Home » Immunologia » Wyprowadź nudę ze swojej kuchni
immunologia

Wyprowadź nudę ze swojej kuchni

mateusz gessler
mateusz gessler

Mateusz Gessler

Kucharz, prowadzący program „Drzewo Marzeń” emitowany w stacji TVN

Jedzenie nie powinno być tylko paliwem, ale również dostarczać przyjemności. Stawiamy również na jakość, bo nie da się zdrowo żyć, jedząc produkty niskiej jakości.

W jaki sposób komponować składniki w codziennej diecie, aby dostarczały jak najwięcej wartości odżywczych?

Stawiałbym przede wszystkim na wybór sezonowych produktów. To, że mieszkamy w danej szerokości geograficznej definiuje też to, co powinniśmy jeść, aby być zdrowymi. Dlatego wybierajmy to, co jest dostępne w danym momencie roku i w danym regionie. Kierujmy się przy tym tradycją polskiej kuchni. Produktów szukałbym na lokalnych ryneczkach, pytałbym o najlepszych dostawców, a kiedy już ich znajdziemy, to pytajmy ich o to, co mają najlepszego.

Polska kuchnia zdobywa coraz więcej sympatyków, ale wciąż mało o niej wiemy. Na czym ona polega?

Polska kuchnia wydaje nam się na pierwszy rzut oka dość monotonna, oparta na mięsie, ziemniakach i kapuście. Ale wszyscy, którzy nieco się w nią zagłębili, poznali jej bogactwo np. z książek Neli Rubinsteinn, wiedzą, jak bardzo jest ona ciekawa. Co ciekawe, można w niej znaleźć sporo potraw wegetariańskich. Jest też wiele sposób na jej urozmaicenie w zależności od tego, jakie produkty są dostępne. Polega ona przede wszystkim właśnie na wykorzystywaniu tych produktów, które są dostępne lokalnie w danym momencie roku. Poza tym, bazuje na zupach i kaszach. Szczególnie na jaglanej, której kiedyś na polskich stołach było bardzo dużo, ale zaczęły ją wypierać inne gatunki, np. komosa ryżowa. Chociaż kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych. Wystarczy poszukać w starszych książkach przepisów. Świetnym przykładem na bogactwo polskiej kuchii jest burak, który daje tak nieskończenie wiele możliwości przygotowania. Można go jeść na zimno, smażyć, osobiście lubię pokrojone w kostkę z sosem vinegret. Tych kombinacji może być naprawdę wiele, wystarczy tylko poświęć czas na znalezienie przepisów.

Jakich produktów nie powinno zabraknąć w naszym menu okresie jesienno-zimowym?

Na pewno powinny to być grzyby, dynia, jako dodatek polecałbym imbir. Poza tym, jeśli dobrze będziemy odżywiać się wiosną i latem, nasz organizm zmagazynuje potrzebne składniki mineralne, aby nie brakowało nam ich późną jesienią i zimą. Staram się, aby w tym okresie w mojej diecie nie brakowało witaminy C, która świetnie rozgrzewa organizm. Można ją znaleźć m.in. w cytrusach, a także suplementach diety.

Jak na co dzień udaje się Panu motywować swoich najbliższych do zdrowej diety? Czy są na to jakieś dobre i sprawdzone sposoby?

To bardzo dobre pytanie, bo kilka lat temu postawiłem sobie takie właśnie wyzwanie. Moja żona poprosiła mnie o wymyślenie przepisów na dietę pudełkową do naszej firmy Warszawski Dzień. Chodziło nam nie tylko o to, aby dieta była zbilansowana i dostarczała odpowiednią liczbę kalorii, ale także była smaczna. Zwłaszcza, że jeszcze kilka lat temu mało kto zwracał na to uwagę. Staramy się przekonać naszych klientów, a także wszystkich wokół, że jedzenie nie powinno być tylko paliwem, ale również dostarczać przyjemności. Stawiamy również na jakość, bo nie da się zdrowo żyć, jedząc produkty niskiej jakości.

Next article