Skip to main content
Home » Serce i krew » Mężczyzna powinien badać się regularnie
serce i krew

Mężczyzna powinien badać się regularnie

regularnie
regularnie

Regularnie kontrolowanie swojego stanu zdrowia powinno być obowiązkiem każdego mężczyzny.

Jakub Wesołowski

Aktor

Kluczem do zachowywania zdrowia jest profilaktyka. Jak u Ciebie wygląda kwestia regularnych badań lekarskich?

Staram się na bieżąco monitorować swój stan zdrowia. Z racji zwiększonej aktywności fizycznej w ostatnim czasie kilkukrotnie poddałem się pełnemu skanowi ciała i zdecydowanie zachęcam do tego wszystkich mężczyzn. Regularne kontrolowanie pracy serca, poziomu tkanki tłuszczowej, morfologii czy wydolności wydaje się niezbędne, szczególnie przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Myślę, że warto mieć to poczucie, że jest się zdrowym i żadne poważne choroby nam nie zagrażają.

W pewnym sensie za profilaktykę można uznać również sam wysiłek fizyczny, bo aktywność ruchowa ma bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia i przeciwdziałanie różnym choróbskom. Zdrowy tryb życia to dla mnie również dodatkowa energia do życia i lepsze samopoczucie.

Mimo narodzin córki i obowiązków aktorskich, odnajdujesz czas na zaspokajanie swoich potrzeb na wysiłek fizyczny?

Im więcej mam obowiązków, tym mądrzej dysponuję swoim czasem i zawsze udaje mi się znaleźć kilka chwil na bieganie. Przygotowując się do biegów długodystansowych pod okiem świetnego trenera zrozumiałem, że należy ćwiczyć mądrze, ale niekoniecznie długo. Jeśli posiada się odpowiednią świadomość potrzeb i możliwości swojego ciała i organizmu, to można odpowiednio regulować sobie wysiłek fizyczny i czas, który na niego poświęcamy. Niekiedy trzeba podkręcić tempo, innym razem nieco odpuścić. To organizacja jest kluczem do sukcesu. Bardzo cenię moją pracę w serialu „Na Wspólnej”, z ekipą jesteśmy zżyci prawie jak rodzina, a praca, którą się lubi, to tak jakby nie jest praca. Również narodziny mojego dziecka nie zmieniły mojego podejścia do zdrowego trybu życia czy badań profilaktycznych. Większy wpływ na zmianę świadomości miały natomiast uciekające lata – ja już nie mam 20 lat i zdaje sobie sprawę z większych potrzeb mojego organizmu i konieczności właściwego dbania o siebie.

Swoją aktywność fizyczną przekułeś w charytatywny projekt „Kuba biegnie 100 kilometrów dla Bartka”.

Ten projekt dał mi ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Cieszę się niezmiernie, że oprócz tego, że udało mi się zrealizować swoje marzenie i zaspokoić ambicje, to dodatkowo udało się znaleźć beneficjenta tego projektu. Bartek to super gość, podobnie jak jego rodzice. Mimo ciężkiej choroby ma wielkie serce, wspaniały uśmiech i tak naprawdę to on jest największym bohaterem całego projektu. Ja musiałem się wysilić tylko na jeden bieg, chwilę mnie pobolało i tyle. A on swoje męstwo udowadnia na co dzień, walcząc z ciężką chorobą.

No właśnie, męstwo. Istnieje jakaś jedna, sztywna definicja tego terminu?

Każdy ma swoją definicję, swoją wizję jak powinien wyglądać i zachowywać się „prawdziwy mężczyzna”. Na pewno męską cechą jest potrzeba rywalizacji, ale ta rywalizacja może dotyczyć absolutnie wszystkich elementów życia – jeden sprawdza się w biznesie, inny lepiej kopie piłkę, a jeszcze inny ładniej śpiewa. Nie ma prostej, uniwersalnej definicji męskości. Gdybym ja miał podać jedną cechę niezbędną do bycia mężczyzną, to postawiłbym na obowiązek dbania o najbliższych. Nie tylko o rodzinę, ale i o przyjaciół. Cała reszta – styl ubioru, wygląd zewnętrzny, zainteresowania – jest już sprawą indywidualną, niemającą większego wpływu na poziom męskości. Czasem bardziej męska od siły fizycznej jest siła wewnętrzna.

Next article
Home » Serce i krew » Mężczyzna powinien badać się regularnie
skóra

Męskie spojrzenie na pielęgnację

Kuba Urbaniak

Bloger Podziarany Tata

Jesteś tatą na pełen etat. Czy do Twojego planu dnia udało się wpleść poranną lub wieczorną rutynę pielęgnacyjną?

Życie pełnoetatowego taty to ciągła jazda na najwyższych obrotach. Ale trzeba też znaleźć czas dla siebie – raz żeby nie zwariować, dwa żeby jakoś się trzymać i wyglądać!

Moją codzienną rutyną jest poranny prysznic, golenie oraz kremowanie twarzy i ciała. Myślę, że w dzisiejszych czasach temat pielęgnacji skóry u mężczyzn nie jest już tematem tabu. Twarz przemywam specjalnym płynem do twarzy. Stosuję nawilżający krem po goleniu, krem pod oczy i krem 30+ na twarz (na karku już prawie 30-tka i też trzeba już przykrywać efekty wielu nieprzespanych nocy). Jeśli chodzi o ciało – codziennie aplikuję na nie masło do ciała i mniej więcej od maja, kiedy zaczyna się mocniejsze słońce także krem z filtrem. Praktycznie cała moja pielęgnacja ma miejsce nad ranem. Przy wieczornej pielęgnacji pozostaje już tylko prysznic i przemycie twarzy.

Co jakiś czas stosuję też peeling.

Czym kierujesz się wybierając preparaty pielęgnacyjne? Czy przywiązujesz uwagę do składu kosmetyków?

Najważniejszy jest dla mnie właśnie skład. Staram się wybierać produkty jak najbardziej naturalne, bez chemicznych dodatków. Uważam, że na zdrowiu się nie oszczędza, a dbanie o skórę ma także oczywisty wpływ na nasze zdrowie. Dobry skład muszą mieć zarówno produkty do pielęgnacji jak i ochrony skóry przed słońcem.

Posiadasz na swoim ciele wiele tatuaży. W jaki sposób dbasz o ich wygląd?

Przede wszystkim nawilżenie – od dłuższego czasu stosuję masło do ciała produkcji mojej teściowej. Dzięki temu mam pewność, że skład jest prosty, a użyte produkty najwyższej jakości. Dodatkowo od wiosny zabezpieczam tatuaże (czyli już prawie całe ciało) kremem z wysokim filtrem – co najmniej 50 SPF.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając produkt do pielęgnacji skóry z tatuażami?

Produkty do pielęgnacji tatuażu powinny mieć dobry i jak najbardziej naturalny skład. Ważne jest, by utrzymać skórę z tatuażami w ciągłym nawilżeniu i nie dopuszczać do sytuacji, kiedy skóra jest sucha i zaczyna pękać. Dlatego ja wybrałem właśnie masło do ciała – dla mnie najlepiej i najdłużej utrzymuje skórę nawilżoną, a tatuaże cały czas prezentują się świetnie.

Na co stawiasz kompletując wakacyjną kosmetyczkę swoją i swojej rodziny?

Jeśli wakacje, to oczywiście ochrona przeciwsłoneczna. Dla dzieciaków, jak i dla nas, wybieramy kremy z wysokimi filtrami. Fajnym rozwiązaniem dla dzieciaków jest krem w spray’u – kiedy ciężko namówić dziecko na długie smarowanie, możemy to uatrakcyjnić i przyspieszyć takim sprayem. Super, jeśli kremy są wodoodporne, ale i tak po każdej kąpieli warto powtórzyć nałożenie filtrów. Taka czynność powinna też być powtarzana co kilka godzin. Ważne, aby nie zapominać o smarowaniu uszu, powiek i wysokiej części czoła, na linii włosów. Są do tego też specjalne kremy, które np. nie podrażnią oczu. Kolejną rzeczą w naszej wakacyjnej kosmetyczce są oczywiście balsamy do ciała. Po aktywnym dniu na słońcu i w wodzie warto zadbać o nawilżenie skóry.

Nigdy też nie zapominamy o preparatach odstraszających komary i owady oraz kremach kojących ukąszenia.

Next article