
Prof. dr hab. Andrzej Rutkowski
Kierownik Kliniki Chirurgii Nowotworów Układu Pokarmowego i Guzów Neuroendokrynnych NIO-PIB w Warszawie, prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
1 kwietnia br. wejdą w życie przepisy ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), której celem jest poprawa jakości diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi w Polsce. W obliczu rosnącej liczby zachorowań na nowotwory, inicjatywa ta ma na celu zapewnienie skoordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej.
Ustawa, która lada moment wejdzie w życie, ustanawia nowy porządek organizacyjny w onkologii i odpowiada na najpilniejsze potrzeby pacjentów onkologicznych. Wśród nich można wymienić m.in. skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę i podjęcie leczenia, dostęp do nowoczesnych terapii i leków, leczenie zgodnie z aktualnymi wytycznymi oraz koordynacja opieki i usprawnienie ścieżki pacjenta.
Krajowa Sieć Onkologiczna, która jest jednym z najważniejszych zadań zapisanych w Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020 – 2030, została zaprojektowany jako odpowiedź na te wyzwania. Nowy, trójstopniowy podział szpitali onkologicznych jest zgodny z ich zasobami i doświadczeniem. W ośrodkach SOLO I realizowany będzie jeden typ leczenia, np. chemioterapia, w ośrodkach SOLO II – dwa typy leczenia, np. chemioterapia i chirurgia onkologiczna, a w ośrodkach SOLO III – wszystkie możliwe typy leczenia.
Założeniem KSO przede wszystkim jest koordynacja leczenia i zapewnienie choremu kompleksowej terapii niezależnie od miejsca zamieszkania. Fundamentalne znaczenie w koordynacji będą mieli koordynatorzy. To oni mają odpowiadać, nie tylko za bezpośredni kontakt z pacjentem, ale także za komunikację pomiędzy ośrodkami w regionie. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał na własną rękę szukać kontynuacji terapii. Współpraca międzyośrodkowa będzie służyła także realizacji wielodyscyplinarnych konsyliów w szpitalach, w których brakuje lekarzy wszystkich specjalizacji. Istotną korzyścią dla pacjentów będzie wprowadzenie jednolitych standardów leczenia. Krajowy Ośrodek Monitorujący opracował już kluczowe wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Długo oczekiwanym elementem tego programu będzie bieżące monitorowanie jakości opieki onkologicznej w Polsce. Opracowane zostały mierniki i wskaźniki jakości, które będą raportowane do NFZ. To na ich podstawie szpital będzie premiowany finansowo lub otrzyma plan naprawczy, zgodnie z którym będzie musiał podjąć działania poprawiające jakość leczenia. Za tą zmianą idzie także wdrożenie elektronicznej karty DiLO, dzięki której pełna historia leczenia pacjenta będzie dostępna w jednym miejscu.
W nowelizacji ustawy, którą przygotowuje rząd, znajdą się także przepisy gwarantujące ciągłość opieki onkologicznej. Chodzi o tzw. follow-up, czyli opiekę nad pacjentem po zakończonym leczeniu, która obejmuje kontrolę w POZ lub AOS i rehabilitację. Zalecenia postepowania u chorych po zakończonym leczeniu zostały opracowane przez Sekcję Follow-up PTO i posłużą do opracowania „Paszportu Onkologicznego”, który otrzyma każdy pacjent kończący leczenie.
Wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej budzi nadzieję na poprawę sytuacji pacjentów. Aby to osiągnąć kluczowe będzie zapewnienie odpowiedniego finansowania, przeszkolenie personelu medycznego i koordynatorów oraz skuteczna koordynacja pomiędzy różnymi poziomami opieki.