Home » Zęby » Pielęgnacja pierwszych zębów
Zęby

Pielęgnacja pierwszych zębów

Izabela Janachowska

Założycielka i redaktor naczelna portalu WeddingDream.com, prowadząca programów telewizyjnych

Pani Izabelo, jest pani mamą niespełna dwulatka. Czy bardzo zmieniło się pani życie, odkąd na świecie pojawił się pani synek?

Oczywiście, że się zmieniło, nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. Jestem przekonana, że pojawienie się na świecie dziecka to ogromna zmiana w życiu każdej kobiety. Przede wszystkim musiałam jeszcze lepiej organizować swój kalendarz, żeby jak najwięcej czasu spędzać z Chriskiem. Wcześniej nie wiedziałam, że to w ogóle możliwe. Niesamowite jest też to, ile radości i miłości może dać człowiekowi obcowanie z taką małą istotą. Kiedy patrzę, jak mój synek się uśmiecha, to tak, jakby uśmiechał się cały świat – wtedy, chociaż na chwilę, wszystko inne traci znaczenie.

W dzisiejszych czasach bardzo powszechne jest wydawanie książek i prowadzenie blogów parentingowych. Skąd czerpaliście państwo wiedzę jak dbać o higienę i wychowanie maluszka?

Konsultowaliśmy się ze specjalistami, przeszliśmy też indywidualne szkolenie, w trakcie którego położna opowiedziała nam o tym, jak dbać o takiego maluszka – to było bardzo przydatne, szczególnie w pierwszych dniach. Polegam oczywiście na doświadczeniu mojej mamy i koleżanek, które wcześniej zostały mamami, ale w dużym stopniu stawiam też na moją intuicję. Mam to szczęście, że Chrisek jest bardzo grzecznym i pogodnym dzieckiem, więc czas upływa nam głównie na zabawie i dbaniu o prawidłowy rozwój naszego synka. Na bardziej skomplikowane kwestie wychowawcze przyjdzie chyba jeszcze czas.

Tradycja i „wiedza ludowa” to mądrości zbierane od pokoleń. Czy wykorzystuje pani takie porady na radzenie sobie z bólem zębów, zarówno w swoim przypadku, jak i u pani syna?

Wyznaję zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc staram się nie dopuścić do bólu zębów. W kwestiach medycznych stawiam na specjalistów i jeśli dzieje się coś niepokojącego, staram się to skonsultować z lekarzem najszybciej, jak to możliwe. Oczywiście w dzisiejszych czasach nauka nie kwestionuje faktu, że naturalne sposoby również przynoszą efekty, ale w kwestii zdrowia wolę nie eksperymentować.

Next article