Skip to main content
Home » Skóra » Zadbany nie znaczy zniewieściały
Skóra

Zadbany nie znaczy zniewieściały

2-zadbany-mezczyzna-wp
2-zadbany-mezczyzna-wp

Chociaż pielęgnowanie urody jest domeną kobiet, mężczyźni również powinni o siebie dbać.

Na szczęście czasy kiedy mężczyzna do własnej higieny stosował wyłącznie wodę, szare mydło, krem do golenia czy szczoteczkę do zębów są już za nami. Zasada, że mężczyzna zadbany to zdrowy mężczyzna, coraz częściej trafia do świadomości „silniejszej płci”. W końcu dbanie o własny wygląd jest przejawem męskości. Zarówno kontekst wyglądu zewnętrznego ale też uwaga poświęcona własnemu zdrowiu, poprzez właściwie zbilansowaną dietę, kondycję i dobre samopoczucie, stanowi wyzwanie i jest powodem do dumy. Dziś podstawowa różnica w grubości męskiej skóry, a także większy wskaźnik kolagenu w jej warstwach w porównaniu do damskiego odpowiednika, jest dostrzegana i inspiruje producentów do przedstawiania coraz to nowocześniejszych rozwiązań, które bezpiecznie i skutecznie wpisują się w propozycje męskich kosmetyków.

Męska skóra

Mimo niepodważalnej teorii, że mężczyźni powinni dbać o swoją „gruboskórność”, tak aby jak najdłużej zachować jej zdrowy wygląd i sprężystość, nadal okazuje się, że większość z nich popełnia proste błędy. Przede wszystkim panowie nie chcą dużo czasu poświęcać czynnościom pielęgnacyjnym. Badania jasno wskazują, że średnia czasu przeznaczonego przez mężczyzn na pielęgnację, to zaledwie 10 minut dziennie. Oczywiście męska skóra ma inne wymagania niż kobieca i do skutecznej pielęgnacji nie wystarczają jej środki podbierane partnerce, dlatego producenci prześcigają się w prezentowaniu najprostszych w użyciu rozwiązań, które zabieganym i często nie koniecznie zatroskanym o kosmetykę mężczyznom, pomagają w trudnych warunkach.

Z jakimi problemami borykają się prawdziwi faceci?

Po pierwsze, męska cera ma tendencję do szybszego przetłuszczania się i złuszczania. Już w młodym wieku chłopcy dużo częściej narażeni są na zmiany trądzikowe niż dziewczyny, a i dorośli mężczyźni nie rzadko zmagają się z tym problemem – dlatego nie zaszkodzą im regularne wizyty u kosmetyczki oraz dobre preparaty walczące z trądzikiem.

Po drugie, tradycyjni mężczyźni najwięcej uwagi poświęcają porannej pielęgnacji skóry twarzy, przede wszystkim zaczynając i kończą na goleniu. Bardzo ważna jest również sama troska o skórę podrażnioną i wysuszoną po porannych zabiegach. W tym przypadku zaleca się inwestycję w dobry balsam łagodzący.

Następną kwestią jest uwaga skupiona na wyglądzie skóry twarzy, przy której zaleca się stosowanie kremów dopasowanych odpowiednio do wieku i potrzeb skóry, tak by poziom jej nawilżenia i elastyczności dawał poczucie komfortu. Warto też pamiętać, że priorytetowe znaczenie ma oczyszczanie i tu kosmetyk do mycia męskiej twarzy czy dobry peeling, nie powinny być tematem tabu. Wskazany jest również krem przeciwzmarszczkowy – większa zawartość kolagenu i elastyny powoduje, że mężczyźni rzeczywiście starzeją się znacznie wolniej, jednak proces ten już po 30. roku życia znacznie przyspiesza pozostawiając głębokie zmarszczki.

Kolejną zasadą jest systematyczna pielęgnacja całego ciała, która składa się na wizerunek zadbanego mężczyzny i jego życiowy atut. Dobry preparat pod prysznic, skuteczny szampon do włosów, balsam do ciała, antyprespirant czy ulubione perfumy.

Dyscyplina

Ważne, aby panowie nie zapominali, iż prawidłowa pielęgnacja oznacza stosowanie odpowiednich kosmetyków dopasowanych do wymagań skóry jakie stawia przed nimi przedział wiekowy, ale także warunki, w których przychodzi im pracować czy wypoczywać. Do tego należy również prowadzić zdrowy tryb życia – czyli poświęcać odpowiednią ilość czasu na sen, właściwie się odżywiać, w tym nawadniać organizm i uprawiać sport.

Wyeliminuj mydło z gry – zwykłe mydło ma odczyn zasadowy wahający się w granicach dziewięć, dziesięć pH, tymczasem pH skóry jest kwaśne i wynosi około 5,5. Po umyciu twarzy mydłem pH rośnie, a to sprawia, że skóra bardzo się odtłuszcza.

Właściwe oczyszczaj skórę za pomocą żelu myjącego, a złuszczaj przy użyciu peelingu. W przypadku tego drugiego możesz sobie pozwolić nawet na wariant gruboziarnisty, który będzie bardziej efektywny.

Codziennie rano po każdym goleniu odżywiaj podrażnioną i wysuszoną skórę.

Dbaj o całą skórę, szczególnie dłoni, które są twoją wizytówką.

Jeśli borykasz się z długotrwałymi problemami skóry, nie wahaj się skorzystać z pomocy kosmetyczki i dermatologa.

Next article
Home » Skóra » Zadbany nie znaczy zniewieściały
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article