Skip to main content
Home » Skóra » Zapewnienie pacjentom dostępu do leczenia biologicznego jest kluczowe
Skóra

Zapewnienie pacjentom dostępu do leczenia biologicznego jest kluczowe

Dzisiaj, po 12 latach obowiązywania ustawy refundacyjnej, przesłanka ceny w wielu miejscach już tak naprawdę „odpadła”, więc wydaje się, że każda inicjatywa, która zawiera szerszy dostęp do tego leczenia jest naprawdę bardzo cenna.


Jak proces przechodzenia tych leków ma się odbywać? Jaki model jako grono ekspertów jest rekomendowany? Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik, Klinika Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępca dyrektora ds. klinicznych, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie:

– Jako reumatolodzy preferujemy model przejściowy, dlatego że szereg ambulatoriów nie zna zasad prowadzenia leków w programach lekowych, nie zna zasad kwalifikacyjnych i monitorowania bezpieczeństwa i skuteczności. (…) Chcemy, żeby dla bezpieczeństwa pacjenta taka poradnia miała podpisaną umowę z ośrodkiem, który ma wszystkie linie leczenia, tak żeby pacjent mógł płynnie przejść na kolejne formy leczenia w momencie, kiedy nie będzie ono skuteczne. Nie chcemy, by w momencie, kiedy dany lek przestanie działać, pacjent szukał po całej Polsce ośrodka, który go szybko przyjmie. Właśnie dlatego zależy nam, żeby przeszkolić wszystkie poradnie tak, by zawiązała się sieć wzajemnego wsparcia (…), co według mnie pozwoli zadbać o bezpieczeństwo pacjentów i da poczucie bezpieczeństwa lekarzom. (…) W tej chwili ośrodki są „przytkane”, wchodzi coraz więcej leków, nie wszyscy dyrektorzy chcą inwestować w zatrudnianie kolejnych lekarzy ze względu na finanse. To powoduje, że niestety pacjenci, którzy nie powinni czekać, w niektórych ośrodkach czekają na podanie leków biologicznych w ramach obowiązujących programów. To przesunięcie w kierunku ambulatoriów na pewno trochę odciąży te ośrodki, które w tej chwili prowadzą w głównej mierze chorych w ramach programów lekowych i pozwoli na dopływ nowych pacjentów oraz na skrócenie czasu oczekiwania na efektywniejsze leczenie.

Chciałbym teraz poprosić o odniesienie się do tego z perspektywy producentów. Czy jest jakiś obszar, gdzie mogą Państwo wspomóc, aby ten projekt zadziałał w praktyce?

Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Krajowi Producenci Leków:

– Jest tutaj parę możliwości usprawnienia, bo programy lekowe powstały po to, żeby udostępniać to najdroższe leczenie, na które mamy trochę pieniędzy, ale nie dla wszystkich pacjentów. Nawet jeżeli uelastyczniamy program lekowy, to on i tak ze swojego założenia będzie ograniczał dostęp do leczenia biologicznego. Po prostu tak był skonstruowany. Ale dzisiaj, po 12 latach obowiązywania ustawy refundacyjnej, przesłanka ceny w wielu miejscach już tak naprawdę „odpadła”, więc wydaje się, że każda inicjatywa, która zawiera szerszy dostęp do tego leczenia jest naprawdę bardzo cenna. (…) I tutaj powracam do tego, że naprawdę wydaje się, że chęci są po każdej stronie. Trzeba zwolnić nasz zasób pojęciowy tego, co każdemu się wydaje i to, co jest możliwe do wdrożenia jak najszybciej ze strony ministerstwa, bo pacjenci czekają już teraz, nie ma co tego wydłużać.

Materiał powstał pod Patronatem firmy Sandoz
Sesja „Leki biologiczne – biorównoważne” | XIX Forum Rynku Zdrowia, 16-17 października 2023 r.

Next article
Home » Skóra » Zapewnienie pacjentom dostępu do leczenia biologicznego jest kluczowe
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article