Home » Serce i krew » Przyjaciele naszego serca
Serce i krew

Przyjaciele naszego serca

przyjaciele-serca
przyjaciele-serca
Mgr inż. Aleksandra Cichocka

Mgr inż. Aleksandra Cichocka

Dietetyk, autorka wielu książek, w tym takich bestsellerów, jak „Praktyczny poradnik żywieniowy w odchudzaniu, profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych”, „Dieta DASH w zastosowaniu”, Wyd. Medyk

Nawet kiedy jesteśmy młodzi, chcemy postępować tak, aby nasze serce służyło nam jak najlepiej i jak najdłużej. Patrząc na naszych rodziców i dziadków widzimy, że oni ciągle mają wiele planów i apetyt na życie i my w ich wieku też chcemy, aby nasze serce było w jak najlepszej kondycji i pozwoliło nam żyć pełnią życia.

Przyjaciele naszego serca to przede wszystkim zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, troska o prawidłową masę ciała. Ważna jest także wystarczająca ilość snu, podchodzenie z przymrużeniem oka do różnych sytuacji stresowych, a także wypijanie odpowiedniej ilości płynów, unikanie napojów słodzonych.

Dietetyczni przyjaciele serca to produkty, które są bogate w:

● antyoksydanty, czyli witaminę C, E i beta-karoten, czyli prowitaminę A, flawonoidy, a także w błonnik pokarmowy.

● kwasy omega-3, tłuszcze nienasycone (roślinne), wapń, potas, magnez.

Niekorzystnie na nasze serce wpływają nasycone kwasy tłuszczowe, NKT (zawierają ich dużo tłuszcze zwierzęce a także olej palmowy i kokosowy), izomery trans, nadmiar cholesterolu w diecie i nadmiar soli (można zastąpić ją przynajmniej częściowo ziołami), a także palenie papierosów.

Dieta-02
Zdrowe serce to zdrowsi my!
Next article