Home » Skóra » Profilaktyka kluczem do zdrowej i pięknej skóry
skóra

Profilaktyka kluczem do zdrowej i pięknej skóry

zdrowa skóra
zdrowa skóra
Fot.: Atelier Chlistowska | [email protected]

Olga Barej

Wokalistka, aktorka, modelka plus size, w 2020 r. została mamą i nagrała album Polskie Kołysanki z kołysankami dla dzieci

Jest Pani zaangażowana w kampanie społeczne związane z czerniakiem. Czy bada Pani swoją skórę oraz przestrzega podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem?

Ciało to nasz dom, w którym mamy czuć się dobrze. Zdrowa skóra pokazuje nam czy dbamy o ciało od wewnątrz i na zewnątrz. Ochronę skóry uważam za obowiązek. Mam wiele pieprzyków i jasną karnację oraz rude włosy. Ten typ urody wymaga szczególnej pielęgnacji. Zaangażowałam się w akcję społeczną Akademii Czerniaka, żeby na swoim przykładzie pokazać jak dbać o skórę. Według badań opinii publicznej, większość Polaków deklaruje, że wie co to jest czerniak. Wciąż jednak niepojący jest fakt, iż blisko połowa badanych Polaków uważa, że nie posiada znamion, które należy obserwować i tym samym nie zwraca na nie uwagi. Majowe słońce po długiej zimie może być szczególnie niebezpieczne, dlatego właśnie w maju rozpoczyna się akcja edukacyjna dotycząca czerniaka.

Wiosna i lato to czas wystawiania skórę na słońce. Jak dba Pani o ochronę przed słońcem? Czy zwraca Pani na to szczególną uwagę?

Od kiedy zostałam mamą, że szczególną uwagą wybieram kosmetyki dla mojego dziecka. Zainteresował mnie skład kosmetyków przeciwsłonecznych i sama zaczęłam używać tych delikatnych kosmetyków dla niemowląt. Wcześniej korzystałam z niższych filtrów, teraz używam filtra 50 na twarz i filtra 30 na ciało. Smaruję miejsca wystawione na słońce, szczególnie zwracam uwagę na pieprzyki. Dobrze sprawdzają się kosmetyki w sprayu, przed wyjściem do wiosennego ogrodu lub na spacer z wózkiem. Uwielbiam moje opalone ramiona, ale zawsze mam ze sobą chustę lub apaszkę, którą mogę zakryć skórę, jeśli słońce będzie mocne. Zawsze też pamiętam o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, mam ich sporą kolekcję, na różne okazje. Co ciekawe, filtr przeciwsłoneczny nakładam również na włosy, żeby zabezpieczyć rudy kolor włosów przed wypłowieniem. Na końcówki włosów nakładam wyciąg z olejków, zabezpieczający włosy przed przesuszeniem.

Wybieram takie kosmetyki do makijażu, które zawierają filtr przeciwsłoneczny. Wiele podkładów i kremów BB ma działanie pielęgnacyjne i filtr SPF, dzięki temu twarz wystawiona do słońca zostanie przyjemnie muśnięta wiosennym słoneczkiem.

Jak dba Pani o swoją skórę? Ma Pani swoje tajniki?

Wierzę, że zdrowa skóra zależy od tego, jak się odżywiamy, ile pijemy wody. Od ponad 20 lat jestem wegetarianką, na moim talerzu zawsze jest dużo zielonych warzyw, sezonowych warzyw, świeżych owoców. Dzięki temu, że warzywa zawierają wodę i witaminy, moja skóra jest promienna i nawilżona od środka. Staram się wypijać dwa litry wody dziennie.

Od trzydziestego roku życia regularnie stosuję krem nawilżający, dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające aloes, koenzym Q10, kwas hialuronowy i kolagen. Ostatnio sama przygotowuję przeciwzmarszczkowy krem na noc, przepis jest prosty – retinol i witamina C w kroplach. Trzeba pamiętać o tym, żeby witaminę C stosować tylko w kosmetykach na noc. Używanie ich na co dzień i wystawienie twarzy na słońce może skutkować przebarwieniami i powstaniem piegów.

Pamiętam o balsamie do ciała po kąpieli. Olejek ze słodkich migdałów, aloes i masło shea to moje ulubione składniki, których szukam w kosmetykach do pielęgnacji skóry ciała.

Next article