Home » Zdrowy oddech » Alergię da się poskromić!
Zdrowy oddech

Alergię da się poskromić!

alergia leczenie
alergia leczenie
Fot.: Gosia Turczyńska dla Glamour

Wiem, że takich osób młodych jak ja, które bagatelizują alergię jest bardzo dużo, dlatego chciałbym zachęcić je do przebadania się, podjęcia leczenia i kontrolowania czynników, ponieważ można żyć lepiej.

Hubert Gromadzki

Model, influencer, finalista 7. edycji programu Top Model

Hubert – cierpisz na alergię – jak wyglądały jej początkowe objawy? Opowiedz na jakim etapie życia została ona u ciebie zdiagnozowana?

Pierwsze objawy alergii przechodziłem w okresie dojrzewania, kiedy na wiosnę trawy zaczynały pylić. Wtedy bagatelizowałem tę sprawę, ponieważ nie przeszkadzało mi to na tyle, żebym się tym bardziej zainteresował. Nie byłem tego świadomy, że mogą to być objawy alergii i całą winą obarczałem przeziębienie. Po pewnym czasie zauważyłem, że mam też problem z przesiadywaniem w pomieszczeniach mocno zakurzonych – objawiało się to kichaniem i delikatnym podrażnieniem oczu. Po ukończeniu szkoły wyprowadziłem się na studia do Krakowa, gdzie nie odczuwałem już tak często objawów z „dzieciństwa”.

Uciążliwe symptomy pojawiały się, gdy na weekend wracałem do rodzinnego domu. Wtedy zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje? Pierwszy raz mój przyjaciel ze studiów zasugerował mi, że może to być alergia i warto umówić się na wizytę u alergologa. Zbagatelizowałem sprawę, bo przecież w Krakowie było mi dobrze, a okres wiosenny jakoś przeżywałem. Ponad rok temu w moim rodzinnym domu robiliśmy porządki, m.in. segregowaliśmy nieużywane ubrania dla PCK i wtedy nagle zacząłem mocno kichać, złapał mnie ostry katar, moje oczy zaczerwieniły się. To był moment, w którym zdecydowałem się zrobić badania. Diagnoza alergologa była przewidywalna – mam problemy z kurzem, roztoczami i niektórymi roślinami.

Czy osoba młoda, aktywna, odczuwa duży wpływ reakcji alergicznych na własne życie, jego dynamikę?

Według własnych doświadczeń, mogę jasno stwierdzić, że nieleczona alergia ma bardzo niekorzystny wpływ na komfort życia. Objawy są uciążliwe i niejednokrotnie pogarszały moje samopoczucie. Czułem, że przez alergię moja efektywność, zarówno w pracy, jak i na studiach, pogarszała się. Często budziłem się z uczuciem zmęczenia, zatkanym nosem, moje poranki były wtedy naprawdę ciężkie. W pracy modela liczy się energia i dobry wygląd, a przekrwione, opuchnięte oczy i nieustanny katar mi w tym nie pomagały.

Ponad 60 proc. osób młodych, cierpiących na alergie, nie podejmuje się leczenia – jak zachęciłbyś je do diagnostyki i podjęcia się terapii? Czy odczuwasz realną poprawę komfortu życia z tym związaną?

Niestety początkowo też byłem w tej niechlubnej grupie. Mogę bez wahania powiedzieć, że żałuję, że zbagatelizowałem tę sprawę będąc nastolatkiem i podjąłem się leczenia alergii stosunkowo późno, ponieważ przez ten czas alergia się nasiliła.

Mam świadomość, że mogłem uniknąć uciążliwych objawów wcześniej, dlatego apeluję, żebyście nie popełniali moich błędów i czym prędzej zgłosili się do alergologa, jeżeli widzicie u siebie objawy. Teraz moje życie wygląda inaczej, zacząłem stosować przepisane leki i od tamtej pory czuję się świetnie. To co też zauważyłem to mniejsze zmęczenie, które doskwierało mi wcześniej, brak kataru, suchość oczu zniknęła, a nawet i sam wzrok się delikatnie poprawił.

Czy na co dzień monitorujesz czynniki wpływające na twoją alergię? Czy korzystasz z dobrodziejstw nowoczesnych technologii w tym zakresie?

Niedawno zainstalowałem aplikację dla alergików do monitorowania czynników wpływających na moją alergię. Uważam, że jest to ciekawe rozwiązanie i w łatwy sposób można śledzić dane o pyleniu, co w okresie wiosennym jest bardzo przydatne.

Kończąc mą wypowiedź, wiem, że takich osób młodych jak ja, które bagatelizują sprawę jest bardzo dużo, dlatego chciałbym zachęcić je do przebadania się, podjęcia leczenia i kontrolowania czynników, ponieważ można żyć lepiej.

Hubert Gromadzki
Hubert Gromadzki: Wiem, że takich osób młodych jak ja, które bagatelizują alergię jest bardzo dużo, dlatego chciałbym zachęcić je do przebadania się, podjęcia leczenia i kontrolowania czynników, ponieważ można żyć lepiej.
Fot.: Tatiana Hajduk, Instagram
Next article