Home » Zęby » Higiena jamy ustnej kobiet w ciąży – dlaczego jest tak ważna?
zęby

Higiena jamy ustnej kobiet w ciąży – dlaczego jest tak ważna?

higiena jamy ustnej w ciąży
higiena jamy ustnej w ciąży

Dent. Michał Kaczmarek

Lekarz dentysta, rezydent stomatologii dziecięcej
Instagram: tata_stomatolog

Bardzo często słyszymy, że kobiety w ciąży są w tym okresie jeszcze bardziej narażone na problemy stomatologiczne. Z czego wynika ten fakt? Dlaczego warto jeszcze staranniej dbać o higienę jamy ustnej w ciąży?

Jak często kobiety w ciąży powinny chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa?
Według zaleceń kobiety powinny regularnie odwiedzać stomatologa jeszcze przed planowaną ciążą. Warto zadbać o zdrowe zęby przed tym szczególnym okresem. W ciąży zaś należy odbyć wizytę w gabinecie stomatologicznym minimum w pierwszym i trzecim trymestrze. Oczywiście można również w drugim trymestrze, jednak te dwie wizyty to podstawa. Ogólnie u osoby dorosłej wymagana jest kontrola stomatologiczna co 6-12 miesięcy.

Jak ważna jest higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży?
Higiena jamy ustnej kobiet w ciąży jest niezwykle ważna, ponieważ w tym okresie mamy do czynienia z inną dietą. Jest to związane m.in. z podjadaniem i większym zapotrzebowaniem energetycznym. W ciąży bardzo często dochodzi także do nudności i wymiotów, co również ma wpływ na zęby. Poprzez zmiany w układzie hormonalnym zaburzona jest też reakcja obronna śliny, dlatego kobiety w ciąży są bardziej narażone na problemy stomatologiczne i powinny jeszcze bardziej o tę higienę dbać.

Jakie mogą być konsekwencje niepoprawnej higieny jamy ustnej u kobiet w ciąży?
Skutkami niepoprawnej higieny jamy ustnej są przede wszystkim ubytki próchnicowe, które wymagają leczenia stomatologicznego. W konsekwencji mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Zwiększona będzie również częstotliwość wizyt stomatologicznych. Kolejnym niezwykle poważnym skutkiem jest powikłana próchnica, w której dochodzi do zapalenia lub martwicy miazgi. To z kolei wymusza leczenie kanałowe. Jeśli jednak nie dojdzie do prawidłowego leczenia, taki stan zapalny może wpływać negatywnie na cały organizm kobiety ciężarnej. Podobnie jest w przypadku, gdy poprzez niewłaściwą higienę jamy ustnej dochodzi do stanów zapalnych dziąseł lub błony śluzowej.

W ciąży można i należy leczyć zęby, ponieważ konsekwencje związane z ich nieleczeniem mogą być poważne. Tak naprawdę można wykonywać wszystkie zabiegi stomatologiczne. Jedynie wykonywanie zdjęć RTG może być ograniczone.

Czy kobiety, które przed ciążą nie miewały problemów stomatologicznych powinny w tym okresie bardziej zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej? Z czego wynika większa ilość chorób stomatologicznych u kobiet w ciąży?
Tak jak już wcześniej wspomniałem, w ciąży pod wpływem hormonów zmienia się skład śliny, która chroni zęby przed działaniem próchnicy. Pojawiają się także wymioty zmieniające środowisko w jamie ustnej. Częstsze podjadanie oraz „zachcianki” również mają wpływ na zdrowie zębów. Dlatego nawet kobiety niemające żadnych problemów stomatologicznych powinny pamiętać o tym, że w ciąży się to zmienia.

Wracając do ciążowych przypadłości – warto podkreślić fakt, że bezpośrednio po wymiotach należy najpierw przepłukać usta wodą, a dopiero później umyć zęby. Nie należy także używać preparatów do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Higiena jamy ustnej powinna opierać się na szczotkowaniu zębów minimum dwa razy dziennie. Idealną sytuacją byłoby mycie zębów po każdym posiłku. Należy włączyć również nitkowanie oraz, jeśli jest taka potrzeba, irygacje.

Next article