Home » Zęby » Pielęgnacja pierwszych zębów
Zęby

Pielęgnacja pierwszych zębów

Janachowska
Janachowska
Fot.: Marta Wojtal / TVN

Izabela Janachowska

Prowadząca nowy program „Pary młode ponad miarę” w TVN Style

Pani Izabelo, jest Pani świeżo upieczoną mamą, czy bardzo zmieniło się dotychczasowe życie, odkąd pojawił się na świecie Pani synek?

Oczywiście, że się zmieniło, nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. Jestem przekonana, że pojawienie się na świecie dziecka to ogromna zmiana w życiu każdej kobiety. Przede wszystkim musiałam jeszcze lepiej organizować swój kalendarz, żeby jak najwięcej czasu spędzać z Chriskiem. Wcześniej nie wiedziałam, że to w ogóle możliwe.  Niesamowite jest też to, ile radości i miłości może dać człowiekowi obcowanie z taką małą istotą. Kiedy patrzę jak mój synek się uśmiecha, to tak, jakby uśmiechał się cały świat- wtedy, chociaż na chwilę, wszystko inne traci znaczenie. 

W dzisiejszych czasach bardzo powszechne jest wydawanie książek i prowadzenie blogów parentingowych, skąd czerpaliście wiedzę jako rodzice jak dbać o higienę i wychowanie Państwa maluszka?

Konsultowaliśmy się ze specjalistami, przeszliśmy też indywidualne szkolenie, w trakcie którego położna opowiedziała nam o tym, jak dbać o takiego maluszka- to było bardzo przydatne, szczególnie w pierwszych dniach. Polegam oczywiście na doświadczeniu mojej mamy i koleżanek, które wcześniej zostały mamami, ale w dużym stopniu stawiam też na moją intuicję. Mam to szczęście, że Chrisek jest bardzo grzecznym i pogodnym dzieckiem, więc teraz czas upływa nam głównie na zabawie i dbaniu o prawidłowy rozwój naszego synka. Na bardziej skomplikowane kwestie wychowawcze przyjdzie chyba jeszcze czas. 

Dzieci od 4 do 12 miesiąca życia zaczynają ząbkować, czy Pani synek ma już pierwsze zęby? Jakie są Pani doświadczenia w tym temacie jako mama? Czy Christopher Alexander bardzo ciężko przechodzi przez ten czas?

Tak, właśnie zaczynamy przechodzić przez temat ząbkowania. Chrisek ma już trzy ząbki i muszę przyznać, że również w tej kwestii okazał się być prawdziwym aniołkiem. Trochę bałam się tego okresu, bo nasłuchałam się wielu historii moich koleżanek o tym, jak ich dzieci ząbkują. Gorączka, histeria, płacz… u nas nic takiego się nie dzieje! Synek jest trochę mniej pogodny, nie uśmiecha się tyle, co zazwyczaj, troszkę mniej je, ale to właściwie tyle.

Tradycja i „wiedza ludowa” to mądrości zbierane od pokoleń w każdym aspekcie. Czy wykorzystuje Pani takie porady na radzenie sobie z bólem zębów, zarówno w swoim przypadku jak i u Pani syna?

Wyznaję zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc staram się nie dopuścić do bólu zębów. W tych kwestiach medycznych stawiam raczej na specjalistów i jeśli dzieję się coś niepokojącego staram się to skonsultować z lekarzem najszybciej, jak to możliwe. Oczywiście w dzisiejszych czasach nauka nie kwestionuje faktu, że naturalne sposoby również przynoszą efekty, ale w kwestii zdrowia wolę nie eksperymentować.

Fot.: Marta Wojtal / TVN
Next article