Home » Układ trawienny » „Uwaga” – prawdziwa dieta faceta!
układ trawienny

„Uwaga” – prawdziwa dieta faceta!

Karol Okrasa
Karol Okrasa

Ileż to już zostało powiedziane na temat „prawidłowej” diety dla mężczyzny?

Karol Okrasa

Kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej

By świętokradztwa nie popełnić „zdrową” jej nie mianuję i uważnie dobieram słowa. Bo też wszystkie one sprowadzają się do bardzo prostych zasad, każdy może je stosować, każdy szybko zauważy efekty ich działania, każdego na nie stać – materialnie to jasne – lecz czy mentalnie?

Całość bowiem skupia się na uwadze, solidnym odrabianiu lekcji każdego dnia. Lekcji życia, bo też trzeba pamiętać, że dieta jest tylko jednym z elementów naszego codziennego bytu!

Uwaga, by przy okazji walki codziennej o dobre i normalne jutro walczyć o siebie! Uwaga na tych prawdziwych bandytów, którzy atakują nas po cichu w każdej godzinie, przy każdym posiłku, podczas snu, podczas oglądania najlepszego serialu i błogiego odpoczynku na plaży. Miażdżyca, niedokrwienna choroba serca, nadciśnienie tętnicze to chyba najczęstszy werdykt w plebiscycie „przychodzi facet do lekarza” jak w najlepszych kawałach, choć UWAGA to nie fikcja!

Uwaga – dieta cud nie istnieje! Choć wspomagając się dietą cuda możemy zdziałać!

Jednakże jak się okazuje uważnie podchodząc do codziennych czynności i solidnie je eksponując możemy być w lepszej kondycji. Dokładnie opisał i wielokrotnie tłumaczył to niezwykły człowiek prof. Stanisław Berger, który był, między innymi, organizatorem i pierwszym dziekanem Wydziału Żywienia Człowieka i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego SGGW, współpracownikiem ONZ i FAO. Gotowy przepis na życie! 7 razy litera U dokładnie opisuje nam schemat diety każdego faceta i nie tylko. Choć warto od tego zacząć.

Urozmaicenie, Umiarkowanie, Uregulowanie, Umiejętność (przygotowania posiłków), Uprawianie, Unikanie, Uśmiechanie się.

Każdy zaczyna walkę o dobrą sylwetkę od rewolucji. W diecie nie będzie od dziś słodyczy, białego pieczywa, makaronu, ziemniaków itd. I słusznie, choć szanse na powodzenie są słabe. Ewolucja przez lata udowadnia, że jest skuteczniejsza, co Prof. Berger opisuje swoim „U – Unikanie”. Różni się to od eliminowanie. Warto zadbać jednak, by proporcjonalnie do swoich ulubionych zwyczajów, jeśli takowe są, ograniczyć ilość alkoholu, w tym piwka (by zbiornik powoli kurczył się nad naszym pasem). Równie niebezpieczne są inne skryte posiłki! Podjadanie przekąsek to kolejny przyczynek braku akceptacji. Choć warto zamiast fast food, chipsów itp. stosować warzywa i owoce, by Urozmaicenie diety było zgodne z tym, co na „ryneczku” dostać aktualnie można.

Chwiejność nastrojów nie jest dobra dla nikogo, to facet każdy Ci powie, lecz zapominać nie może o tym, iż jego własne ciało także woli Uregulowane wieść bytowanie. Podstawa to śniadanie, o tym zapominać nie wolno. Najlepiej samemu skomponowane płatki z porcją orzechów i owoców, na jogurcie naturalnym. Lub też omlecik z warzywami i porcją ciemnego pieczywa. Później już tylko uważnie pilnować, by 5 posiłków w ciągu dnia spożywać, z przyjemnością, rzecz jasna. Umiarkowanie podchodzić do rewelacji nowych diet cud i jeść to, co lubimy, lecz tyle, ile możemy, a w zasadzie powinniśmy. Jedna z podstawowych zasad mojego kolegi na jego dietę, to wcześniej wstawać, ale od stołu.

Ale i ten z radością o jedną miseczkę „umowny limit” przekroczony tragedią nie jest żadną. Kolejne bowiem przesłanie od Prof. Bergera to z uśmiechem na twarzy ruszyć w knieje, na rowerze, w kąpielówkach, czy też z kijkami. Nie ma to znaczenia gdzie i z czym, znaczenie ma, by uważnie słuchać swojego ciała. A ono ciągle domaga się tego, by wysiłek fizyczny równoważył radość z konsumpcji. Kalorie trzeba spalić i już. Gwarantuję, że palec na pilocie, choćby nie wiem jak często używany, marny przyniesie efekt.

Modne gotowanie dziś kiedyś było domena kobiet. Teraz facet z orężem w postaci noża, chochli czy rozgotowanego makaronu to gladiator i mistrz – przynajmniej dla jednej z dam. Ale tak to już jest, że mężczyźni wzięli się do gotowania, i dobrze. Umiejętne przygotowanie posiłków to jedna z tych ”U-ważnych„ zasad trzymania dobrej formy. I jeśli tylko z Uwagą czytaliście to Unikając smażenia na poczet pieczenia czy gotowania na parze Urozmaicicie swoje menu, a tym samym radość z każdej strawy mieć będziecie . Uśmiechem na twarzy potwierdzona rzecz jasna!

Sama dieta choćby najbardziej restrykcyjna to utopia, jak Parlament bez awantury czy schabowy bez panierki! może i da radę, ale czy klient będzie zadowolony?

Next article