Home » Skóra » Zapewnienie pacjentom dostępu do leczenia biologicznego jest kluczowe
Skóra

Zapewnienie pacjentom dostępu do leczenia biologicznego jest kluczowe

Dzisiaj, po 12 latach obowiązywania ustawy refundacyjnej, przesłanka ceny w wielu miejscach już tak naprawdę „odpadła”, więc wydaje się, że każda inicjatywa, która zawiera szerszy dostęp do tego leczenia jest naprawdę bardzo cenna.


Jak proces przechodzenia tych leków ma się odbywać? Jaki model jako grono ekspertów jest rekomendowany? Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik, Klinika Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępca dyrektora ds. klinicznych, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie:

– Jako reumatolodzy preferujemy model przejściowy, dlatego że szereg ambulatoriów nie zna zasad prowadzenia leków w programach lekowych, nie zna zasad kwalifikacyjnych i monitorowania bezpieczeństwa i skuteczności. (…) Chcemy, żeby dla bezpieczeństwa pacjenta taka poradnia miała podpisaną umowę z ośrodkiem, który ma wszystkie linie leczenia, tak żeby pacjent mógł płynnie przejść na kolejne formy leczenia w momencie, kiedy nie będzie ono skuteczne. Nie chcemy, by w momencie, kiedy dany lek przestanie działać, pacjent szukał po całej Polsce ośrodka, który go szybko przyjmie. Właśnie dlatego zależy nam, żeby przeszkolić wszystkie poradnie tak, by zawiązała się sieć wzajemnego wsparcia (…), co według mnie pozwoli zadbać o bezpieczeństwo pacjentów i da poczucie bezpieczeństwa lekarzom. (…) W tej chwili ośrodki są „przytkane”, wchodzi coraz więcej leków, nie wszyscy dyrektorzy chcą inwestować w zatrudnianie kolejnych lekarzy ze względu na finanse. To powoduje, że niestety pacjenci, którzy nie powinni czekać, w niektórych ośrodkach czekają na podanie leków biologicznych w ramach obowiązujących programów. To przesunięcie w kierunku ambulatoriów na pewno trochę odciąży te ośrodki, które w tej chwili prowadzą w głównej mierze chorych w ramach programów lekowych i pozwoli na dopływ nowych pacjentów oraz na skrócenie czasu oczekiwania na efektywniejsze leczenie.

Chciałbym teraz poprosić o odniesienie się do tego z perspektywy producentów. Czy jest jakiś obszar, gdzie mogą Państwo wspomóc, aby ten projekt zadziałał w praktyce?

Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Krajowi Producenci Leków:

– Jest tutaj parę możliwości usprawnienia, bo programy lekowe powstały po to, żeby udostępniać to najdroższe leczenie, na które mamy trochę pieniędzy, ale nie dla wszystkich pacjentów. Nawet jeżeli uelastyczniamy program lekowy, to on i tak ze swojego założenia będzie ograniczał dostęp do leczenia biologicznego. Po prostu tak był skonstruowany. Ale dzisiaj, po 12 latach obowiązywania ustawy refundacyjnej, przesłanka ceny w wielu miejscach już tak naprawdę „odpadła”, więc wydaje się, że każda inicjatywa, która zawiera szerszy dostęp do tego leczenia jest naprawdę bardzo cenna. (…) I tutaj powracam do tego, że naprawdę wydaje się, że chęci są po każdej stronie. Trzeba zwolnić nasz zasób pojęciowy tego, co każdemu się wydaje i to, co jest możliwe do wdrożenia jak najszybciej ze strony ministerstwa, bo pacjenci czekają już teraz, nie ma co tego wydłużać.

Materiał powstał pod Patronatem firmy Sandoz
Sesja „Leki biologiczne – biorównoważne” | XIX Forum Rynku Zdrowia, 16-17 października 2023 r.

Next article