Home » Serce i krew » W rytmie serca
serce i krew

W rytmie serca

rytmie
rytmie

Bicie serca potrafi wzruszać i jest jednym z najpiękniejszych dźwięków na świecie.

Małgorzata Perl

Trenerka fitness, dyrektor ds.Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce

Anna Plucik-Mrożek

Specjalistka chorób wewnętrznych, dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce

Jest ważny dla rodziców spodziewających się dziecka, dla dziecka, które słyszy serce matki i dla zakochanych, których rytm ten uspokaja. I jak o piękno i czystość dźwięku w muzyce, również o bicie serca warto jest dbać przez całe życie. Tu niezawodna jest aktywność fizyczna.

Serce jest wspaniałym instrumentem, który staje się lustrem naszych silnych przeżyć, zmęczenia i osłabienia organizmu. Bardzo wiele możemy wyczytać z jego rytmu. Możemy też nauczyć się panować nad jego kondycją, jeśli tylko chcemy, a gra toczy się o wysoką stawkę, bo nie tylko zdrowia, ale przede wszystkim naszego życia. Tu niezbędnym ogniwem zdrowia serca jest aktywność fizyczna, mówi Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych, Dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce i organizatorka wydarzenia „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”

Wśród czynników ryzyka chorób serca najważniejsze jest palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia oraz nadwaga i otyłość. Jeżeli przyjrzymy się powyższym czynnikom ryzyka widać już na pierwszy rzut oka, że aktywność fizyczna może wpłynąć na 4 z 5. Zatem dołączając zaplanowaną aktywność fizyczną do swojego planu dnia, trzeba jeszcze tylko rzucić palenie, aby znacznie zmniejszyć ryzyko choroby serca.

Okazuje się, że odpowiednia porcja ćwiczeń jest w stanie zmniejszyć nasze ryzyko chorób serca, a nawet poprawić stan zdrowia pacjentów, którzy mają już stwierdzone choroby układu sercowo – naczyniowego.

Nadciśnienie tętnicze bardzo dobrze obniża się, jeżeli pacjent ma w swoim programie więcej ćwiczeń kardio i trening interwałowy, który poprawia kondycję fizyczną pacjenta, ale również stan jego serca. Nie powinno się jednak podnosić dużych ciężarów w ramach treningu oporowego, bo może to wpłynąć na duże zwyżki ciśnienia podczas ćwiczeń. Takie ćwiczenia lubi jednak cukrzyca, bo zwiększając siłę i masę mięśniową wpływają na lepsze wykorzystanie insuliny i zmniejszenie poziomu glukozy we krwitwierdzi Małgorzata Perl, trenerka fitness, Dyrektor ds. Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce, właścicielka klubu Perła Wellness w Legionowie, która po jest główną organizatorką „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”

Dlatego Małgorzata Perl i Anna Plucik-Mrożek zachęcają do treningów osoby obciążone chorobami przewlekłymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że regularny trening jest źródłem zdrowia naszego serca.

Regularny trening wpływa na serca na wiele sposobów, przede wszystkim zwalniając czynność serca poprawia odżywienie komórek mięśnia sercowego i zwiększa ilość tlenu dostarczanego do tych komórek. Dzięki temu zwiększa się wydolność komórek mięśniowych i ich zdolność do przyjmowania i efektywniejszego zużywania tlenu. Jeżeli organizm potrafi lepiej zużywać dostarczony tlen człowiek odczuwa to jako zwiększony poziom energii i mniejsze uczucie zmęczenie – dodaje lekarka.

Zwiększenie wydolności i mniejsze zmęczenie odczuwane podczas treningów jest jedynie jednym z pierwszych efektów treningów. Najważniejsze jest jednak zacząć się ruszać, co wiąże się przede wszystkim z wyjściem z domu. Najprostszą formą ruchu jest spacer, który obecnie promowany jest również przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. 30 września w sześciu miastach Polski: Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Tarnobrzegu i Żyrardowie maszerować będą ludzie w każdym wieku. W końcu 30 min regularnego marszu dziennie może wydłużyć nasze życie nawet o 2 lata.

Next article