Skip to main content
Home » Skóra » Współpraca chirurga z onkologiem jest niezbędna
Skóra

Współpraca chirurga z onkologiem jest niezbędna

Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski

Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa, przewodniczący zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Zdecydowana większość chorych na zaawansowanego czerniaka w Polsce ma szybki dostęp do ośrodków zapewniających wielospecjalistyczną terapię.


Jak kształtuje się sytuacja pacjenta w Polsce w porównaniu do światowych standardów w kontekście leczenia zaawansowanego czerniaka?

Sytuacja w naszym kraju wygląda bardzo dobrze, w zasadzie warunki leczenia są takie same jak w najbardziej rozwiniętych krajach świata. W ciągu ostatnich kilku lat dokonaliśmy postępu i obecnie pacjenci w Polsce mogą korzystać ze wszystkich leków zarejestrowanych do leczenia zaawansowanego czerniaka i leczenia okołooperacyjnego. Co więcej, od kwietnia do programu lekowego dodana została nowa immunoterapia skojarzona. Jedynym wyjątkiem nieobjętym programem lekowym są przypadki leczenia uzupełniającego chorych na grubego czerniaka bez przerzutów do węzłów. W ciągu ostatnich 8 lat aż o ponad 20 proc. wzrosła 5-letnia przeżywalność chorych na czerniaka w Polsce.

Jak wygląda dostęp pacjentów z czerniakiem do leczenia systemowego?

Jeśli tylko pacjent spełnia odpowiednie kryteria – a zdecydowana większość chorych je spełnia – to otrzymuje on szybki dostęp do jednego z 36 ośrodków, które zapewniają wielospecjalistyczną terapię. Wykluczeni są jedynie pacjenci, u których występują przeciwskazania do immunoterapii, wynikające np. z istotnych chorób współistniejących. Blokadą są więc kryteria medyczne, a nie administracyjne. Czerniak nie jest bardzo częstą chorobą, rocznie zapada na niego ok. 4200 osób, z czego 1000-1200 to przypadki zaawansowanego czerniaka.

Czy są plany rozszerzenia programu lekowego i na co mogą liczyć pacjenci w przyszłości?

Obecnie trwa rozpatrywanie kwestii dodania do programu lekowego przypadków grubych czerniaków bez przerzutów do węzłów. Ponadto jako Polskie Towarzystwo Onkologiczne, zawnioskowaliśmy o dodanie do programu również leczenia przedoperacyjnego – taki ruch nie zwiększy kosztów, a znacząco podniesie skuteczność terapii.

Na ile istotna w procesie leczenia jest współpraca chirurga z onkologiem i co w tej współpracy można usprawnić?

Już teraz ta współpraca wygląda dobrze, ale jest pewne pole do poprawy. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i Narodowy Instytut Onkologii prowadzą wiele szkoleń dla lekarzy, więc większość chirurgów wie, że w przypadku zaawansowanych czerniaków współpraca na linii chirurg-onkolog jest niezbędna. Liczymy na szybkie włączenie w program także wspomnianego leczenia przedoperacyjnego, co znacznie poprawi sytuację chorych. Z pewnością chorzy na czerniaka mają znacznie lepsze warunki terapii w Polsce niż w przypadku innych nowotworów, chociażby raka płuc.

Materiał redakcyjny



Materiał partnera:
Next article
Home » Skóra » Współpraca chirurga z onkologiem jest niezbędna
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article