Home » Układ trawienny » Dieta faceta – bądź odważny i zadbaj o swoje zdrowie!
Układ trawienny

Dieta faceta – bądź odważny i zadbaj o swoje zdrowie!

Dieta faceta
Dieta faceta

Dieta zdrowego mężczyzny to dieta, która składa się nie tylko z mięsa, ale także z owoców i warzyw.

Mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz

Dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ

Jak powinna wyglądać prawidłowa, zbilansowana dieta mężczyzny?

Każdy mężczyzna powinien codziennie spożywać posiłki, które w sumie będą miały około 2500 kcal. Oczywiście, u mężczyzn wykonujących pracę fizyczną zapotrzebowanie kaloryczne może być trochę większe, u mężczyzn wykonujących pracę biurową trochę mniejsze. Oprócz ilości kalorii jaką spożywamy, bardzo ważna jest także jakość spożywanych posiłków. Nie możemy zapominać o tym, że to, co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dieta mężczyzny powinna być przede wszystkim zróżnicowana.

Błędnym przekonaniem jest, że mężczyzna do życia potrzebuje tylko odpowiedniej ilości mięsa, to nieprawda!

Każdy mężczyzna potrzebuje również witamin pochodzących np. z warzyw czy owoców. Dlatego codziennie panowie powinni spożywać dużą ilość warzyw. Dobrze by było, gdyby pojawiały się na ich talerzu nawet 3, 4 razy dziennie. Mężczyźni wierzą, że to białko pomaga im budować mięśnie i to właśnie w białku zwierzęcym upatrują podstawę swojej piramidy żywieniowej, przez co zapominają o spożywaniu odpowiedniej ilości węglowodanów. A to właśnie węglowodany złożone, zawarte w kaszach, makaronach czy pieczywie pełnoziarnistym powinny być podstawą ich diety.

Robiąc zakupy mężczyźni powinni zwracać szczególną uwagę na etykiety na produktach i sprawdzać, czy makaron, który na opakowaniu nazywa się razowy, naprawdę został wyprodukowany z mąki pełnoziarnistej. W dzisiejszych czasach producenci żywności zastawiają na nas wiele pułapek żywieniowych i chcąc zadbać o prawidłowe odżywianie, musimy sami zatroszczyć się, żeby produkty, który wybieramy faktycznie były zdrowe i pełnowartościowe.

Do czego prowadzić może zaniedbanie w diecie mężczyzny i jakie mogą być tego konsekwencje?

Efektem złej diety w pierwszej kolejności będzie na pewno nadwaga, a później otyłość, która jest bardzo niebezpieczną chorobą i niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. U mężczyzn w efekcie złego odżywiania najczęściej pojawia się otyłość brzuszna. Tkanka tłuszczowa zbiera się w okolicach brzucha tworząc tzw. oponkę. Jest to bardzo niebezpieczna otyłość, która powoduje otłuszczenie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba czy serce, co w konsekwencji znacznie upośledza ich prace.

Nieprawidłowa dieta jest także przyczyną wysokiego poziomu złego cholesterolu. Spożywanie dużej ilości tłustego mięsa, pełnotłustych serów, fast foodów powoduje odkładania się blaszki miażdżycowej. Wszystkie choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze są powiązane z nieprawidłową dietą i wskazaniem dla wszystkich pacjentów na nie chorujących jest zmiana nawyków żywieniowych. Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas, nasza dieta ma ogromny wpływ na nasz organizm, dbając o nią i stosując się do zaleceń lekarzy i dietetyków jesteśmy w stanie wydłużyć swoje życie nawet o kilka lat.

Na jakie produkty mężczyźni powinni zwrócić szczególną uwagę komponując swoją dietę? Czego powinni unikać, a czego jeść więcej, by odżywiać się prawidłowo?

Wielu mężczyzn każdego dnia wypija co najmniej jedno piwo. Alkohol to puste kalorie, które nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale także powodują tycie. Nikt nie mówi o tym, że mężczyźni powinni całkowicie wyeliminować alkohol ze swojej diety i nie pić go wcale, bo wszystko jest dla ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że możemy jeść i pić wszystko z umiarem. To samo tyczy się fast foodów, chipsów, frytek, słodyczy. Jedno opakowanie chrupek nie zabije nas, ale spożywanie ich codziennie przed telewizorem i popijane piwem może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu. To, czego na pewno brakuje w diecie wielu mężczyzn, to warzywa.

Panowie powinni spożywać znacznie więcej warzyw zielonych liściastych, szpinaku, jarmużu, sałaty, kapusty. Te warzywa są bogatym źródłem chlorofilu, który jest podstawą powstawania krwinek w naszym organizmie. Zabranie do pracy zielonej sałatki, z warzywami strączkowymi, które są źródłem białka, orzechami, które poprawiają pracę mózgu, nie powinno być dla mężczyzny żadnym wstydem, a raczej powodem do dumy, że potrafi zadbać o swoje zdrowie.

Nieocenione w prawidłowej diecie mężczyzn są także kobiety, które są mistrzyniami przemycania różnych zdrowych produktów do talerza swojego mężczyzny tak, że on nawet nie ma pojęcia o tym, że je np. szpinak. Sprawdzonym sposobem na takie małe oszustwa jest np. przygotowywanie koktajli czy świeżych soków.

Next article