Home » Skóra » Zadbany nie znaczy zniewieściały
Skóra

Zadbany nie znaczy zniewieściały

2-zadbany-mezczyzna-wp
2-zadbany-mezczyzna-wp

Chociaż pielęgnowanie urody jest domeną kobiet, mężczyźni również powinni o siebie dbać.

Na szczęście czasy kiedy mężczyzna do własnej higieny stosował wyłącznie wodę, szare mydło, krem do golenia czy szczoteczkę do zębów są już za nami. Zasada, że mężczyzna zadbany to zdrowy mężczyzna, coraz częściej trafia do świadomości „silniejszej płci”. W końcu dbanie o własny wygląd jest przejawem męskości. Zarówno kontekst wyglądu zewnętrznego ale też uwaga poświęcona własnemu zdrowiu, poprzez właściwie zbilansowaną dietę, kondycję i dobre samopoczucie, stanowi wyzwanie i jest powodem do dumy. Dziś podstawowa różnica w grubości męskiej skóry, a także większy wskaźnik kolagenu w jej warstwach w porównaniu do damskiego odpowiednika, jest dostrzegana i inspiruje producentów do przedstawiania coraz to nowocześniejszych rozwiązań, które bezpiecznie i skutecznie wpisują się w propozycje męskich kosmetyków.

Męska skóra

Mimo niepodważalnej teorii, że mężczyźni powinni dbać o swoją „gruboskórność”, tak aby jak najdłużej zachować jej zdrowy wygląd i sprężystość, nadal okazuje się, że większość z nich popełnia proste błędy. Przede wszystkim panowie nie chcą dużo czasu poświęcać czynnościom pielęgnacyjnym. Badania jasno wskazują, że średnia czasu przeznaczonego przez mężczyzn na pielęgnację, to zaledwie 10 minut dziennie. Oczywiście męska skóra ma inne wymagania niż kobieca i do skutecznej pielęgnacji nie wystarczają jej środki podbierane partnerce, dlatego producenci prześcigają się w prezentowaniu najprostszych w użyciu rozwiązań, które zabieganym i często nie koniecznie zatroskanym o kosmetykę mężczyznom, pomagają w trudnych warunkach.

Z jakimi problemami borykają się prawdziwi faceci?

Po pierwsze, męska cera ma tendencję do szybszego przetłuszczania się i złuszczania. Już w młodym wieku chłopcy dużo częściej narażeni są na zmiany trądzikowe niż dziewczyny, a i dorośli mężczyźni nie rzadko zmagają się z tym problemem – dlatego nie zaszkodzą im regularne wizyty u kosmetyczki oraz dobre preparaty walczące z trądzikiem.

Po drugie, tradycyjni mężczyźni najwięcej uwagi poświęcają porannej pielęgnacji skóry twarzy, przede wszystkim zaczynając i kończą na goleniu. Bardzo ważna jest również sama troska o skórę podrażnioną i wysuszoną po porannych zabiegach. W tym przypadku zaleca się inwestycję w dobry balsam łagodzący.

Następną kwestią jest uwaga skupiona na wyglądzie skóry twarzy, przy której zaleca się stosowanie kremów dopasowanych odpowiednio do wieku i potrzeb skóry, tak by poziom jej nawilżenia i elastyczności dawał poczucie komfortu. Warto też pamiętać, że priorytetowe znaczenie ma oczyszczanie i tu kosmetyk do mycia męskiej twarzy czy dobry peeling, nie powinny być tematem tabu. Wskazany jest również krem przeciwzmarszczkowy – większa zawartość kolagenu i elastyny powoduje, że mężczyźni rzeczywiście starzeją się znacznie wolniej, jednak proces ten już po 30. roku życia znacznie przyspiesza pozostawiając głębokie zmarszczki.

Kolejną zasadą jest systematyczna pielęgnacja całego ciała, która składa się na wizerunek zadbanego mężczyzny i jego życiowy atut. Dobry preparat pod prysznic, skuteczny szampon do włosów, balsam do ciała, antyprespirant czy ulubione perfumy.

Dyscyplina

Ważne, aby panowie nie zapominali, iż prawidłowa pielęgnacja oznacza stosowanie odpowiednich kosmetyków dopasowanych do wymagań skóry jakie stawia przed nimi przedział wiekowy, ale także warunki, w których przychodzi im pracować czy wypoczywać. Do tego należy również prowadzić zdrowy tryb życia – czyli poświęcać odpowiednią ilość czasu na sen, właściwie się odżywiać, w tym nawadniać organizm i uprawiać sport.

Wyeliminuj mydło z gry – zwykłe mydło ma odczyn zasadowy wahający się w granicach dziewięć, dziesięć pH, tymczasem pH skóry jest kwaśne i wynosi około 5,5. Po umyciu twarzy mydłem pH rośnie, a to sprawia, że skóra bardzo się odtłuszcza.

Właściwe oczyszczaj skórę za pomocą żelu myjącego, a złuszczaj przy użyciu peelingu. W przypadku tego drugiego możesz sobie pozwolić nawet na wariant gruboziarnisty, który będzie bardziej efektywny.

Codziennie rano po każdym goleniu odżywiaj podrażnioną i wysuszoną skórę.

Dbaj o całą skórę, szczególnie dłoni, które są twoją wizytówką.

Jeśli borykasz się z długotrwałymi problemami skóry, nie wahaj się skorzystać z pomocy kosmetyczki i dermatologa.

Next article