Home » Zęby » Pielęgnacja jamy ustnej dziecka od pierwszego dnia życia
zęby

Pielęgnacja jamy ustnej dziecka od pierwszego dnia życia

dziecka
dziecka

Pielęgnacja dziecka dla rodzica to chyba najważniejsza rzecz na świecie. Przez całą ciążę, potem życie naszej pociechy, staramy się dać jej to co najważniejsze. Chodzimy do lekarzy rodzinnych, pediatrów, ortopedów, często do fizjoterapeutów i logopedów, ale zapominamy o ważnej osobie jaką jest lekarz dentysta w dbaniu o zdrowie naszego dziecka. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania jak, po co, dlaczego, kiedy?

Lek. dent. Michał Kaczmarek

Znany jako Tata Stomatolog, lekarz dentysta, Maestria Dental and Face Clinic w Warszawie

Zacznijmy od higieny jamy ustnej, która jest podstawą w walce z próchnicą. U noworodków oraz niemowlaków myjemy i oczyszczamy jamę ustną wilgotną gazą zanurzoną w przegotowanej letniej wodzie. Można używać też silikonowych nakładek, idealne nadających się w okresie ząbkowania. Gazik najlepiej rozłożyć, nawinąć na palec wskazujący. Wykonujemy delikatne ruchy, oczyszczamy policzki, język i wały dziąsłowe. Nie przyciskamy mocno i nie „szorujemy” długo. Staramy się myć po każdym karmieniu, by resztki pokarmu nie zalegały. Najważniejsze jest czyszczenie jamy ustnej przed snem. Takim myciem wyrabiamy dobre nawyki od narodzin.

Od pierwszego ząbka do pierwszego zęba stałego (6 r.ż.)

Pojawienie się pierwszego ząbka to znak, aby wprowadzić delikatną szczoteczkę do zębów. Szczoteczka powinna posiadać małą główkę, miękkie włosie, dobry uchwyt i atrakcyjne kolory, by zachęcać do mycia.

Obecnie preferuje się wcześniejsze wprowadzenie pasty z fluorem w wyższym stężeniu, czyli 1000 ppm. Wynika to z faktu, że dopiero pasta o wyższym stężeniu fluoru gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby, a przez to dodatkowo zabezpiecza delikatne ząbki dziecięce przed próchnicą. Aby stosować pastę z fluorem u tak małych dzieci należy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach:

  • nakładamy jej dosłownie tyle, by musnąć włos szczoteczki
  • należy wcierać pastę we włosie szczoteczki, tak aby uniknąć połknięcia przez dziecko.

Od około 3 r.ż. możemy zwiększyć ilość pasty do wielkości groszku.

Zabieg szczotkowania przeprowadzamy delikatnie, możemy dać dziecku pobawić się szczoteczką. Gdy pojawia się więcej ząbków, wykonujemy ruchy okrężne, bez dużego nacisku.

Pamiętajmy, że to my do 8 roku życia powinniśmy myć dziecku zęby (mówi się teraz, że nawet do 12 rż.), jeśli chce myć samodzielnie, powinniśmy to skontrolować i poprawić. Myjemy ząbki dwa razy dziennie.

Od pierwszego zęba stałego do pełnego uzębienia

Tu już nasza pociecha zaczyna być coraz bardziej sprawna manualnie i powinna sama przeprowadzać zabieg szczotkowania (my jako rodzice dalej kontrolujemy), wykonując ruchy okrężne, pamiętając by nie pominąć żadnego zęba. Szczoteczka może być z miękkim włosiem, główka nadal mniejsza od szczoteczki dla dorosłych. Ilość pasty wielkości groszku.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Ile osób tyle zdań, gdyby zebrać wypowiedzi wszystkich specjalistów wyjdzie na to, że pierwsza wizyta stomatologiczna powinna się odbyć między 6 a 24. miesiącem życia. Ma ona na celu głównie uświadomienie rodzicom jak dbać oraz pielęgnować jamę ustną dziecka, a także w jakich przypadkach zgłosić się do stomatologa. Najważniejsze by pierwsza wizyta nie była kojarzona z bólem.

Co ile na wizytę do stomatologa?

Kontrolny przegląd stomatologiczny warto wykonywać co 3 miesiące, ponieważ u dziecka zmiany zachodzące w jamie ustnej w okresie rozwoju są bardzo dynamiczne.

Warto dbać od urodzenia o prawidłową higienę jamy ustnej, aby móc cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem przez całe życie.

Next article