Home » Skóra » Łysienie androgenowe
skóra

Łysienie androgenowe

Ewelina Wysoczańska

Specjalista trycholog od 2010 roku, wiceprezes oraz członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, Prezes Bionigree Spółki z o.o.

Pytania, które najczęściej pojawiają się w gabinecie trychologicznym dotyczą różnych typów wypadania włosów. Jednym z typów łysienia jest łysienie androgenowe, nazywane też androgenne lub genetyczne (w skrócie AGA).

Co to znaczy?

Andro – zależne od androgenów, czyli hormonów męskich, które znajdują się zarówno w organizmie mężczyzn jak i kobiet. Genowe – zależne od genów, które dziedziczymy.

Kiedy występuje ten rodzaj łysienia?

Wtedy, kiedy mamy te 2 czynniki, czyli geny plus do androgeny, które zaczynają się uaktywniać w okresie dorastania.

O jakie geny chodzi?

Chodzi o geny tegoż właśnie łysienia. To one odpowiadają za wrażliwość mieszka włosowego na DHT (dihydrotestosteron – jeden z androgenów dużo silniejszy niż testosteron). Mieszek pod wpływem dihydrotestosteronu robi się coraz mniejszy. A to prowadzi do zmniejszenia w nim liczby włosów oraz do miniaturyzacji włosa. Włos rośnie cieńszy, słabszy, krótszy.

Czy jak mam podwyższony poziom męskich hormonów to mam łysienie AGA?

Nie, podwyższony poziom męskich hormonów nie świadczy o łysieniu androgennym. Może powodować wypadanie włosów, a to jest inny rodzaj łysienia – telogenowe. Ale też podwyższony poziom androgenów nie wyklucza łysienia AGA, wręcz je nasila. I tym sposobem mamy już dwa typy wypadania włosów. Mamy wtedy do czynienia z mieszanym rodzajem łysienia. I jedno i drugie.

Czy ja mam łysienie androgenowe?

Trycholog jest w stanie za pomocą mikrokamery ocenić stan skóry głowy i włosów. W obrazie mikroskopowym widać, czy dochodzi do miniaturyzacji mieszka włosowego oraz łodygi włosa. Widać także ile włosów wyrasta z jednego mieszka włosowego. Powinno wyrastać od jednego do czterech równomiernie na całej powierzchni owłosionej skóry głowy.

I co dalej?

Musimy sobie zdawać sprawę, że im szybciej wykryjemy problem tym szybciej możemy zacząć działać. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli odziedziczymy ten typ, to nasze działania muszą być regularne i nieustanne. Im wcześniej trafimy do trychologa, tym szybciej możemy podjąć działanie. 

Co przyspiesza proces łysienia?

Wszystko, co zwiększa poziom androgenów np. Dieta lub intensywne ćwiczenia fizyczne. Stres sam w sobie może być jedną z przyczyn wypadania włosów, ale również powoduje przyspieszenie AGA. Palenie papierosów, które działa na ograniczenie ukrwienia brodawki włosa.

Co możemy robić u trychologa?

Możemy wykluczyć inne przyczyny wypadania. Jeżeli one są to należy przez odpowiednie postępowanie je wykluczyć. Trycholog powie, jak to zrobić. W niektórych gabinetach można dodatkowo robić zabiegi, które mają za zadanie pobudzić ukrwienie skóry głowy. Bo to ono ma ogromny wpływ na przebieg łysienia. Im jest lepsze, tym wolniej będzie postępować. Trycholog powinien skierować nas również jednocześnie do lekarza, aby ten dobrał odpowiednie leczenie farmakologiczne. Tak dobrana kuracja może pozwolić nam przez długi czas cieszyć się dużo lepszą fryzurą.

Dbajmy o siebie, szczególnie w tych czasach.

Next article