Skip to main content
Home » Zdrowy oddech » Astma pod kontrolą
Zdrowy oddech

Astma pod kontrolą

Koalicja na rzecz Leczenia Astmy to interdyscyplinarna, otwarta i transparentna inicjatywa, jaka powstała z myślą o chorujących na każdą postać astmy. Jej inicjatorem – ponad dwa lata temu – było Polskie Towarzystwo Alergologiczne, które obecnie lideruje wszystkim pracom i realizowanym projektom.

Szeregi Koalicji zasilają przedstawiciele środowisk medycznych, w tym konsultanci krajowi, eksperci zdrowia publicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich. Do współpracy zapraszani są również decydenci, publiczne podmioty działające w sferze medycyny i partnerzy farmaceutyczni. Taki model zapewnia wielopłaszczyznowy dialog będący punktem wyjścia do planowania i realizowania działań nakierowanych na dążenie do poprawy jakości życia ponad 2 milionów chorych ze zdiagnozowaną astmą.

Celem nadrzędnym działalności Koalicji jest poprawa diagnostyki i stanu leczenia astmy w Polsce, a także budowanie świadomego i wyedukowanego pacjenta, jego bliższego i dalszego otoczenia oraz całego społeczeństwa zarówno w zakresie objawów choroby (napadowy kaszel, ściskanie w klatce czy świszczący oddech) jak i zarządzania nimi.

Ponadto Koalicja:

  • dba o informowanie na temat nowych metod leczenia, refundacji, rozbudowywania sieci ośrodków, w których chorzy z astmą ciężką mogą korzystać z nowoczesnych metod leczenia,
  • rozpoznaje ograniczenia procesu diagnostycznego oraz ścieżek terapeutycznych celem ich usprawnienia,
  • dostarcza nowoczesnych rozwiązań (e-Recepta 2.0. Astma), których założeniem jest minimalizowanie zjawiska nadużywania inhalatorów szybko rozkurczających stanowiących realne zagrożenie dla zaostrzenia przebiegu choroby,
  • wspiera procesy zmierzające do wprowadzenia na rynek tzw. zielonych inhalatorów, czyli inhalatorów ciśnieniowych neutralnych klimatycznie,
  • nieprzerwanie szkoli lekarzy POZ oraz lekarzy specjalistów, ponieważ wysoka jakość i merytoryka pracowników ochrony zdrowia (lekarzy) skorelowana jest bezpośrednio z dobrym zarządzaniem chorobą.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Koalicji na rzecz Leczenia Astmy odwiedź koalicja.pta.med.pl.

Next article
Home » Zdrowy oddech » Astma pod kontrolą
zdrowy oddech

Choroby płuc – w jaki sposób się je diagnozuje?

Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna

Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, V-ce Prezydent Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych

Temat chorób płuc jest niezwykle ważną kwestią w dobie pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Wiele miejsca poświęca się szczególnie roli diagnostyki, która wykonana w prawidłowy sposób jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta.

Czym jest badanie spirometryczne?

Badanie spirometryczne jest podstawowym narzędziem diagnostycznym, jakie wykonujemy u pacjentów, nie tylko z podejrzeniem chorób płuc, ale także u osób palących tytoń. Powinno się je również wykonać okresowo u osób zdrowych, by skontrolować, czy rozwój ich płuc jest prawidłowy (np. u dzieci). W badaniu spirometrycznym sprawdzamy objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza przez drogi oddechowe. W badaniu spirometrycznym zwracamy szczególną uwagę na wartość natężonej objętości wydechowej w pierwszej sekundzie wydechu. Parametr ten odzwierciedla generalnie zdrowie płuc, zdolność do wysiłku fizycznego a także pozwala przewidzieć długość życia. Im większa jest ta objętość tym lepiej.

Jaką rolę stanowi wczesna diagnoza i dostęp specjalistów do odpowiedniego sprzętu medycznego?

Optymalną kondycję płuc osiągamy w wieku ok. 21 lat, później z czasem ona maleje. Zadaniem badania spirometrycznego jest sprawdzenie czy pojemność życiowa płuc i natężona objętość wydechowa nie zmniejszają się zbyt szybko. Im wolniej się obniżają, tym dłużej żyjemy. Palenie tytoniu bardzo przyspiesza proces utraty czynności płuc i skraca życie średnio o 10-15 lat. Dlatego tak ważna jest diagnostyka w kierunku chorób płuc, w tym astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Dostęp lekarzy i specjalistów do odpowiedniego sprzętu medycznego jest kluczowy, by także kontrolować palaczy tytoniu i osoby narażone na zanieczyszczenia powietrza.

W jaki sposób rozpoznać choroby płuc w dobie pandemii?

Potrafimy w bezpieczny sposób wykonywać badania czynnościowe układu oddechowego nawet w dobie infekcji wirusowych. W naszym ośrodku nie zanotowaliśmy żadnego przypadku zakażenia koronawirusem podczas badań diagnostycznych. Nieprzerywanie ciągłości diagnostycznej oraz terapeutycznej jest bardzo ważne, ponieważ w większości przypadków ratuje życie pacjenta. Czasem niezgłoszenie się na badania lub zaprzestanie leczenia niesie za sobą dużo większe konsekwencje zdrowotne niż zarażenie się wirusem, który dla dobrze leczonych pacjentów nie stanowi problemu.

Jakie są zasady bezpiecznej spirometrii zgodne z zaleceniami ERS/ATS?

Badanie wymaga ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem i personelem medycznym. Między innymi spirometr powinien być wyposażony w specjalny filtr, który filtruje powietrze zarówno wydychane, jak i inhalowane. Zapobiega to przedostawaniu się wirusa do organizmu pacjenta, a także wydostawaniu się go z wydychanym powietrzem, jeśli chory jest zarażony. Oczywiście w pomieszczeniu, gdzie przeprowadza się badanie, powinien znajdować się tylko jeden pacjent. Nad spirometrem może być zainstalowany wyciąg pobierający unoszący się aerozol. Po każdym pacjencie należy zdezynfekować i przewietrzyć pomieszczenie. Są to skuteczne metody, dzięki którym badania spirometryczne mogą i powinny być wykonywane w trakcie pandemii.

Jak można poprawić współpracę pomiędzy pacjentem a lekarzem?

Poprawnie wykonane badania spirometrycznego wymaga czasu i niekiedy długiego treningu. Trwa ono nawet do dwóch godzin, podczas których pacjent musi współpracować z personelem medycznym. Badanie spirometryczne jest niezwykle efektywną metodą diagnostyczną do rozpoznawania i monitorowania takich chorób jak astma i POChP na które w Polsce cierpi 6 milionów osób.

Next article