Home » Zdrowy oddech » Alergie – jak się uchronić i jak leczyć?
Zdrowy oddech

Alergie – jak się uchronić i jak leczyć?

alergie-lato-wp
alergie-lato-wp

Okres wiosenny i letni nie dla wszystkich jest ulubioną porą roku. Są wśród nas tacy, którzy nie czują się wtedy najlepiej. To alergicy.

Alergia to nic innego, jak nadwrażliwość układu odpornościowego na różne bodźce. Jeśli się organizm z nimi zetknie, zaczyna mobilizować strukturę obronną, wytwarzając przeciwciała, które niepotrzebnie uruchomione wywołują objawy takie jak katar, wysypka, obrzęk oczu.

Na zdrowie alergików wpływa wiele czynników. Nie są to tylko wyizolowane alergeny, ale również powietrze, którym oddychamy, dym tytoniowy oraz substancje lotne wydobywające się z mebli, dywanów i środków czyszczących.

Alergia to cena, jaką płacimy za zmiany cywilizacyjne. Osoby cierpiące na alergię nie muszą przebywać w sterylnych warunkach. Jednak powinny usunąć ze swojego otoczenia wszystko, co może nasilać objawy choroby. Nie łączy się to z wielkimi wydatkami, ale raczej zachowaniem zdrowego rozsądku.

Alergia, jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. zapalenia zatok przynosowych, uszu i oskrzeli, a nawet do astmy oskrzelowej.

Najlepszym sposobem na walkę z alergią wydaje się stosowanie leków antyhistaminowych, które skutecznie zwalczają objawy alergicznego nieżytu nosa, spojówek oka, idiopatycznej pokrzywki. Antyhistaminik powoduje usunięcie wodnistego kataru, uporczywych napadów kichania, a więc objawów dominujących w alergicznych nieżytach nosa. Przeciwdziała też świądowi, łzawieniu oczu, itp.

Dzięki postępowi w medycynie, leczenie objawów chorób alergicznych stało się skuteczne i bezpieczne. Chorzy na alergię powinni dodatkowo przestrzegać zdrowego trybu życia, nie palić tytoniu, unikać alkoholu, który może być alergenem, walczyć z nadwagą, zażywać dużo ruchu oraz unikać nadmiernego nasłonecznienia. Powinni też, jeśli znają swój alergen, eliminować go w miarę możliwości ze swojego otoczenia. I najważniejsze, nie należy eksperymentować z lekami bez konsultacji z lekarzem. Nie narażajmy się na nieoczekiwaną reakcję uczuleniową. Chorzy na alergię mogą gwałtownie reagować na niektóre leki, przede wszystkim na preparaty ziołowe, ale także na zwykłą aspirynę i środki przeciwbólowe.

Next article