Skip to main content
Home » Serce i krew » Mężczyzna powinien badać się regularnie
serce i krew

Mężczyzna powinien badać się regularnie

regularnie
regularnie

Regularnie kontrolowanie swojego stanu zdrowia powinno być obowiązkiem każdego mężczyzny.

Jakub Wesołowski

Aktor

Kluczem do zachowywania zdrowia jest profilaktyka. Jak u Ciebie wygląda kwestia regularnych badań lekarskich?

Staram się na bieżąco monitorować swój stan zdrowia. Z racji zwiększonej aktywności fizycznej w ostatnim czasie kilkukrotnie poddałem się pełnemu skanowi ciała i zdecydowanie zachęcam do tego wszystkich mężczyzn. Regularne kontrolowanie pracy serca, poziomu tkanki tłuszczowej, morfologii czy wydolności wydaje się niezbędne, szczególnie przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Myślę, że warto mieć to poczucie, że jest się zdrowym i żadne poważne choroby nam nie zagrażają.

W pewnym sensie za profilaktykę można uznać również sam wysiłek fizyczny, bo aktywność ruchowa ma bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia i przeciwdziałanie różnym choróbskom. Zdrowy tryb życia to dla mnie również dodatkowa energia do życia i lepsze samopoczucie.

Mimo narodzin córki i obowiązków aktorskich, odnajdujesz czas na zaspokajanie swoich potrzeb na wysiłek fizyczny?

Im więcej mam obowiązków, tym mądrzej dysponuję swoim czasem i zawsze udaje mi się znaleźć kilka chwil na bieganie. Przygotowując się do biegów długodystansowych pod okiem świetnego trenera zrozumiałem, że należy ćwiczyć mądrze, ale niekoniecznie długo. Jeśli posiada się odpowiednią świadomość potrzeb i możliwości swojego ciała i organizmu, to można odpowiednio regulować sobie wysiłek fizyczny i czas, który na niego poświęcamy. Niekiedy trzeba podkręcić tempo, innym razem nieco odpuścić. To organizacja jest kluczem do sukcesu. Bardzo cenię moją pracę w serialu „Na Wspólnej”, z ekipą jesteśmy zżyci prawie jak rodzina, a praca, którą się lubi, to tak jakby nie jest praca. Również narodziny mojego dziecka nie zmieniły mojego podejścia do zdrowego trybu życia czy badań profilaktycznych. Większy wpływ na zmianę świadomości miały natomiast uciekające lata – ja już nie mam 20 lat i zdaje sobie sprawę z większych potrzeb mojego organizmu i konieczności właściwego dbania o siebie.

Swoją aktywność fizyczną przekułeś w charytatywny projekt „Kuba biegnie 100 kilometrów dla Bartka”.

Ten projekt dał mi ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Cieszę się niezmiernie, że oprócz tego, że udało mi się zrealizować swoje marzenie i zaspokoić ambicje, to dodatkowo udało się znaleźć beneficjenta tego projektu. Bartek to super gość, podobnie jak jego rodzice. Mimo ciężkiej choroby ma wielkie serce, wspaniały uśmiech i tak naprawdę to on jest największym bohaterem całego projektu. Ja musiałem się wysilić tylko na jeden bieg, chwilę mnie pobolało i tyle. A on swoje męstwo udowadnia na co dzień, walcząc z ciężką chorobą.

No właśnie, męstwo. Istnieje jakaś jedna, sztywna definicja tego terminu?

Każdy ma swoją definicję, swoją wizję jak powinien wyglądać i zachowywać się „prawdziwy mężczyzna”. Na pewno męską cechą jest potrzeba rywalizacji, ale ta rywalizacja może dotyczyć absolutnie wszystkich elementów życia – jeden sprawdza się w biznesie, inny lepiej kopie piłkę, a jeszcze inny ładniej śpiewa. Nie ma prostej, uniwersalnej definicji męskości. Gdybym ja miał podać jedną cechę niezbędną do bycia mężczyzną, to postawiłbym na obowiązek dbania o najbliższych. Nie tylko o rodzinę, ale i o przyjaciół. Cała reszta – styl ubioru, wygląd zewnętrzny, zainteresowania – jest już sprawą indywidualną, niemającą większego wpływu na poziom męskości. Czasem bardziej męska od siły fizycznej jest siła wewnętrzna.

Next article
Home » Serce i krew » Mężczyzna powinien badać się regularnie
Skóra

Łysienie a komfort psychiczny

Od lat wiemy, że włosy mają wpływ na nasze życie. Okazuje się, że jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie aspekty naszej fizyczności to włosy odgrywają tu kluczową rolę. W tej chwili dysponujemy wieloma badaniami, które potwierdzają to, że problemy z naszą fryzurą znacząco obniżają jakość życia.

Alicja Gondek

Alicja Gondek

Trycholog – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, wykładowca trychologii na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Prowadzi cztery gabinety: w Bydgoszczy, Chojnicach, Nakle, Inowrocławiu, organizuje szkolenia trychologiczne w całej Polsce

Udowodniono na przykład, że mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe oceniają komfort swojego życia równie nisko jak osoby cierpiące na astmę oskrzelową. Badanie przeprowadzono wśród mężczyzn w wieku 25-40 lat, ale z mojego wieloletniego doświadczenia w gabinecie wiem, że większość klientów trychologicznych ma problem z samoakceptacją. Osoby te często czują się mniej atrakcyjne, wycofują się z życia towarzyskiego i nierzadko cierpią na depresję.

Szczególnie wstydliwym problemem okazuje się być łysienie. Gęste włosy już od stuleci były symbolem siły. Znamy przypowieść biblijną o obdarzonym nadludzką siłą Samsonie, który po obcięciu włosów stracił całą moc. U kobiet wśród kanonów piękna, królują te z długimi i gęstymi włosami.

Trudno się dziwić, że nadmierne wypadanie i łysienie budzą w nas ogromny niepokój. Martwimy się o wygląd oraz o swoje zdrowie. Wypadanie włosów może być pierwszym objawem choroby, wtedy, kiedy jeszcze nie czujemy innych dolegliwości. Przebyte infekcje, stany zapalne toczące się w organizmie, niedobory witamin i minerałów również mogą mieć wpływ na kondycję naszych włosów.

Jeżeli obserwujemy intensywniejsze niż wcześniej wypadanie włosów, powinniśmy udać się na konsultację do trychologa lub dermatologa. Specjalista podczas wizyty powinien przeprowadzić szeroki wywiad, wykonać badanie trichoskopowe i zaproponować dalsze postępowanie. Bardzo często konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Pod uwagę należy wziąć również czynniki genetyczne – wtedy włosy nie będą wypadać intensywnie, ale zaobserwujemy przerzedzenia włosów, mogą rosnąć cieńsze i coraz słabsze. Ten rodzaj utraty włosów rozciąga się w czasie, klienci nie od razu zauważają, że dzieje się coś niepokojącego i dość późno trafiają do gabinetu specjalisty. A szkoda, bo im wcześniej tym lepiej – jest wiele możliwości terapeutycznych, leków i preparatów, które mogą pomóc. Jest coraz lepiej, ale cały czas, wydajemy pieniądze na preparaty promowane w mediach jako skuteczne, a dopiero na koniec, udajemy się po ratunek do specjalisty. Zdecydowanie zachęcam do tego, aby ta kolejność była odwrotna, przyniesie więcej korzyści i pozwoli zaoszczędzić gotówki i rozczarowań.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i przede wszystkim wykluczenie czynników związanych z chorobami ogólnoustrojowymi. Żadne, nawet najlepsze terapie nie przyniosą trwałego efektu, jeśli nie zostanie wykluczony lub zminimalizowany czynnik wywołujący problem z włosami.

Warto też zadbać o profilaktykę. Istnieje wiele sposobów na wydłużenie młodości naszych włosów. Kluczową rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. W tej kwestii popełniamy wiele błędów np. używamy szamponów nawilżających wtedy, kiedy włosy są suche choć wcale nie oznacza to, że skóra głowy też jest sucha – nawet jeżeli nie musimy często myć głowy. Udajmy się więc do trychologa, który podpowie nam jakie szampony będą dla nas najlepsze. Niestety nie zawsze to co dobre dla włosów właściwie pielęgnuje nasz skalp, a to właśnie tam zachodzą procesy, które mogą w przyszłości powodować łysienie. Dlatego do włosów powinniśmy dobierać właściwą odżywkę – inną na lato, a inną na zimę, a szampon do rodzaju skóry.

Znaczącą rolę ma dieta. Powinna być bogata w proteiny: chude mięso, ryby, soja, soczewica. Mięso, groch i orzechy są bogate w cynk, który ma duże znaczenie zwłaszcza w łysieniu androgenowym i w łojotokach. Zadbajmy również o właściwy poziom witamin z grupy B. Bogate w nie są otręby pełnoziarniste, pieczywo, sery, jaja, brokuły.

Ważne jest też ograniczenie stresu, uśmiechajmy się więcej i pamiętajmy o tym nie tylko w kontekście zdrowych i mocnych włosów!

Next article