Home » Onkologia » Suchość pochwy w trakcie i po terapii onkologicznej?
Onkologia

Suchość pochwy w trakcie i po terapii onkologicznej?

Suchość-pochwy-w-trakcie-i-po-terapii-onkologicznej
Suchość-pochwy-w-trakcie-i-po-terapii-onkologicznej

Jest na nią sposób!

Kobietom w trakcie leczenia nowotworu często doskwiera suchość pochwy, która nie tylko powoduje dyskomfort, ale także m.in. zwiększa ryzyko infekcji. Dowiedz się, jak skutecznie przywrócić właściwe nawilżenie i dzięki temu, normalne funkcjonowanie.

Jak często suchość pochwy doskwiera pacjentkom onkologicznym?

Suchość pochwy to problem, który dotyka kobiet na różnych etapach życia. Chociaż najczęściej występuje w okresie menopauzy, pojawia się także u młodszych kobiet m.in. karmiących piersią, stosujących środki antykoncepcyjne lub pod koniec cyklu menstruacyjnego. Dyskomfort związany z brakiem właściwego nawilżenia pochwy często odczuwają także pacjentki onkologiczne. Leczenie nowotworu nierzadko obniża poziom estrogenów, czyli hormonów, które odpowiadają m.in. za właściwe ukrwienie ścian pochwy, co w konsekwencji utrudnia lub w ogóle uniemożliwia wytworzenie wydzieliny pochwowej.

Dlatego też kobiety chorujące na nowotwór i poddawane metodom leczenia takim jak chemioterapia i/lub radioterapia, mogą doświadczać działań niepożądanych, w tym także suchości pochwy, która może być tymczasowa lub trwała oraz występować z różną częstotliwością (w zależności od rodzaju nowotworu). I tak np. u kobiet leczonych na raka sutka, suchość pochwy występuje u blisko 25 proc. pacjentek przed menopauzą oraz u 62 proc. pacjentek po menopauzie. Należy również podkreślić, że znaczny niedobór estrogenów może prowadzić do atrofii pochwy, czyli zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy.

Po co ten śluz i co się dzieje, gdy go nie ma?

Wydzielina z pochwy to naturalny przejaw prawidłowo funkcjonującego układu rozrodczego. W zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, jej konsystencja zmienia się i tak np. wyróżnia się śluz płodny, ułatwiający dotarcie plemników do komórki jajowej, jak również śluz niepłodny, który z kolei zatyka ujście szyjki macicy uniemożliwiając zapłodnienie. Dodatkowo wydzielina ma kwaśne pH, dzięki czemu utrudnia przedostawanie się drobnoustrojów do pochwy. – Ma ona także inne zadanie – nawilża i ułatwia stosunek. Podczas podniecenia seksualnego śluz jest bardzo obfity i w miarę wzrastania podniecenia zaczyna wypływać z pochwy na zewnątrz, dzięki czemu zbliżenie jest po pierwsze możliwe, a po drugie – przyjemne dla obojga partnerów – podkreśla prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dlatego też suchość pochwy tak często występująca u pacjentek onkologicznych, znacząco obniża komfort i jakość ich życia. Brak odpowiedniego nawilżenia wpływa także niekorzystnie na zdrowie, gdyż osłabia procesy immunologiczne, przez co zwiększa ryzyko infekcji intymnych, a także podatność nabłonka na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli dolegliwość występuje ze znacznym natężeniem, może utrudniać normalne funkcjonowanie i uniemożliwiać zwykłe czynności (np. chodzenie lub jazdę na rowerze). Suchość pochwy ma również niekorzystny wpływ na życie seksualne, gdyż może powodować ból podczas stosunku, a także obniżać libido. Dodatkowo współżycie mogą zaburzać także nierzadko współistniejące z suchością pochwy dolegliwości takie jak świąd, pieczenie i podrażnienie.

Zasługujesz na komfort podczas terapii onkologicznej

Pacjentki, które są w trakcie lub po terapii onkologicznej, by uniknąć wystąpienia suchości i atrofii pochwy, mogą profilaktycznie stosować preparaty takie jak globulki dopochwowe z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym. Produkty te nie tylko nawilżają błonę śluzową pochwy, ale także zabezpieczają i regenerują ją, dzięki czemu przyczyniają się do lepszego funkcjonowania pacjentek na co dzień. Sprawdzą się także wtedy, gdy suchość pochwy już wystąpi, gdyż kwas hialuronowyma działanie silnie nawilżające, dzięki czemu skutecznie pomaga przywrócić naturalną wilgotność błony śluzowej, a także aktywuje procesy jej gojenia.

Wybierając konkretny produkt należy zwrócić uwagę na jego skład – aby nie podrażniał pochwy, powodując jeszcze większy dyskomfort, nie powinien zawierać: barwników, parabenów, olejków, wyciągów roślinnych oraz środków zapachowych. By jeszcze bardziej zadbać o komfort podczas lub po terapii onkologicznej, w trakcie zbliżeń seksualnych pacjentki mogą stosować produkty z drobnocząsteczkowy kwasem hialuronowym w formie żelu. Takie preparaty skutecznie poprawią kontakty intymne, gdyż pełnią funkcję intensywnie nawilżających lubrykantów, które nawilżają nie tylko błonę śluzową pochwy. Formę żelu można stosować również w celu nawilżenia i regeneracji zewnętrznych okolic intymnych. Do higieny intymnej zalecane jest stosowanie specjalistycznych fizjoemuslji, które mają za zadanie nie tylko mycie, ale także wparcie procesów regeneracji oraz łagodzenia dolegliwości w tym okresie.

Next article