Home » Skóra » Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?
skóra

Dlaczego świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny?

świadomy wybór
świadomy wybór

Klaudia Tarka

Topowa polska makijażystka, influencerka i kosmetolog. Tworzone przez nią materiały – oparte o unikalny mix profesjonalizmu i poczucia humoru – przyniosły jej uznanie i ogromną sympatię internetowej społeczności. Od lat konsekwentnie i z sukcesem rozwija własne kanały na Instagramie (@klatex), YouTube i TikToku, jednocześnie prowadząc własną drogerię internetową – Flowy.pl oraz autorską markę akcesoriów kosmetycznych – WowCow.

Jaka jest korelacja pomiędzy kondycją skóry a naszym zdrowiem ogólnym?

Zdrowemu ciału i umysłowi na ogół towarzyszy zdrowa skóra. Nie jesteśmy w stanie zmienić naszych uwarunkowań genetycznych, ale warto patrzeć na zdrowie holistycznie i próbować dostosowywać swój styl życia do własnych potrzeb. Mówi się, że kondycja skóry często jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia człowieka i jest w tym sporo prawdy. Dieta, nawodnienie, ilość snu, aktywność fizyczna, używki, ogólna opieka zdrowotna – to wszystko ma znaczenie i może wpływać na wygląd naszej skóry. Problemy skórne czasem mogą sygnalizować problemy zdrowotne, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Jak pielęgnacja oraz dobór właściwych produktów wpływają na nasze zdrowie?

Prawidłowa pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiednich produktów może wspomagać zdrowie skóry oraz chronić nas przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Brak dbania o odpowiednie oczyszczanie czy nawilżanie może przyczyniać się do problemów skórnych. Dla przykładu: ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV odgrywa istotną rolę w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry i potencjalnym problemom zdrowotnym, takim jak np. rak skóry. Warto pamiętać, że każda osoba ma inną cerę oraz potrzeby, z tego powodu istotne jest indywidualne dopasowanie produktów pielęgnacyjnych.

Klaudia Tarka: Warto patrzeć na zdrowie holistycznie i próbować dostosowywać swój styl życia do własnych potrzeb.

Dlaczego tak ważny jest świadomy wybór kosmetyków?

Świadomy wybór kosmetyków do pielęgnacji jest kluczowy z kilku powodów. Jak wspomniałam wyżej, skóra każdej osoby jest inna, dlatego istnieje konieczność dopasowania produktów do jej indywidualnych potrzeb i rodzaju. Nieprawidłowo dobrane produkty mogą prowadzić do podrażnień, zapychania czy innych poważniejszych problemów skórnych.

Czym jest skin cycling i jakie są jego założenia? Od czego powinniśmy rozpocząć stosowanie tej metody pielęgnacji?

Skin cycling to pielęgnacja cykliczna idealna dla osób, które nie chcą spędzać za dużej ilości czasu na dbaniu o skórę oraz nie mają rozbudowanej kolekcji kosmetyków. Ta metoda składa się z pięciu podstawowych kroków pielęgnacyjnych i w zamyśle odpowiada na wszystkie potrzeby skóry. Skupia się głównie na nawilżeniu, oczyszczaniu i stosowaniu specyficznych składników aktywnych. Przy skin cycling pielęgnację budujemy w oparciu o cztery dni. Pierwszy dzień to dzień kwasowy, drugi dzień to dzień z retinoidami, a trzeci i czwarty to dni nawilżające, odbudowujące (regeneracja dla skóry) – dbamy wtedy o barierę hydrolipidową. Po takich czterech dniach cykl się zapętla, więc powtarzamy całość od nowa. Kluczowe jest również codzienne stosowanie odpowiednich filtrów UV oraz produktów antyoksydacyjnych.

Next article