Skip to main content
Home » Zdrowy oddech » Słów kilka o alergiach
zdrowy oddech

Słów kilka o alergiach

alergie
alergie

Mimo że alergie obejmują dużą część społeczeństwa i stały się już chorobami cywilizacyjnymi, wciąż nie wiemy o nich wystarczająco dużo. Co je wywołuje, czy można się ich ustrzec?

Prof. Edward Zawisza

Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Panie profesorze, jaka jest specyfika chorób alergicznych?

Choroby alergiczne są bardzo częste i są uznawane obecnie za choroby cywilizacyjne. Obejmują one w dużych aglomeracjach miejskich prawie 40 proc. populacji, z czego najczęstsze są choroby powodowane przez alergeny wziewne, czyli te, które się dostają do naszego ustroju poprzez nos, drzewo oskrzelowe i spojówki.

Na jakie alergeny wziewne należy szczególnie uważać?

Przede wszystkim na pyłki roślin, tj. pyłki drzew liściastych, traw, zbóż oraz chwastów, przy czym ich ilość w powietrzu jest jak wiemy uzależniona zarówno od sezonu, jak i panującej pogody. Objawy, które powodują te alergeny to suchy kaszel, zapalenie spojówek, kichanie czy też wodnista wydzielina z nosa. Pyłki zagrażają nam mniej na obszarach morskich oraz w trakcie opadów – deszcz i chłód wymywają pyłki, a pacjenci cierpiący na alergię tego rodzaju czują się wtedy znacznie lepiej. Jeżeli mówimy o alergenach wziewnych wywołanych przez pyłki, to mamy w Polsce 4 długie okresy, kiedy szczególnie należy na nie uważać. Od połowy lutego do końca maja pylą drzewa liściaste. Od połowy do końca maja pylą drzewa iglaste i one nie stanowią aż tak dużego zagrożenia jak drzewa liściaste. Od końca maja do połowy lipca pylą trawy i zboża i jest to najsilniejszy i najbardziej charakterystyczny okres dla alergologii, gdzie pyłki zbóż i traw wybuchają gwałtownie i pacjenci bardzo cierpią. Od połowy lipca do końca września pylą zaś chwasty.

Który z czynników obecnych w środowisku jest również silnym alergenem?

Drugim silnym czynnikiem wziewnym są roztocza kurzu domowego występujące w powietrzu i najczęściej mamy z nimi do czynienia jesienią i zimą. Te alergeny powiązane są z występowaniem małych owadów, które mają własne cykle rozwojowe. Objawy działania roztoczy kurzu występują w okresie włączania kaloryferów – powietrze dostaje się do góry i wpada do nosa. Pojawia się katar, kichanie, wodnista wydzielina. Pacjenci gorzej się czują po wejściu do domu – lepiej, gdy go opuszczają. Roztocza kurzu domowego nie występują wysoko w górach, nie lubią również chłodu, ważne zatem, by powietrze przede wszystkim w naszych mieszkaniach było suche i chłodne, bo wtedy roztocza się aż tak nie namnażają. Charakterystyczną cechą dla roztoczycy w odróżnieniu od wcześniej omawianej pyłkowicy jest to, że pacjenci lepiej się czują właśnie w okresie letnim. Duże znaczenie ma również wyposażenie domu: brak dywanów, odpowiednia pościel, itp. Trzeba również wiedzieć, że istnieją roztoczobójcze środki, które możemy kupić w aptekach lub drogeriach.

Czy może nam pan powiedzieć coś więcej na temat zarodków pleśni i alergii na zwierzęta?

Zarodki pleśni są trzecim rodzajem bardzo silnych alergenów, które występują całorocznie, ale najczęściej w trakcie jesieni i wiosny, gdy jest wilgotno i ciepło. Pleśń, o czym należy pamiętać, rośnie również na pożywieniu, np. na ziemniakach, włoszczyźnie itp. i jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, u których często wywołuje astmę dziecięcą. Jeżeli mowa o zwierzętach, w ich kontekście chodzi przede wszystkim o alergen w postaci naskórka: kotów, psów, szczurów, królików, chomików, itp. Naskórki zwierząt uczulają nie tylko sierść, ale również wydzieliny takie jak mocz, ślina i kał czy wydzieliny z gruczołów.

Jak uchronić się przed alergenami?

Oczywiście najlepszą metodą jest poznanie alergenu i odczulenie na ten właśnie czynnik. Pamiętajmy również, że szczepionki przeciw alergii różnego rodzaju są często refundowane.

Next article
Home » Zdrowy oddech » Słów kilka o alergiach
Immunologia

Jak alergia wpływa na kondycję układu immunologicznego?

Prof-dr-hab-Magdalena-Czarnecka-Operacz

Prof. dr hab. Magdalena Czarnecka-Operacz

Katedra i Klinika Dermatologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Jakie czynniki mogą powodować reakcję alergiczną?

Reakcja alergiczna może być wywołana przez bardzo wiele czynników środowiskowych. W zależności od rodzaju reakcji immunologicznej charakterystyka alergenów jest zupełnie inna.

Alergenami wywołującymi reakcję alergiczną typu natychmiastowego mogą być zarówno alergeny pokarmowe, alergeny białka mleka krowiego, jaja kurzego, ryby, orzeszki ziemne, warzywa, owoce, mięsa pochodzenia zwierzęcego oraz alergeny powietrznopochodne: alergeny roztocza kurzu domowego, grzybów pleśniowych, pyłku roślin takich jak drzewa, trawy, zboża, chwasty; alergeny lateksowe, alergeny zawarte w moczu zwierząt takich jak myszy, szczury, chomiki; alergeny naskórka i sierści zwierząt domowych itd.

W przypadku reakcji alergicznej typu pierwszego, czyli natychmiastowej, objawy kliniczne pojawiają się na przestrzeni sekund, minut po ekspozycji na alergen. Mogą one dotyczyć zarówno skóry, układu oddechowego i pokarmowego, jak też mieć charakter uogólniony.

Przykładami chorób rozwijających się na podłożu natychmiastowej reakcji alergicznej mogą być: ostra pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, alergiczny nieżyt nosa i spojówek (sezonowy lub całoroczny), astma oskrzelowa, ale również zespół anafilaksji jamy ustnej oraz alergiczny wstrząs anafilaktyczny.

Mówi się, że czas wiosny i lata jest najgorszy dla alergików, co w takim razie w czasie nadchodzącej jesieni może doskwierać takim osobom?

Oczywiście w przypadku osób uczulonych na alergeny pyłków drzew oraz traw i zbóż wiosna i lato to szczególnie trudny okres roku. Natomiast w czasie jesienno-zimowym alergicy przede wszystkim cierpią z powodu uczulenia m.in. na: alergeny pyłku chwastów, grzybów pleśniowych i roztocza kurzu domowego.

Co ważne chorzy uczuleni na alergeny całoroczne, jak alergeny roztocza kurzu domowego, praktycznie przez cały czas mogą prezentować objawy wynikające z klinicznie istotnej alergii, z zaostrzeniem w okresie zimowym, poprzez niższą niż w lecie cyrkulację świeżego powietrza.

Jednak najważniejsze jest to, aby pamiętać, że skuteczne regularne stosowanie środków przeciwhistaminowych prowadzi do skutecznej całorocznej kontroli nad stanem naszego zdrowia, w walce z objawami alergii.

Jakie zachowania powinny być wdrażane w domu alergika w czasie trwania okresu jesienno-zimowego, aby uniknąć nasilania się drażliwych objawów alergicznych?

Możliwie jak największe ograniczenie ekspozycji na uczulające alergeny. Po spacerach – spłukanie całej powierzchni skóry, zastosowanie kropli do oczu lub nosa w zależności od nasilenia objawów klinicznych w zakresie poszczególnych narządów ciała.

Natomiast w warunkach domowych możliwe zmniejszenie stężenia uczulających alergenów w powietrzu (na przykład należy uważać na uruchamianie klimatyzatorów, w obrębie których bardzo łatwo rozmnażają się grzyby pleśniowe. Ich praca warunkuje zwiększenia stopnia ekspozycji pacjentów na uczulające alergeny tj. roztocza).

Co uczula nas w domu, oprócz kurzu, roztoczy i sierści zwierząt?

Ciepła odzież, niejednokrotnie wełniana, czapki, szaliki oraz rękawiczki – wszystkie tego typu elementy garderoby pacjenta mogą wywoływać odczyn z podrażniania. Zwróćmy też uwagę na skład pościeli, w której układamy się do snu. Wybierajmy tkaniny o wysokiej zawartości bawełny, która nie podrażnia skóry, zamiast wełny i syntetycznych materiałów.

Jak alergia wpływa na kondycję układu immunologicznego? Czy bardziej niż inni alergik jest podatny na zachorowania w czasie jesienno-zimowym?

A zatem sam proces alergii manifestujący się rozmaitymi chorobami ze strony różnych narządów i układów nie stanowi przyczyny zwiększenia zapadalności na jesienno-zimowe infekcje, jednak niektóre formy terapii stosowane w prowadzeniu ciężkich postaci chorób alergicznych, potencjalnie mogą być przyczyną łatwiejszego rozwoju infekcji przykładowo dróg oddechowych i dlatego wymagana jest szczególna ostrożność w projektowaniu zasad terapii w tej grupie pacjentów oraz szczegółowe i systematyczne kontrolowanie ich stanu klinicznego, oraz natychmiastowa modyfikacja leczenia, w sytuacji rozwoju pierwszych objawów infekcyjnych.

Next article