O dyslipidemii mówimy wtedy, kiedy zaburzone jest stężenie tłuszczów, tzw. lipoprotein cholesterolu, we krwi. Jakie są jej oblicza i jak bardzo w postępowaniu terapeutycznym ważna jest odpowiednia dieta?
Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach
Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Johns Hopkins University w Baltimore, MD, USA
Jak dyslipidemia oddziałuje na zdrowie sercowo-naczyniowe?
W Polsce mamy 21 mln osób z zaburzeniami lipidowymi. Hipercholesterolemię i hiperlipidemię odczytujemy jako wzrost głównych frakcji cholesterolu, czyli: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i nie-HDL. Jeśli mówimy o dyslipidemii, to bardzo często jest to dyslipidemia aterogenna, która występuje u osób otyłych czy z cukrzycą lub przewlekłą chorobą nerek. Wówczas do wspomnianego zestawu dochodzi nam jeszcze frakcja triglicerydów czy remnantów cholesterolu. Wiemy, że wzrost cholesterolu LDL, triglicerydów, nie-HDL czy apolipoproteiny B powoduje istotny wzrost ryzyka właściwie wszystkich rodzajów incydentów sercowo-naczyniowych, łącznie ze zgonem sercowo-naczyniowym i zgonem bez względu na przyczynę. Jeśli będziemy skuteczni w obniżaniu cholesterolu poprzez dietę i postępowanie lekowe, to możemy zredukować ryzyko incydentu sercowo-naczyniowego nawet o 55 proc.
Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń lipidowych?
Najczęściej wynikają z naszej niewłaściwej diety i niezdrowego stylu życia, w którym nie ma miejsca np. na aktywność fizyczną. Jeśli dostarczamy z pożywieniem za dużo cholesterolu, to wątroba nie jest go w stanie metabolizować. Odkłada się więc w postaci blaszki miażdżycowej lub w wątrobie, prowadząc do jej stłuszczenia. Drugie źródło wynika z samego metabolizmu cholesterolu. Nie każdy człowiek szczupły i dbający o dietę będzie miał na pewno dobry cholesterol. Jeśli przy wysiłku fizycznym w połączeniu ze skuteczną dietą zmniejszymy masę ciała, to dopiero to obniży nam docelowo cholesterol LDL, ale nie więcej niż o 20-25 proc. Musimy też pamiętać o możliwych genetycznych uwarunkowaniach metabolizmu cholesterolu, takich jak na przykład rodzinna hipercholesterolemia.
Jakie są objawy zaburzeń lipidowych oraz w jaki sposób możemy zdiagnozować problem?
Diagnoza sprowadza się do wykonania profilu lipidowego. Można to zrobić zarówno u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pediatry, jak i lekarza medycyny pracy. Zaburzenia lipidowe działają podstępnie i powoli. Jeśli pojawią się objawy, to naprawdę jest już bardzo źle. Mogą to być na przykład: zmniejszenie tolerancji wysiłku, dyskomfort czy niespecyficzne bóle w klatce piersiowej czy zaburzenia rytmu serca. Taka sytuacja to niestety nasza porażka, bo przy bardzo skutecznym leczeniu możemy przeciwdziałać tworzeniu lub skutecznie redukować wielkość blaszki miażdżycowej, ale wciąż, jeśli zrobimy to za późno lub nieskutecznie – np. za mało intensywnie – jest duże ryzyko, że u takiego pacjenta wystąpi zawał, udar czy krytyczne niedokrwienie kończyn.
Jaka jest rola steroli roślinnych i zdrowej diety w przypadku osób borykających się z problemem zaburzeń lipidowych?
Zdrowa dieta jest kluczowa. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego składnika pokarmowego. Nie polecamy diet restrykcyjnych. Są natomiast takie, które bardzo korzystnie wpływają na cholesterol. To np. DASH, dieta śródziemnomorska albo hipolipemizująca, która ogranicza tłuszcze. Dietę możemy uzupełniać sterolami, stanolami i kwasami omega-3, które skutecznie wspomagają obniżanie poziomu cholesterolu czy triglicerydów. Składniki te znajdziemy m.in. w oliwach z oliwek, warzywach, owocach, rybach czy orzechach.