Skip to main content
Home » Serce i krew » W rytmie serca
serce i krew

W rytmie serca

rytmie
rytmie

Bicie serca potrafi wzruszać i jest jednym z najpiękniejszych dźwięków na świecie.

Małgorzata Perl

Trenerka fitness, dyrektor ds.Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce

Anna Plucik-Mrożek

Specjalistka chorób wewnętrznych, dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce

Jest ważny dla rodziców spodziewających się dziecka, dla dziecka, które słyszy serce matki i dla zakochanych, których rytm ten uspokaja. I jak o piękno i czystość dźwięku w muzyce, również o bicie serca warto jest dbać przez całe życie. Tu niezawodna jest aktywność fizyczna.

Serce jest wspaniałym instrumentem, który staje się lustrem naszych silnych przeżyć, zmęczenia i osłabienia organizmu. Bardzo wiele możemy wyczytać z jego rytmu. Możemy też nauczyć się panować nad jego kondycją, jeśli tylko chcemy, a gra toczy się o wysoką stawkę, bo nie tylko zdrowia, ale przede wszystkim naszego życia. Tu niezbędnym ogniwem zdrowia serca jest aktywność fizyczna, mówi Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych, Dyrektor ds. medycznych Exercise is Medicine w Polsce i organizatorka wydarzenia „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”

Wśród czynników ryzyka chorób serca najważniejsze jest palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia oraz nadwaga i otyłość. Jeżeli przyjrzymy się powyższym czynnikom ryzyka widać już na pierwszy rzut oka, że aktywność fizyczna może wpłynąć na 4 z 5. Zatem dołączając zaplanowaną aktywność fizyczną do swojego planu dnia, trzeba jeszcze tylko rzucić palenie, aby znacznie zmniejszyć ryzyko choroby serca.

Okazuje się, że odpowiednia porcja ćwiczeń jest w stanie zmniejszyć nasze ryzyko chorób serca, a nawet poprawić stan zdrowia pacjentów, którzy mają już stwierdzone choroby układu sercowo – naczyniowego.

Nadciśnienie tętnicze bardzo dobrze obniża się, jeżeli pacjent ma w swoim programie więcej ćwiczeń kardio i trening interwałowy, który poprawia kondycję fizyczną pacjenta, ale również stan jego serca. Nie powinno się jednak podnosić dużych ciężarów w ramach treningu oporowego, bo może to wpłynąć na duże zwyżki ciśnienia podczas ćwiczeń. Takie ćwiczenia lubi jednak cukrzyca, bo zwiększając siłę i masę mięśniową wpływają na lepsze wykorzystanie insuliny i zmniejszenie poziomu glukozy we krwitwierdzi Małgorzata Perl, trenerka fitness, Dyrektor ds. Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce, właścicielka klubu Perła Wellness w Legionowie, która po jest główną organizatorką „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”

Dlatego Małgorzata Perl i Anna Plucik-Mrożek zachęcają do treningów osoby obciążone chorobami przewlekłymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że regularny trening jest źródłem zdrowia naszego serca.

Regularny trening wpływa na serca na wiele sposobów, przede wszystkim zwalniając czynność serca poprawia odżywienie komórek mięśnia sercowego i zwiększa ilość tlenu dostarczanego do tych komórek. Dzięki temu zwiększa się wydolność komórek mięśniowych i ich zdolność do przyjmowania i efektywniejszego zużywania tlenu. Jeżeli organizm potrafi lepiej zużywać dostarczony tlen człowiek odczuwa to jako zwiększony poziom energii i mniejsze uczucie zmęczenie – dodaje lekarka.

Zwiększenie wydolności i mniejsze zmęczenie odczuwane podczas treningów jest jedynie jednym z pierwszych efektów treningów. Najważniejsze jest jednak zacząć się ruszać, co wiąże się przede wszystkim z wyjściem z domu. Najprostszą formą ruchu jest spacer, który obecnie promowany jest również przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. 30 września w sześciu miastach Polski: Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Tarnobrzegu i Żyrardowie maszerować będą ludzie w każdym wieku. W końcu 30 min regularnego marszu dziennie może wydłużyć nasze życie nawet o 2 lata.

Next article
Home » Serce i krew » W rytmie serca
serce i krew

Dieta najlepsza dla serca

Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić do chorób układu krążenia, które jak podaje raport Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku stanowią aż 43 proc. ogólnej liczby zgonów w Polsce.

Mgr Aleksandra Cichocka

Dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, ekspert Nrodowego Centrum Edukacji Żywieniowej

Naukowe dowody. Jak uniknąć chorób układu krążenia?

Aby ich uniknąć warto stosować dietę śródziemnomorską. W rankingu opublikowanym w 2018 roku przez wybitnych ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki (na platformie internetowej U.S. News & World Report), pierwsze miejsce zajęła dieta śródziemnomorska (ex aequo z dietą DASH) a w 2019 roku dieta śródziemnomorska znalazła się samodzielnie na pierwszym miejscu. Naukowcy wytypowali ją m.in. na podstawie analizy wyników tak zwanego Badania Siedmiu Krajów (Seven Countries Study), które przeprowadzono w latach 1958-1964. Trzeba podkreślić, że realizacja tego badania była bardzo ważna, gdyż po drugiej wojnie światowej w Europie Zachodniej i w USA coraz więcej osób chorowało na schorzenia sercowo-naczyniowe, w tym wzrosła także liczba zgonów spowodowanych zawałami serca. Ponadto, zespołowi ekspertów zależało na tym, by dowiedzieć się, co słusznie zauważył m. in. amerykański naukowiec dr Ancel Keys, dlaczego w tym samym czasie we Włoszech bardzo rzadko chorowano na schorzenia układu krążenia. Specjaliści podejrzewali, że było to spowodowane zwiększonym spożyciem żywności, zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych w bogatych krajach rozwiniętych.

Wyniki badania

W Badaniu Siedmiu Krajów porównano stan zdrowia oraz codzienną dietę mieszkańców Finlandii, Grecji, Holandii, Japonii, byłej Jugosławii, Stanów Zjednoczonych i Włoch, żyjących w różnych regionach (np. nad morzem lub w głębi kraju). Otrzymane wyniki potwierdziły przypuszczenia – mieszkańcy Finlandii, Holandii i Stanów Zjednoczonych spożywali znacznie więcej tłuszczów zwierzęcych, przez co mieli wyższe poziomy cholesterolu we krwi i częściej umierali z powodu zawałów serca. Z kolei w Grecji i we Włoszech, gdzie w codziennej diecie przeważały tłuszcze roślinne oraz w Japonii, gdzie ogólnie spożywano ich mało, zawały serca były rzadkością.

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Jak podkreśla mgr inż. Aleksandra Cichocka, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia: „Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się przede wszystkim ograniczeniem spożycia tłuszczów zwierzęcych (poza tymi z ryb) i zastępowanie ich olejami roślinnymi. W Polsce głównym ich przedstawicielem jest olej rzepakowy, ale wartościowe są także inne oleje np. olej lniany, sojowy, słonecznikowy i oczywiście oliwa z oliwek. Ponadto, istotnym źródłem zdrowych tłuszczów (omega-3) są tłuste ryby morskie. W diecie śródziemnomorskiej tłuszcze zwierzęce są bardzo ograniczone, dlatego najlepiej zrezygnować z masła, smalcu, słoniny, a z produktów mięsnych i mlecznych wybierać te, które zawierają mało tłuszczu.. Ten sposób żywienia zakłada również spożycie dużej ilości warzyw, w tym strączkowych, codziennie owoców, preferowanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, włączanie do diety jogurtów, orzechów i ziół. Ponadto, jadłospis zawiera tylko niewielką ilość mięsa, cukru, słodyczy oraz jajek.” Dodatkowo, osoby, które chcą stosować dietę śródziemnomorską, a już mają hipercholesterolemię (podwyższony cholesterol we krwi) do smarowania pieczywa mogą używać tzw. margaryn funkcjonalnych. Są to produkty, które skutecznie obniżają stężenie cholesterolu we krwi, przez co realnie zmniejsza się ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia (np. miażdżycę).

Badanie Siedmiu Krajów udowodniło, że dieta śródziemnomorska stała się symbolem zdrowia i stanowi skuteczną metodę zmniejszania ryzyka zawałów serca oraz umieralności z ich powodu, dlatego osobom, które szukają najlepszej diety dla serca, zaleca się na stałe wdrożyć jej zasady.

Next article