Senioralna utrata słuchu może dotyczyć ponad 40 proc. osób po ukończeniu 65. roku życia. Normalne funkcjonowanie w społeczeństwie oraz komunikowanie się z innymi osobami dla pacjenta cierpiącego na niedosłuch jest praktycznie niemożliwe, dlatego bardzo ważne jest, by w momencie pojawienia się problemu udać się do specjalisty i rozpocząć rehabilitację słuchu.
Dr hab. Andrzej Obrębowski
Profesor z Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego
Dlaczego warto udać się do fachowca?
Każda osoba cierpiąca na niedosłuch potrzebuje fachowej opieki i pomocy specjalisty. Aby poprawić komfort życia i umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie konieczne jest dopasowanie odpowiedniego aparatu lub aparatów słuchowych – wielu chorych w podeszłym wieku wymaga protezowania obuusznego. W pierwszej kolejności pacjent, który zauważa u siebie problem z prawidłowym słyszeniem powinien udać się do lekarza laryngologa lub specjalisty w zakresie audiologii i foniatrii. Specjalista wykona badanie przewodu słuchowego, sprawdzi także, czy za problemy z prawidłowym słyszeniem nie odpowiada korek, który utworzył się z zalegającej woskowiny. Jeśli stwierdzi jednak u pacjenta ubytek słuchu, skieruje go do specjalnego salonu na konsultację z protetykiem słuchu. Ten po wykonaniu badania oceni ubytek i dobierze dla pacjenta odpowiedni aparat słuchowy.
Wybierając aparat słuchowy warto skupić się na wygodzie jego użytkowania. Musimy pamiętać o tym, że jest to sprzęt, który będzie towarzyszył nam każdego dnia, dlatego powinien być on dla nas wygodny, a także łatwy w obsłudze. Dzisiejsze aparaty słuchowe to małe urządzenia, które są praktycznie niezauważalne dla otoczenia. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje, takie jak np. bezprzewodowe ładowanie czy redukcja szumów docierających z otoczenia. Bezprzewodowe ładowanie to innowacyjne rozwiązanie pozwalające zapomnieć o ciągłej wymianie baterii, problemach z ich zakupem – aparat ładujemy w nocy w specjalnej ładowarce, wreszcie nie martwiąc się o wymianę malutkich baterii.
W dzisiejszych czasach wiele słyszy się o metodach, które tanio i nieinwazyjnie leczą niedosłuch, trzeba jednak podkreślić, że nie są one potwierdzone naukowo. Obecnie lekarze wiedzą, że jednym ze sposobów na przywrócenie pacjentom prawidłowego lub skutecznego komunikatywnie słyszenia – jest proteza słuchowa w postaci aparatu słuchowego i systematyczna opieka audiologiczna.