Skip to main content
Home » Wzrok i słuch » Podstawą leczenia zapalenia spojówek jest wizyta u okulisty
Wzrok i słuch

Podstawą leczenia zapalenia spojówek jest wizyta u okulisty

Prof. Jerzy Szaflik

Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM, wybitny okulista, pionier fakoemulsyfikacji zaćmy i genetyki okulistycznej, twórca Banku Tkanek Oka

Lekceważenie objawów zapalenia spojówek może prowadzić do poważnych konsekwencji, z utratą widzenia włącznie. Właściwą terapię należy dopasować do przyczyny powstania schorzenia.


Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek – jako bardzo powszechne schorzenie okulistyczne, od lat będące najczęstszą przyczyną wizyt u okulistów – ma niejednorodne przyczyny. Można je podzielić na bakteryjne, wirusowe, alergiczne, grzybiczne, a dodatkowo wyróżnić zespół suchego oka. W przypadku zakażeń bakteryjnych i wirusowych najczęstszym powodem wystąpienia schorzenia są brudne ręce lub inne brudne przedmioty, którymi dotykamy oka i jego okolic. Najczęściej mamy do czynienia z paciorkowcami i gronkowcami. Innym częstym przypadkiem zakażeń jest zakładanie szkieł kontaktowych, brudnymi rękoma, warto pamiętać by zakładanie i zdejmowanie odbywało się w sposób higieniczny. Jeśli chodzi o alergiczne zapalenia spojówek, to przyczyną najczęściej jest kontakt alergika z roztoczem, kurzem lub sierścią zwierząt. Alergiczne zapalenie spojówek często występuje również w związku z kwitnieniem traw. Mamy też alergie pokarmowe, kiedy powodem zapalenia spojówek są po prostu składniki pokarmowe.

Jakie są różnice w objawach między bakteryjnym, wirusowym a alergicznym zapaleniem spojówek?

Bakteryjne zapalenia mają dość charakterystyczny obraz – oprócz zaczerwienienia oczu i wydzieliny ropnej lub śluzowo-ropnej, pacjenci często skarżą się, że po śnie mają zalepione rzęsy. Dodatkowo na spojówce można zaobserwować brodawki spojówki. Jeśli chodzi o zapalenie pochodzenia wirusowego, to oprócz zaczerwienienia objawem jest też nasilone łzawienie i wydzielina surowicza. Na spojówkach pokazują się wtedy grudki, a pacjent cierpi na światłowstręt. Ten typ zapalenia spojówek często łączy się też z innymi chorobami, jak różyczka, świnka, odra czy grypa. Jeśli chodzi o alergiczne podłoże zapalenia spojówek, to w tym przypadku mamy do czynienia z dość charakterystycznym obrazem klinicznym. To schorzenie często występuje bowiem sezonowo, najczęściej na wiosnę i w lecie, gdy pylą drzewa, trawy czy chwasty. Objawem jest świąd, wydzielina surowicza oraz obrzęk powiek. Symptomy alergiczne na ogół są obuoczne, choć czasami jedno oko wykazuje je mocniej niż drugie. Zapalenia alergiczne o podłożu pokarmowym wyróżnia zaś to, że utrzymują się znacznie dłużej, a dokładne ustalenie alergenu jest utrudnione, co powoduje duży problem w prawidłowym zdiagnozowaniu schorzenia.

Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia zapalenia spojówek i jak długo trwa leczenie?

Podstawą do rozpoczęcia terapii jest badanie okulistyczne, które wskaże dokładną przyczynę zapalenia, bo od tego zależy prawidłowy dobór leków. Oczywiście wcześniej można zacząć leczenie od prostych, domowych metod, takich jak okłady z rumianku lub czarnej herbaty, przemywanie powiek czy oczyszczanie z ropnej wydzieliny wacikiem nasączonym naparem z rumianku. Jeśli jednak objawy nie ustąpią w ciągu dwóch dni, bezwzględnie należy udać się do okulisty. Lekarz w takich sytuacjach na ogół zaleca stosowanie antybiotyku lub środków przeciwwirusowych. Najczęściej leczenie trwa 7-10 dni, jeśli chodzi o zapalenia o podłożu bakteryjnym, lub nieco dłużej, tj. 2-3 tygodnie, w przypadku zapalenia wirusowego. Zdarza się, że trafiają do mnie pacjenci, którzy skarżą się, że mimo stosowania różnych preparatów i antybiotyków, nie następuje u nich żadna poprawa. Powodem może być właśnie błędna diagnoza i niedopasowanie leku do przyczyny zaplenia spojówek. Warto wykonać wymaz z worków spojówkowych, który jest jednym z badan diagnostycznych, który pozwala na określenie rodzaju bakterii i dobranie odpowiedniego leku na które bakterie będą wrażliwe.

Czy zapalenie spojówek może prowadzić do poważniejszych komplikacji?

Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że niekorzystnym efektem zapalenia spojówek będzie zapalenie rogówki. A to już poważny problem okulistyczny, trudny do wyleczenia. Może on skutkować upośledzeniem widzenia, w skrajnych wypadkach wręcz trwałą utratą wzroku. To powód, dla którego zapalenia spojówek nie można lekceważyć i należy jak najszybciej mu przeciwdziałać. Warto dodać, że zapalenie rogówki na ogół występuję w przypadku zapaleń wirusowych.

Next article
Home » Wzrok i słuch » Podstawą leczenia zapalenia spojówek jest wizyta u okulisty
Wzrok i słuch

Miej słuch pod kontrolą

Coraz młodsi ludzie cierpią z powodu niedosłuchu. Jakie są pierwsze objawy problemów ze słuchem i gdzie szukać fachowej pomocy?

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kukwa

Kierownik Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chorób Głowy i Szyi, Wydział Nauk Medycznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Ile osób w Polsce może mieć niedosłuch? Kogo najczęściej dotyczy ten problem?

Ze względu na to, że społeczeństwo starzeje się, w naszym otoczeniu jest coraz więcej osób, które mogą mieć problemy z niedosłuchem. Do lekarza często zwracają się nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także coraz młodsi pacjenci, którzy mają problemy z prawidłowym słyszeniem. Trudno jest określić, ile osób dokładnie ma problem z niedosłuchem, ponieważ wielu pacjentów wstydzi się tego problemu i nie zgłasza się do lekarza. Warto jednak podkreślić, że w dzisiejszych czasach niedosłuch jest problemem, z którym medycyna potrafi sobie świetnie poradzić, a na rynku istnieje wiele protez słuchowych, które znacznie poprawiają komfort życia pacjentów z niedosłuchem.

Jakie czynniki najczęściej przyczyniają się do degradacji słuchu?

Jest wiele czynników, które mogą przyczyniać się do degradacji słuchu. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie problemy ze słuchem muszą oznaczać niedosłuch, dlatego w wypadku pojawienia się ich należy jak najszybciej wybrać się do lekarza specjalisty i nigdy nie działać na własną rękę. Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na zdrowie naszych uszu jest przebywanie w hałasie. Głośne, długotrwałe słuchanie muzyki, szczególnie przez słuchawki, praca w hałasie, przebywanie w głośnych pomieszczeniach może trwale uszkodzić nasze uszy. Także choroby uszu, przebyte nawet w dzieciństwie nie są obojętne dla naszego słuchu. Wszystkie nieleczone infekcje ucha, niedoleczone choroby mogą w przyszłości prowadzić do poważnego ubytku słuchu.

Gdzie szukać pomocy w problemach ze słuchem? Jakie badania należy wykonać i do jakiego specjalisty się udać?

Wszystkie problemy ze słuchem powinniśmy rozwiązywać u lekarza specjalisty. Kiedy pojawią się kłopoty z prawidłowym słyszeniem powinniśmy wybrać się do laryngologa, który za pomocą specjalistycznych badań wyjaśni, z czego wynikają nasze problemy ze słuchem. To, że nie słyszymy dobrze, wcale nie musi być spowodowane ubytkiem słuchu, może być także wynikiem zalegającej w uszach woskowiny, która zatyka nasz przewód słuchowy. W takim przypadku wystarczy, że lekarz laryngolog pozbędzie się nadmiaru woskowiny z naszych uszu i problem złego słyszenia zostanie zażegnany. Jeśli jednak okaże się, że nieprawidłowe słyszenie wynika z niedosłuchu, laryngolog wyjaśni nam, na czym polega rehabilitacja słuchu i noszenie protezy słuchowej, czyli aparatu słuchowego. W celu zakupu aparatu słuchowego należy wybrać się do specjalistycznego salonu, w którym protetyk słuchu pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas sprzęt.

Dlaczego osoby z niedosłuchem powinny skorzystać z fachowej porady lekarza specjalisty? Na jaką pomoc i rozwiązania mogą obecnie liczyć osoby mające problemy ze słuchem?

Wszystkie osoby, które wymagają noszenia aparatu słuchowego mogą liczyć na jego częściową refundację. Aparat słuchowy dla osób cierpiących na niedosłuch to niezbędny element życia. To dzięki niemu mogą porozumiewać się z bliskimi i normalnie uczestniczyć w życiu społecznym. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w innowacyjną technologię, która pozwala słyszeć lepiej i jednocześnie nie uszkadza słuchu. Początek noszenia aparatu słuchowego to czas, w którym pacjent musi się do niego przyzwyczaić i zaadaptować, sprzęt wymaga wielu regulacji i dopasowania go do indywidualnych potrzeb osoby niedosłyszącej. Tylko fachowa pomoc doświadczonego protetyka słuchu pozwoli choremu słyszeć lepiej bez zakłóceń i wygodnie korzystać z aparatu słuchowego.

Niedosłuch – czy da się zapobiec?

Next article