Skip to main content
Home » Immunologia » Czy wirus HIV to wciąż tabu?
immunologia

Czy wirus HIV to wciąż tabu?

hiv
hiv
Fot.: Renata Dąbrowska

Magdalena Glewicz

Inicjatorka oddolnej, społeczno-edukacyjnej kampanii „Niewykrywalni”, zajmującej się tematyką HIV/AIDS

Pomimo stygmatyzacji osób zakażonych HIV oraz lęku społeczeństwa warto pamiętać, że tak naprawdę jest wiele innych chorób gorszych od HIV. Takich, na które nie ma leczenia albo jest ono bardzo drogie.

Czy możemy być zakażeni wirusem, nie zdając sobie z tego sprawy?

Każdy człowiek chce jak najdłużej żyć zdrowo, ale żeby tak było, powinniśmy badać się regularnie. Tylko badania profilaktyczne są w stanie pokazać nam, w jakim stanie jest nasze zdrowie. Niestety duża część społeczeństwa zaczyna interesować się swoim zdrowiem dopiero wtedy, kiedy są już odczuwalne objawy, a to wielki błąd. Zwłaszcza że istnieją choroby, które nie dają o sobie znać nawet przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Do takich chorób zalicza się właśnie zakażenie wirusem HIV. Żeby je wykryć, wystarczy zrobić test, który – jeśli zrobiony w PKD (punkcie konsultacyjno-diagnostycznym) – będzie anonimowy, bezpłatny i nie potrzebujemy na niego skierowania.

Listę takich punktów znajdziemy na stronie aids.gov.pl. Każdy, kto rozpoczął życie seksualne, powinien wykonać taki test, bo on ratuje życie. Przez lata, kiedy wirus nie jest wykryty, sieje bardzo duże spustoszenie w organizmie, niekiedy lekarz wykonuje zlecenie takiego testu, kiedy pacjent jest bardzo chory i najprawdopodobniej doszło już do rozwinięcia u niego AIDS.

Czy według pani wirus HIV to nadal temat tabu wśród społeczeństwa?

To zależy od grupy wiekowej, ale coraz chętniej rozmawiamy na ten temat. Nie krępujemy się o tym wspominać wśród swoich znajomych. Problem zaczyna się tak naprawdę najczęściej wśród lekarzy. Sama nawet się z tym
spotkałam.

Jakie ma pani rady dla osób, które dowiedzą się o zakażeniu wirusem HIV? Jakiego wsparcia potrzebują te osoby?

Wiem, że na początku czujecie się, jakby świat wam się zawalił, ale tak naprawdę jest wiele innych chorób gorszych od HIV. Takich, na które nie ma leczenia albo jest ono bardzo drogie.

Rozpocznijcie leczenie tak szybko, jak to jest możliwe, porozmawiajcie z kimś zaufanym lub specjalistą. Możecie poszukać innych osób, które również są zakażone, i razem się wspierać. Najlepsze dla was będzie wsparcie najbliższych.

Next article
Home » Immunologia » Czy wirus HIV to wciąż tabu?
immunologia

Wirus HIV to nie wyrok – nie wstydź się badać!

Katarzyna Klimkiewicz

Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła Łódzką Filmówkę, stypendystka Binger Film Institute w Amsterdamie. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, przez wiele lat była członkinią zarządu i prezesem Stowarzyszenia Film 1,2; od 19.11 w kinach można oglądać jej najnowszy film – „Bo we mnie jest seks”.

Wiele osób do tej pory myśli, że zakażenie się wirusem HIV oznacza szybką śmierć i znacznie obniżoną jakość życia. Do tego dochodzi niska świadomość społeczna, że wirus ten może dotyczyć wyłącznie określonych grup społecznych. Może jednak dotknąć każdego, a wstyd, strach, stygmatyzacja, potępienie – to wszystko sprawia, że boimy się i nie chcemy się badać. A powinniśmy, o czym porozmawialiśmy z reżyserką m.in. filmu „Bo we mnie jest seks” Katarzyną Klimkiewicz.

Jaką rolę według pani odgrywa edukacja seksualna w kontekście profilaktyki zakażeń wirusem HIV?

Mogę powiedzieć jedynie ze swojego doświadczenia (a nie jestem specjalistą w tej kwestii), że HIV nadal kojarzy się z czymś, co można ogólnie nazwać skutkiem grzechu, szczególnie w kulturze chrześcijańskiej. Według niektórych wirus HIV jest jakimś rodzajem kary za grzechy, za seks pozamałżeński. Zdarzyło mi się, że nie zabezpieczyłam się podczas seksu, musiałam czekać prawie 3 miesiące, żeby zgłosić się na badanie w kierunku HIV i kiedy to robiłam, czułam się winna, ale nie dlatego, że uprawiałam seks, tylko dlatego, że się nie zabezpieczyłam. Seks nie jest grzechem.

Jak według pani przedstawia się świadomość społeczna w kontekście możliwości wykonywania badań pod kątem wirusa HIV?

Myślę, że nadal świadomość jest mała i należy o tym mówić, ponieważ nie wszyscy wiedzą, że tak naprawdę zarazić się może każdy. Nie tylko podczas seksu bez zabezpieczenia, ale także w salonie urody, czy też tatuażu, na co trzeba uważać. 

Z czego pani zdaniem wynika obawa przed wykonywaniem badań pod kątem wirusa HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową?

Faktycznie, osobom chcącym wykonać badanie w kierunku wykrycia wirusa HIV może towarzyszyć uczucie wstydu. Wydaje mi się, że jest to wynikiem myślenia, że jeżeli ktoś robi test, to przekroczył pewne społecznie określone granice przyzwoitości. Mogę jednak podpowiedzieć takim osobom, że istnieje wiele sposobów na przebadanie się, bez konieczności udawania się do poradni HIV. Przykładowo, gdy chcemy oddać krew do centrum krwiodawstwa, tam wykonywane są nam wszystkie badania, łącznie z testami na obecność wirusa HIV. Czyli oprócz tego, że upewniamy się, że jesteśmy zdrowi, możemy komuś pomóc.

Jak według pani wygląda życie osób zakażonych wirusem HIV? Na czym polega stygmatyzacja tych osób?

Choroba nie jest już wyrokiem śmierci, ale też nie należy jej kojarzyć wyłącznie z określonymi grupami społecznymi. Jest to oczywiście choroba niezwykle niebezpieczna. Spotykałam się kiedyś z chłopakiem, który był zarażony wirusem HIV. Nie wiedziałam o tym. Unikał kontaktu fizycznego, co mnie frustrowało. Nie miał odwagi powiedzieć, że jest zarażony wirusem HIV, rozstaliśmy się i dopiero wtedy wyznał mi to w liście. Nie chciał stawiać mnie w sytuacji, w której musiałabym decydować o naszej przyszłości. Dzięki temu zrozumiałam, co musiał na co dzień przeżywać i jak wielka odpowiedzialność na nim ciążyła. Ale nie opuszcza mnie poczucie, że może za łatwo się poddaliśmy. Jest wiele takich par i za mało mówi się o tym, jak wygląda wspólne życie z osobą chorą na HIV.

Katarzyna Klimkiewicz: Za mało mówi się o tym, jak wygląda wspólne życie z osobą chorą na HIV.
Fot.: Magdalena Kaczmarek

Next article