Skip to main content
Home » Skóra » Peeling enzymatyczny podstawą dbania o skórę głowy i włosy
Skóra

Peeling enzymatyczny podstawą dbania o skórę głowy i włosy

Paulina Sobkowiak

Mgr kosmetolog/trycholog i lic. pielęgniarka od ponad 11 lat dba o skóry swoich podopiecznych, a swój gabinet prowadzi od ponad 8 lat Depicenter w Poznaniu. Specjalizuje się w zabiegach laserowych, iniekcyjnych oraz konsultacjach trychologicznych. Uczestniczy w wielu konferencjach z zakresu szerokopojętej medycyny estetycznej i trychologii na całym świecie. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.

Złuszczanie martwego naskórka potęguje działanie szamponów i odżywek, dzięki czemu włosy są zdrowsze i piękniejsze. Regularny peeling dokładnie oczyszcza skórę głowy z warstwy krystalizacji sebum, łoju i zanieczyszczeń niwelując oznaki łupieżu czy zmniejszając przetłuszczanie włosów. Włosy dzięki temu mają zdrowsze i lepsze środowisko do wzrostu są wzmocnione, mniej wypadają i szybciej rosną.


Dlaczego regularne oczyszczanie skóry głowy jest tak samo ważne jak pielęgnacja włosów?

Jeśli nie będziemy regularnie oczyszczać skóry głowy, to możemy doprowadzić do nagromadzenia się grzybów i bakterii, a także nadmiaru łoju, brudu i zanieczyszczeń co w konsekwencji może doprowadzić do powstania łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Pamiętajmy, że skóra głowy narażona jest na negatywne działanie nie tylko naturalnych czynników, ale też tych chemicznych – suchych szamponów, lakierów, past czy pudrów koloryzujących. Te mikroskładniki codziennie przez wiele godzin odkładają się na skórze głowy. Dlatego oprócz stosowania w codziennej pielęgnacji szamponów do mycia skóry głowy, bardzo ważne jest wprowadzenie peelingu.

Jakie korzyści dla wzrostu i wyglądu włosów przynosi złuszczanie martwego naskórka na skórze głowy?

Peeling enzymatyczny – kwasowy otwiera ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu nowe włosy mogą swobodnie rosnąć, bo nie są blokowane przez bród, łój czy czynniki chemiczne. Również dla już wyrośniętych włosów regularne oczyszczanie jest korzystane, bo sprawia, że odzywki i szampony lepiej docierają do mieszka włosowego. W efekcie włosy są zdrowsze, lepiej dotlenione i odżywione. Peeling działa też pobudzająco na ukrwienie głowy, dzięki czemu poprawia się mikrokrążenie skóry, co wspiera jej regenerację i zdrowy wygląd.

Czy peeling skóry głowy może pomóc w walce z problemami takimi jak łupież, nadmiar sebum czy swędzenie?

Dla mnie, jako trychologa, trychologiczny peeling jest absolutną podstawą dbania o zdrowie skóry głowy i włosów. Oczyszczanie peelingiem jest kluczowe, sam szampon nie wystarczy. Złuszczanie martwego naskórka oczyszcza skórę głowy z martwego naskórka, czopów łojowych, łupieżu sprawia też, że odkłada się mniej sebum i łoju. Peeling wpływa też na aspekt wizualny fryzury, bo włosy odbijają się od powierzchni głowy i są świeższe.

Jak często powinno się stosować specjalistyczne produkty oczyszczające skórę głowy, aby uzyskać najlepsze efekty?

Częstotliwość zależy od typu skóry głowy. Przy skórze głowy tłustej, normalnej lub z łupieżem peeling należy stosować co 7 dni. Przy mniej wymagającej skórze lub gdy jest nadwrażliwa – co 10 dni. Ponadto przy normalnej skórze rekomenduję używanie szamponu oczyszczającego raz w tygodniu, a w pozostałe dni szamponu nawilżającego lub szamponu do codziennej pielęgnacji. Przy skórze tłustej warto stosować dwa razy w tygodniu – szampon seboregulujący, a w pozostałe dni – szampon nawilżający.

Next article
Home » Skóra » Peeling enzymatyczny podstawą dbania o skórę głowy i włosy
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article