

W Polsce posługujemy się metodami diagnostyki, które pozwalają nam określić konkretne mutacje, jednak postęp w medycynie przybliża nas do momentu, gdy będziemy w stanie badać pacjenta w wiele szerszym zakresie, co daje nam możliwość optymalizacji leczenia dla potrzeb konkretnego chorego.

Ocena obecności mutacji genu EGFR jest obecnie podstawowym elementem diagnostyki biomarkeru, który powinien być zbadany u każdego chorego na niedrobnokomórkowego raka płuc, który ze względu na stopień zaawansowania choroby jest kwalifikowany do leczenia ukierunkowaną terapią molekularną. Jeśli u chorego nie kwalifikującego się do zabiegu operacyjnego stwierdzimy obecność mutacji EGFR w guzie to działaniem uzasadnionym merytorycznie jest poddanie pacjenta leczeniu właśnie lekami ukierunkowanymi molekularnie. Przeprowadzone badania dowodzą, że chorzy, u których wykryto mutację EGFR znacznie lepiej reagują na leki molekularne niż na chemioterapię.

Leczenie dopasowane molekularne do danego pacjenta bardzo istotnie wpływa na rokowanie chorego. Należy jednak podkreślić trzy kwestie.

Przeprowadzone badania nie wykazały by leki z tej grupy wydłużały całkowity czas przeżycia pacjenta. Wynika to jednak ze struktury przeprowadzonych badań, które nie pozwoliły na rzetelna ocenę skuteczności działanie leków ukierunkowanych molekularnie. Prowadzone przez specjalistów obserwacje kliniczne wyraźnie wskazują jednak, że chorzy odnoszą znaczną korzyść ze stosowanie tych preparatów.

Drugą kwestią jest sposób leczenia. Chorzy przyjmują lek w formie tabletki, w związku z tym nie muszą być hospitalizowani, mogą prowadzić normalne życie zawodowe i rodzinne. Samo leczenie wymaga jedynie okresowych wizyt u lekarza prowadzącego. Jest to cel, który od wielu lat wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową do niedawna wiele dni spędzali na oddziałach, gdzie otrzymywali chemio czy radioterapię. Ich życie często ograniczało się do długich pobytów w szpitalach. Dziś choroba nowotworowa dzięki nowoczesnym terapiom może być traktowana jako schorzenie przewlekłe, które leczone pozwala pacjentowi na prowadzenie w miarę komfortowego życia.

Trzecia kwestia to tolerancja na lek. Dotychczas leczenie nowotworów płuca kojarzyło nam się z bardzo inwazyjną chemioterapią i towarzyszącymi jej efektami ubocznymi, niekiedy wymagającymi hospitalizacji. W przypadku kierowanego leczenia molekularnego efekty uboczne nie mają znaczącego wpływu na codzienne życie chorego.

Mówiąc o leczeniu pacjentów chorujących na raka płuca musimy podkreślić, że pierwsza linia leczenia ma niezwykle istotny wpływ na to, jakie będą ich dalsze rokowania. Jeśli na tym etapie przeprowadzimy kompleksową diagnostykę i potwierdzimy u chorego obecność cechy molekularnej, która pozwala zakwalifikować go do leczenia ukierunkowanego molekularnie to jesteśmy w stanie uzyskać największą szansę na remisję choroby.

W Polsce od stycznia 2019 roku resort zdrowia nałożył na szpitale obowiązek, przeprowadzania diagnostyki molekularnej w laboratoriach, które posiadają Europejski Certyfikat Kontroli Jakości. To niezwykle istotna zmiana, która gwarantuje pacjentom i specjalistom najwyższą jakość przeprowadzania testów molekularnych.

Nadal jednak nierozwiązany pozostaje problem systemowego braku kompleksowości badań w przypadku raka płuca. Oznacza to, że wciąż możliwe jest, że każdy biomarker z podstawowego zestawu biomarkerów, które muszą być zbadane, może być kontraktowany w zupełnie innym laboratorium. Jest to bardzo niekorzystne, z powodu czasochłonności takiej procedury. Zazwyczaj lekarze dysponują tylko jedną próbka materiału pobranego od pacjenta, która po kolei musi trafiać do kolejnych laboratoriów zajmujących się diagnostyką danego pacjenta. W wielu przypadkach zdarza się także, że pobrany materiał nie wystarcza na wykonanie wszystkich zalecanych badań, a nie zawsze stan zdrowia pacjenta pozwala na przeprowadzenie kolejnego inwazyjnego badania, w trakcie którego możliwe jest pobranie kolejnej próbki materiału do badań. Taka procedura mnoży koszty ponoszone przez płatnika oraz wydłuża czas diagnostyki. Trzeba podkreślić, że w przypadku pacjentów z rakiem płuca czas jest niezwykle cenny, a szybkie rozpoczęcie leczenia może decydować o życiu pacjenta.

Next article