
Martyna Wyrzykowska
Dyrektorka Zarządzająca Fundacji SEXEDPL
Wiele młodych osób wciąż nie ma możliwości rozmawiania o intymnych problemach ze swoimi najbliższymi. Od 2017 r. ideę kompleksowej, dostosowanej do wieku edukacji seksualnej zapewnia Fundacja SEXEDPL.
W swoich działaniach podejmujecie tematy związane tylko z edukacją seksualną czy są też inne obszary, w które się angażujecie?
Edukacja seksualna to dla wielu osób wciąż temat enigmatyczny – nic dziwnego, bo obejmuje wiele sfer życia. Mówimy o ciele i jego anatomii, zdrowiu, świadomej zgodzie, budowaniu relacji – nie tylko romantycznych – czy przeciwdziałaniu przemocy. Poruszamy też kwestie psychiczne: rozwój psychofizyczny, zdrowie psychiczne, relacje rodzinne, odżywianie czy planowanie rodziny. Te obszary przenikają się i tworzą całość. Dobrym przykładem jest platforma LekcjeBezTabu.pl, gdzie dostępnych jest już niemal 100 darmowych scenariuszy zajęć, które pomagają nauczycielom realizować zajęcia o ciele, emocjach i relacjach dla dzieci i młodzieży.
Patrząc wstecz, jakie inicjatywy są dla was jako fundacji najważniejsze? Czy jest coś, z czego jesteście najbardziej dumni?
Z naszej społeczności i realnych zmian systemowych korzystają także osoby, które nigdy nie zetknęły się z Fundacją SEXEDPL. Przykładem jest kampania Bye Bye HPV. W jej ramach przeprowadziliśmy pilotaż szczepień przeciw HPV w szkołach, pokazując, że nie muszą się one odbywać wyłącznie w placówkach medycznych. Na bazie udanego pilotażu Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej wprowadziło we wrześniu program ogólnopolski, którego efekty widzimy we wzrostach poziomu wyszczepienia wśród najmłodszych. Dzięki działaniom rzeczniczym udało się też poszerzyć grupę wiekową objętą darmowymi szczepieniami – dziś to dzieci w wieku 9-14 lat. Wierzymy, że kolejne kroki obejmą starszych nastolatków, a docelowo szczepienia staną się bezpłatne i łatwo dostępne dla wszystkich.
Jakie są wasze plany na przyszłość?
W najbliższej przyszłości koncentrujemy się na rozwijaniu Antyprzemocowej Linii Pomocy, która pomaga poprzez darmowe konsultacje z ekspertami ponad tysiącowi osób każdego miesiąca. W ramach projektu rozwijamy aplikację HomeGirl zwiększającą bezpieczeństwo kobiet w przestrzeni publicznej, kampanię HejtOut skierowaną do osób doświadczających hejtu w sieci oraz szkolimy, edukujemy i pomagamy na niespotykaną przez nas dotychczas skalę. Wśród naszych priorytetów znajdują się także takie obszary jak bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie, walka z dezinformacją, edukacja o antykoncepcji i intensywne działania mające na celu doprowadzenie do zmiany podejścia do tego tematu w Polsce – zarówno na poziomie społecznej świadomości, jak i rozwiązań legislacyjnych.
Chcemy być obecni w życiu wszystkich tych osób, a szczególnie młodych, które mają potrzebę porozmawiania czy poszerzenia swojej wiedzy. Wypełnianie tej misji przynosi nam wiele satysfakcji – na konkretnych przykładach widzimy, że edukacja seksualna to niezbędny element zdrowego, bezpiecznego i świadomego swoich praw społeczeństwa.