Skip to main content
Home » Układ trawienny » Dieta bezglutenowa – o czym warto pamiętać?
Układ trawienny

Dieta bezglutenowa – o czym warto pamiętać?

dieta-bezglutenowa
dieta-bezglutenowa

Nieprawidłowe reakcje na składniki pokarmowe były opisywane już w czasach starożytnych, i tak stwierdzenie Lukrecjusza „co dla jednego pokarmem, to dla drugiego trucizną” jest aktualne do dziś.

Dr hab. n. med. Aneta Krogulska

Prof. UMK, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii CM UMK

Obecnie stale wzrasta liczba osób cierpiących z powodu różnych dolegliwości wiązanych ze spożywaniem pokarmów. Najlepszym tego dowodem są badania ankietowe, z których wynika, że ok. 30 proc. badanych tłumaczy je występowaniem alergii na pokarmy. W rzeczywistości przyczyny złego tolerowania pokarmów mogą być bardzo różnorodne. Każda niepożądana reakcja po spożyciu pokarmu jest określana mianem nadwrażliwości pokarmowej. Gdy u jej podłoża leżą mechanizmy immunologiczne mówimy o alergii pokarmowej, natomiast w pozostałych przypadkach o nietolerancji pokarmowej.

Jakie produkty wywołują nieprawidłową reakcję organizmu?

Każdy pokarm może wywołać alergię, ale do najważniejszych, odpowiedzialnych za występowanie ponad 90 proc. wszystkich reakcji alergicznych na pokarmy należą: mleko krowie, jaja kurze, orzeszki ziemne, orzechy drzew, mąka pszenna, soja, ryby, skorupiaki.

Oprócz alergii, mąka pszenna może stanowić przyczynę celiakii, jak również nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Celiakia to choroba o podłożu immunologicznym, spowodowana przez gluten (frakcję białek obecnych w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i hybryd zbóż, np. pszenżyta), występująca u osób z predyspozycją genetyczną.

Prawidłowa dieta

Leczenie nadwrażliwości na pokarmy polega przede wszystkim na wyeliminowaniu szkodliwego alergenu z diety. W przypadku celiakii należy przez całe życie stosować dietę bezglutenową polegającą na wyeliminowaniu wszystkich produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i owies, takich jak: bułki, chleb zwykły, chleb razowy, pieczywo chrupkie, zwykłe makarony, kasza manna, jęczmienna, owsiana, pęczak, płatki owsiane, ciasta, herbatniki i słodycze zawierające gluten.

Warto podkreślić konieczność czytania etykiet, bowiem gluten mogą zawierać np. wędliny, a napoje słód jęczmienny. Za bezglutenowe uznaje się produkty oznaczone znakiem Przekreślonego Kłosa.

Więcej na temat różnic pomiędzy alergią, nietolerancją pokarmową, a celiakią oraz diecie bezglutenowej – znajdziesz w poniższym artykule: alergia-nietolerancja-a-moze-celiakia.

Next article
Home » Układ trawienny » Dieta bezglutenowa – o czym warto pamiętać?
układ trawienny

Zalecenia żywieniowe w częstych dolegliwościach przewodu pokarmowego

zalecenia żywieniowe

Dr Katarzyna Wolnicka

Kierownik Projektu Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, dietetyk, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w zakresie żywienia, współautorka wielu publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w etiopatogenezie i profilaktyce chorób dietozależnych

Żywienie w chorobie refluksowej przełyku

Jeśli mamy nieco zachrypnięty głos, niesmak w ustach i boli gardło, mamy te objawy od jakiegoś czasu i nie są one objawami przeziębienia, mogą one być spowodowane przez nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który kontroluje przejście między przełykiem a żołądkiem, a kiedy nie zamyka się całkowicie, kwas żołądkowy i pokarm wracają do przełyku. Mamy wtedy właśnie do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Najczęstszym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga – ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej, który czasami może nawet przypominać atak serca.

Jeśli epizody zgagi powtarzają się – lub jakiekolwiek inne objawy refluksu kwasowego – powinno się wdrożyć pewne zalecenia związane z żywieniem.

1. Jedz małe posiłki a częściej i spożywaj je powoli
Kiedy żołądek jest bardzo pełny, może to powodować cofanie się treści żołądka do przełyku.

2. Unikaj pewnych pokarmów
Istnieją pewne pokarmy, które mogą wpływać na wywołanie refluksu, w tym mięta, tłuste jedzenie, pikantne jedzenie, ostre przyprawy, pomidory, cebula, czosnek, kawa, herbata, czekolada i alkohol. Warto spróbować wyeliminować je, aby zobaczyć, czy to one powodują refluks, a następnie dodać je z powrotem jeden po drugim i obserwować objawy.

3. Nie pij napojów gazowanych
Powodują one wzdęcia, które sprzyjają przedostawaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Pij wodę niegazowaną zamiast wody gazowanej.

4. Nie kładź się po jedzeniu
Pozycja pionowa stojąca czy siedząca pomaga utrzymać kwas w żołądku, gdzie jest jego miejsce. Należy zjeść ostatni posiłek na trzy godziny przed pójściem spać. Oznacza to, że nie zaleca się drzemek po obiedzie, późnych kolacji i przekąsek o północy. Warto unikać energicznych ćwiczeń przez kilka godzin po jedzeniu. Spacer po kolacji jest w porządku, ale bardziej intensywny trening, zwłaszcza jeśli wymaga schylania się, może spowodować przedostanie się kwasu do przełyku.

5. Schudnij, jeśli twoja masa ciała jest nadmierna
Zwiększona waga rozciąga strukturę mięśniową, która wspiera dolny zwieracz przełyku, zmniejszając ciśnienie, które utrzymuje zwieracz w pozycji zamkniętej. Prowadzi to do refluksu i zgagi.

Next article