Skip to main content
Home » Skóra » Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?
skóra

Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?

świadomy wybór
świadomy wybór

Klaudia Tarka

Topowa polska makijażystka, influencerka i kosmetolog. Tworzone przez nią materiały – oparte o unikalny mix profesjonalizmu i poczucia humoru – przyniosły jej uznanie i ogromną sympatię internetowej społeczności. Od lat konsekwentnie i z sukcesem rozwija własne kanały na Instagramie (@klatex), YouTube i TikToku, jednocześnie prowadząc własną drogerię internetową – Flowy.pl oraz autorską markę akcesoriów kosmetycznych – WowCow.

Jaka jest korelacja pomiędzy kondycją skóry a naszym zdrowiem ogólnym?

Zdrowemu ciału i umysłowi na ogół towarzyszy zdrowa skóra. Nie jesteśmy w stanie zmienić naszych uwarunkowań genetycznych, ale warto patrzeć na zdrowie holistycznie i próbować dostosowywać swój styl życia do własnych potrzeb. Mówi się, że kondycja skóry często jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia człowieka i jest w tym sporo prawdy. Dieta, nawodnienie, ilość snu, aktywność fizyczna, używki, ogólna opieka zdrowotna – to wszystko ma znaczenie i może wpływać na wygląd naszej skóry. Problemy skórne czasem mogą sygnalizować problemy zdrowotne, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Jak pielęgnacja oraz dobór właściwych produktów wpływają na nasze zdrowie?

Prawidłowa pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiednich produktów może wspomagać zdrowie skóry oraz chronić nas przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Brak dbania o odpowiednie oczyszczanie czy nawilżanie może przyczyniać się do problemów skórnych. Dla przykładu: ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV odgrywa istotną rolę w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry i potencjalnym problemom zdrowotnym, takim jak np. rak skóry. Warto pamiętać, że każda osoba ma inną cerę oraz potrzeby, z tego powodu istotne jest indywidualne dopasowanie produktów pielęgnacyjnych.

Klaudia Tarka: Warto patrzeć na zdrowie holistycznie i próbować dostosowywać swój styl życia do własnych potrzeb.

Dlaczego tak ważny jest świadomy wybór kosmetyków?

Świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest kluczowy z kilku powodów. Jak wspomniałam wyżej, skóra każdej osoby jest inna, dlatego istnieje konieczność dopasowania produktów do jej indywidualnych potrzeb i rodzaju. Nieprawidłowo dobrane produkty mogą prowadzić do podrażnień, zapychania czy innych poważniejszych problemów skórnych.

Czym jest skin cycling i jakie są jego założenia? Od czego powinniśmy rozpocząć stosowanie tej metody pielęgnacji?

Skin cycling to pielęgnacja cykliczna idealna dla osób, które nie chcą spędzać za dużej ilości czasu na dbaniu o skórę oraz nie mają rozbudowanej kolekcji kosmetyków. Ta metoda składa się z pięciu podstawowych kroków pielęgnacyjnych i w zamyśle odpowiada na wszystkie potrzeby skóry. Skupia się głównie na nawilżeniu, oczyszczaniu i stosowaniu specyficznych składników aktywnych. Przy skin cycling pielęgnację budujemy w oparciu o cztery dni. Pierwszy dzień to dzień kwasowy, drugi dzień to dzień z retinoidami, a trzeci i czwarty to dni nawilżające, odbudowujące (regeneracja dla skóry) – dbamy wtedy o barierę hydrolipidową. Po takich czterech dniach cykl się zapętla, więc powtarzamy całość od nowa. Kluczowe jest również codzienne stosowanie odpowiednich filtrów UV oraz produktów antyoksydacyjnych.

Next article
Home » Skóra » Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?
skóra

Piękno to codzienna pielęgnacja!

Nie zapominajmy o podstawach każdej pielęgnacji. Pamiętajmy, że nie jesteśmy niezniszczalni i każdemu należy się odpoczynek.

Siostry ADiHD – Ilona i Milena Krawczyńskie

Współzałożycielki marki Fit and Jump, autorki bloga www.siostryadihd.pl

Na co zwracacie uwagę dobierając kosmetyki do swojego rodzaju skóry?

Mimo iż jesteśmy z siostrą bardzo podobne, to mamy zupełnie inny typ skóry. Milena ma cerę mieszaną i skłonną do zanieczyszczeń, dlatego też często korzysta z peelingów, masek oczyszczających i kremów polecanych przez swoją kosmetolog. Ponad to jest świeżo upieczoną mamą, dlatego dba, aby wybrane przez nią kosmetyki, przy kontakcie z dzieckiem, nie uczulały go. Ja natomiast (Ilona) skarżę się na cerę naczynkową, dlatego testuję bardzo dużo kremów łagodzących rumień.

Jakie są wasze ulubione czynności pielęgnacyjne, które same wykonujecie w domu?

Kochamy wszelkie peelingi i maseczki. Każda z nas wybiera maski odpowiednie do swojego typu cery, jednak zdarza nam się korzystać z tych samych kosmetyków – chociażby latem, gdy nasze ciało jest wystawione na słońce wymaga podobnej pielęgnacji i nawilżenia. Nie zapominajmy jednak o podstawach każdej pielęgnacji – niestety bardzo często słyszymy o lekceważeniu tematu demakijażu, a to podstawowy krok w dbaniu o kondycję naszej skóry.

Pewnych efektów nie jesteśmy w stanie osiągnąć nawet codzienną domową pielęgnacją – wtedy korzystamy z usług coraz bardziej powszechnych gabinetów medycyny estetycznej. Jaki jest Wasz stosunek do korzystania z tego typu zabiegów kosmetycznych?

Uważamy, że wszystko jest dla ludzi, jednak należy pamiętać, aby z tego typu zabiegów korzystać z umiarem. My na tę chwilę korzystamy z usług kosmetologa i pomagamy naszej skórze poprzez takie zabiegi jak: peelingi kawitacyjne, endermologia, laser czy kwasy – są to zabiegi, których nie jesteśmy w stanie wykonać same w domu, a przynoszą widoczne efekty.

Bez jakich kosmetyków podstawowe wyposażenie Waszych kosmetyczek jest niekompletne?

Zdecydowanie nie wyobrażamy sobie zmywania makijażu bez płynu dwufazowego z Ziaji, mamy bardzo wrażliwą okolicę oczu, więc tylko ten tłusty płyn zapewnia nam komfort. Kolejny równie ważny produkt to płyn micelarny, którym oczyszczamy całą twarz. Do pełnego składu brakuje jeszcze kremu odpowiedniego do naszego typu cery oraz kremu pod oczy.

Stan naszej skóry często uwidacznia stan zdrowia organizmu, ale także naszą kondycję psychiczną. Jakie są Wasze patenty na zachowanie życiowej równowagi i niwelowanie stresu?

Rzeczywiście zdarza nam się zauważyć powiązania między stanem naszej cery, a naszym samopoczuciem, więc pamiętajmy o dostarczeniu organizmowi odpowiednich witamin oraz tej magicznej rzeczy – snu. Pamiętajmy, że nie jesteśmy niezniszczalni i każdemu należy się odpoczynek, dlatego też po okresie wakacyjnym, który będzie dla nas wyjątkowo pracowity, planujemy urlop.

Next article