Home » Immunologia » Czy wirus HIV to wciąż tabu?
immunologia

Czy wirus HIV to wciąż tabu?

hiv
hiv
Fot.: Renata Dąbrowska

Magdalena Glewicz

Inicjatorka oddolnej, społeczno-edukacyjnej kampanii „Niewykrywalni”, zajmującej się tematyką HIV/AIDS

Pomimo stygmatyzacji osób zakażonych HIV oraz lęku społeczeństwa warto pamiętać, że tak naprawdę jest wiele innych chorób gorszych od HIV. Takich, na które nie ma leczenia albo jest ono bardzo drogie.

Czy możemy być zakażeni wirusem, nie zdając sobie z tego sprawy?

Każdy człowiek chce jak najdłużej żyć zdrowo, ale żeby tak było, powinniśmy badać się regularnie. Tylko badania profilaktyczne są w stanie pokazać nam, w jakim stanie jest nasze zdrowie. Niestety duża część społeczeństwa zaczyna interesować się swoim zdrowiem dopiero wtedy, kiedy są już odczuwalne objawy, a to wielki błąd. Zwłaszcza że istnieją choroby, które nie dają o sobie znać nawet przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Do takich chorób zalicza się właśnie zakażenie wirusem HIV. Żeby je wykryć, wystarczy zrobić test, który – jeśli zrobiony w PKD (punkcie konsultacyjno-diagnostycznym) – będzie anonimowy, bezpłatny i nie potrzebujemy na niego skierowania.

Listę takich punktów znajdziemy na stronie aids.gov.pl. Każdy, kto rozpoczął życie seksualne, powinien wykonać taki test, bo on ratuje życie. Przez lata, kiedy wirus nie jest wykryty, sieje bardzo duże spustoszenie w organizmie, niekiedy lekarz wykonuje zlecenie takiego testu, kiedy pacjent jest bardzo chory i najprawdopodobniej doszło już do rozwinięcia u niego AIDS.

Czy według pani wirus HIV to nadal temat tabu wśród społeczeństwa?

To zależy od grupy wiekowej, ale coraz chętniej rozmawiamy na ten temat. Nie krępujemy się o tym wspominać wśród swoich znajomych. Problem zaczyna się tak naprawdę najczęściej wśród lekarzy. Sama nawet się z tym
spotkałam.

Jakie ma pani rady dla osób, które dowiedzą się o zakażeniu wirusem HIV? Jakiego wsparcia potrzebują te osoby?

Wiem, że na początku czujecie się, jakby świat wam się zawalił, ale tak naprawdę jest wiele innych chorób gorszych od HIV. Takich, na które nie ma leczenia albo jest ono bardzo drogie.

Rozpocznijcie leczenie tak szybko, jak to jest możliwe, porozmawiajcie z kimś zaufanym lub specjalistą. Możecie poszukać innych osób, które również są zakażone, i razem się wspierać. Najlepsze dla was będzie wsparcie najbliższych.

Next article