Home » Zęby » Dziąsła pod nadzorem!
Zęby

Dziąsła pod nadzorem!

zapalenia dziąseł
zapalenia dziąseł

Dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce 75 proc. 12-latków i 99 proc. dorosłych ma chorobę przyzębia. Jest to stan zapalny tkanek otaczających ząb, którego jedną z głównych przyczyn jest obecność bakteryjnej płytki nazębnej. Nieleczony, prowadzi do rozchwiania i utraty zębów jak również wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia.

Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak

Specjalista periodontolog, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej we Wrocławiu

W powszechnej świadomości społecznej, lekarz dentysta kojarzy się z leczeniem zębów, a w mniejszym stopniu z leczeniem dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Periodontologia, to specjalistyczna dziedzina stomatologii odpowiedzialna za zdrowie tkanek otaczających ząb (tzw. przyzębie). Nieleczone zapalenie przyzębia prowadzi do utraty zębów oraz wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia i może przyczynić się do rozwoju groźnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby płuc.

Przyczyną zapalenia dziąseł, które jest pierwszym etapem rozwoju choroby przyzębia, są bakterie płytki nazębnej, gromadzące się na powierzchni zębów jako rezultat niedostatecznej higieny. Pierwszym objawem klinicznym jest krwawienie pojawiające się przy szczotkowaniu, obrzęki czy ból dziąseł. Ważne jest kontrolowanie stanu dziąseł i całego przyzębia u specjalisty periodontologa, gdyż niewykryta choroba i we wczesnym etapie nieleczona, doprowadzi w finale do odsłonięcia korzeni (wydłużone korony zębów), pojawienia się tzw. czarnych trójkątów w uśmiechu, rozchwiania zębów i w konsekwencji do ich utraty. W okresach zaostrzeń choroby stwierdza się wysięki ropne.

Problem jest niebagatelny, gdyż badania epidemiologiczne przeprowadzone w latach 2012-2014 wykazały, że w naszym kraju, aż 75 proc. 12-latków ma już zdiagnozowane problemy z przyzębiem, a odsetek osób pomiędzy 35 a 44 rokiem życia ze zdrowym przyzębiem, to zaledwie 1,6 proc. Jak podaje ministerstwo zdrowia, główną przyczyną przedstawionych problemów zdrowotnych jest powszechnie niska świadomość zdrowotna społeczeństwa, szczególnie rodziców dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodzieży.

Istotna jest również szybka diagnostyka i leczenie zapalenia dziąseł u kobiet ciężarnych. Zapalne zmiany dziąsłowe podczas trwania ciąży są wynikiem wahań hormonalnych z równoczesną zwiększoną reakcją zapalną dziąseł na gromadzenie się bakteryjnej płytki nazębnej. Zignorowane i nieleczone, może prowadzić do zapalenia przyzębia, a ono z kolei jest ważnym czynnikiem ryzyka poronień (w I trymestrze) lub przedwczesnych porodów z niską masą urodzeniową (w III trymestrze ciąży). Zatem właściwe i wczesne rozpoznanie, szybka interwencja lecznicza i ciągła edukacja przyszłych matek, mają duży wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

U każdego pacjenta, który zgłasza się do stomatologa, powinno być przeprowadzone badanie przesiewowe w celu wykluczenia obecności zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia. Najprostszymi i najczęściej stosowanymi narzędziami do tego typu badań są wskaźniki oceny higieny jamy ustnej, stanu zapalnego dziąsła brzeżnego oraz wskaźnik oceniający zaawansowanie zapalenia przyzębia. W przypadku stwierdzenia obecności stanu zapalnego, pacjent powinien być skierowany do periodontologa w celu wykonania badania specjalistycznego, obejmującego szczegółowe badanie kliniczne, radiologiczne i mikrobiologiczne.

Podsumowując pamiętaj, aby Twoje dziąsła zawsze były pod nadzorem specjalisty. Nie ignoruj pierwszych objawów zapalenia dziąseł (np. krwawienia przy szczotkowaniu) gdyż konsekwencje nieleczonego zapalenia przyzębia są zbyt poważne. Wczesne leczenie zapalenia dziąseł i szybkie wykrywanie choroby przyzębia dają nam znaczną przewagę nad chorobą i jej nieodwracalnymi skutkami!

Next article