Pamiętajmy o tym, że nie tyle same słuchawki mogą być niebezpieczne dla naszego słuchu, co ich nadużywanie, zwłaszcza w złych warunkach akustycznych.
Juliusz Piotrowski
Specjalista audiolog
Fot.: Michał Piotrowski
Jaki rodzaj słuchawek jest najbezpieczniejszy dla naszych uszu?
Wszyscy eksperci są zgodni, że słuchanie muzyki przez każdy rodzaj słuchawek przez długi czas może stanowić zagrożenie dla narządu słuchu. Dlatego używając słuchawek musimy to robić odpowiedzialnie. Najważniejsze jest to, abyśmy nie używali ich zbyt długo w ciągu dnia. Koniecznie słuchając muzyki przez słuchawki – czy to otwarte, czy zamknięte – powinniśmy robić sobie przerwy w korzystaniu z nich. Szczególnie niebezpieczne jest używanie słuchawek w głośnych, zatłoczonych miejscach, ustawiając najwyższy poziom głośności w urządzeniu odtwarzającym. Choć wielu producentów wprowadziło już ograniczenia natężenia wyjściowego w swoim sprzęcie, co powoduje, że nie możemy ustawiać poziomu zbyt dużej głośności, który mógłby uszkodzić słuch, to długotrwałe słuchanie muzyki, nawet na poziomie 80 dB, może spowodować uraz akustyczny, a w konsekwencji trwałe uszkodzenie słuchu.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując słuchawki?
Wybierając sprzęt przeznaczony do słuchania muzyki powinniśmy zadbać nie tylko o jakość słuchawek, ale także o odpowiednio wysoką klasę sprzętu odtwarzającego pliki dźwiękowe. Często wysoki poziom głośności słuchanej przez nas muzyki wcale nie zależy od złych słuchawek, ale od tego, że odtwarzacz, którego używamy nie jest w stanie odtwarzać muzyki w odpowiedniej jakości. Pamiętajmy o tym, że słuchawki to sprzęt, który ma nam służyć przez kilka lat i powinien być przede wszystkim bezpieczny dla naszego zdrowia. Warto więc przeznaczyć na zakup słuchawek trochę większą kwotę i wybrać produkt wyższej klasy, który zagwarantuje nam nie tylko doskonałą jakość słuchanej muzyki, ale i bezpieczeństwo dla naszego słuchu.
Czy każdy może korzystać ze słuchawek? Czy są jakieś grupy ludzi, którzy powinni szczególnie wystrzegać się tego sprzętu?
Sądzę, że przestrzegając zasady bezpiecznego użytkowania słuchawek każdy może z nich korzystać. Musimy pamiętać o tym, że nie tyle same słuchawki mogą być niebezpieczne dla naszego słuchu, co ich nadużywanie, zwłaszcza w złych warunkach akustycznych. Niemniej jednak, powinniśmy z dużą ostrożnością podchodzić do słuchania muzyki przez słuchawki u dzieci. Wielu rodziców, ulegając presji otoczenia, kupuje swoim dzieciom smartfony wyposażone w zestaw słuchawkowy i zapomina o tym, że dziecko zachwycone nowym gadżetem, używa go w niekontrolowany sposób w ciągu całego dnia, co prowadzi do swego rodzaju uzależnienia dziecka od dużych natężeń dźwięku. W konsekwencji może prowadzić do uszkodzeń słuchu już w młodym wieku.
Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko – jeśli już używa słuchawek – robiło to wyłącznie pod kontrolą osoby dorosłej. Zdarza się także, że osoby z wadą słuchu zaopatrują się w słuchawki, aby lepiej słyszeć telewizor czy radio, jak też nie zakłócać rytmu dnia innym domownikom zbyt głośno ustawionym odbiornikiem. Musimy pamiętać, że standardowe słuchawki przeznaczone dla osób prawidłowo słyszących nie mają możliwości dopasowania ich charakterystyki wzmocnienia do konkretnego ubytku słuchu. Nie posiadają również takich układów, które zabezpieczają narząd słuchu przed nadmiernym przyrostem głośności, jakie są stosowane w aparatach słuchowych. Niesie to ryzyko dalszego uszkodzenia słuchu w mechanizmie urazu akustycznego.