Skip to main content
Home » Immunologia » Zrób badanie na obecność HCV
wirusologia

Zrób badanie na obecność HCV

hcv
hcv
Robert Flisiak

Prof. dr. hab. n. med. Robert Flisiak

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

Wirus HCV wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (tzw. WZW C). Niestety, większość chorych nie wie o zakażeniu, co uniemożliwia wdrożenie skutecznej terapii.

Dlaczego wirus HCV jest dla nas groźny?

Do tej pory nie udało się opracować przeciw niemu szczepionki, jednak dostępne jest leczenie, które skutecznie go zwalcza. Istotnym problemem zakażenia HCV jest to, że przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, a trzeba wiedzieć, że nieleczone WZW C może prowadzić do marskości lub raka wątroby.

Ilu Polaków dotyczy zakażenie? Jak wygląda Polska vs. skala problemu w Europie i na świecie?

W ostatnich kilkunastu latach polskie towarzystwa naukowe prowadziły badania, które pozwoliły ostatecznie oszacować aktualną liczbę zakażonych. Stwierdzono, że zakażonych w Polsce jest 150 tys. osób, co w porównaniu z innymi krajami w Europie i na świecie sprawia, że mamy stosunkowo niską częstość występowania zakażenia. Problemem jest jednak to, że aż 86 proc. z tej grupy Polaków nie wie o zakażeniu.

Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka?

W ostatnim czasie nie tylko u nas, ale i w wielu innych krajach zrezygnowano z selekcjonowania grup wysokiego ryzyka, gdyż zakażenie jest na tyle powszechne, że wydzielenie tych osób jest nieuzasadnione i nie prowadzi do jego eliminacji.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem HCV? Jak możemy się chronić przed zakażeniem?

Jest to zakażenie, do którego dochodzi w wyniku kontaktu z przedmiotami zanieczyszczonymi krwią zakażonej osoby. W praktyce oznacza to, że może do niego dojść podczas wykonywania zabiegów medycznych, a także w miejscach, gdzie nie przestrzega się zasad sterylizacji instrumentów, co obejmuje placówki medyczne ale także m.in. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne oraz salony tatuażu. Istotne jest zatem, by ograniczać sytuacje, które zwiększają ryzyko zakażenia, a także wybierać tylko te miejsca, które gwarantują przestrzeganie procedur bezpieczeństwa.

Jak diagnozuje się zakażenie wirusem HCV?

Pierwszym krokiem jest wykrycie przeciwciał anty-HCV we krwi pacjenta. W ostatnich latach świetnie sprawdzają się szybkie testy, które mają wysoką czułość, swoistość i pozwalają na wykrywanie przeciwciał w ciągu 10-20 minut. Przy czym obecność przeciwciał nie oznacza aktywnego zakażenia, a jedynie to, że osoba miała kontakt z wirusem HCV (mniej więcej połowa spośród osób, które ma wykryte przeciwciała, nie ma aktywnej choroby). Aby stwierdzić, czy osoba jest chora, należy wykonać badanie materiału genetycznego wirusa, czyli HCV RNA, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu.

Kto powinien wykonać badanie na obecność HCV?

Tak jak wspomniałem, objawy WZW C pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby, a dzięki szybkiemu i mało uciążliwemu badaniu, możemy dowiedzieć się o zakażeniu i skutecznie je leczyć. Dlatego też badanie w kierunku zakażenia wirusem HCV przynajmniej raz w życiu powinien wykonać każdy, a potem powtórnie zawsze, gdy miały miejsce sytuacje narażające na zakażenie.

Czy HCV można dzisiaj wyleczyć?

Ujawnienie zakażenia daje szanse na wdrożenie leczenia, które zwykle trwa 2-3 miesiące, nie powoduje działań niepożądanych i co najważniejsze – praktycznie w 100 proc. prowadzi do wyleczenia.

Next article
Home » Immunologia » Zrób badanie na obecność HCV
onkologia

Co warto wiedzieć o czerniaku?

Badania alarmują nt. powszechnego braku świadomości dotyczącej profilaktyki nowotworowej, a przecież wczesne wykrycie nieprawidłowości poprawia rokowania pacjentów. Chorzy na czerniaka i ich bliscy potrzebują wsparcia specjalistów, jak również pomocy emocjonalnej i zabezpieczenia finansowego.

Szymon Bubiłek

Wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma

Są państwo stowarzyszeniem wspierającym chorych na czerniaka. Dlaczego tak ważnym jest, aby edukować społeczeństwo na temat profilaktyki, objawów oraz rozwiązań terapeutycznych?

Edukacja jest ważną częścią profilaktyki zdrowotnej, którą dzielimy się ze społeczeństwem poprzez m.in. takie projekty jak Onkobieg czy #FuraZdrowia. Im szybsza diagnoza tym szanse na długie życie wzrastają i to jest podstawą we wszystkich nowotworach.

Wczesne rozpoznanie i chirurgiczne usunięcie czerniaka nie tylko poprawiają rokowanie, ale daje szansę wyleczenia u około 90 proc. chorych. Ponad to, ważne jest, aby chorzy z nieoperacyjnym, zaawansowanym (III stopień) lub przerzutowym (IV stopień) czerniakiem wiedzieli, że w Polsce mamy dostępność do terapii na światowym poziomie, które przynoszą bardzo dobre rezultaty.

W dalszym ciągu świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki budzi obawy specjalistów. Jak wynika z wydanego przez nas raportu pt. „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” – blisko połowa Polaków i Polek nie potrafiła wymienić żadnego badania profilaktycznego w kierunku nowotworów. W tym samym raporcie można zaobserwować, że jednym z najmniej wskazywanych badań przez respondentów jest badanie dermatologiczne, które przecież jest podstawą do diagnozy czerniaka. Rekomendowane jest, aby badanie skóry przy użyciu dermatoskopu przeprowadzane było raz w roku. Oprócz tego, warto po prostu być czujnym i oglądać skórę samemu co kilka miesięcy. W razie niepokojących objawów tj. asymetrii znamienia, poszarpanych brzegów, niejednolitego koloru, dużego rozmiaru i postępującej zmiany zachodzącej w znamieniu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza

Według Światowej Organizacji Zdrowia o zachorowaniu na nowotwór decydują geny, środowisko i – w największym stopniu – styl życia. WHO szacuje, że można zapobiec nawet 30-50 proc. zachorować na raka, unikając czynników ryzyka. W wypadku czerniaka i tak naprawdę innych nowotworów skóry i raków skóry – czynnikiem ryzyka jest nadmierna ekspozycja na słońce a dokładnie na promieniowanie UV. Ochrona polega na unikaniu słońca w godzinach między 11:00 a 15:00, używaniu kremów z filtrem SPF 50, dbaniu o nakrycie głowy i noszeniu koszuli z dłuższym rękawem, gdy słońce jest w zenicie.

Choroba od strony pacjenta – jak wygląda i z czym wiąże się życie osób chorych na czerniaka oraz ich rodzin?

Choroba nowotworowa wydarza się a co za tym idzie nie można się na nią „odpowiednio” przygotować. Ważnym aspektem są emocje, które w zależności od diagnozy, etapu choroby, dostępności odpowiedniego leczenia, wsparcia najbliższych a także indywidualnie rozwiniętych struktur psychologicznych mogą się różnie objawiać. Pamiętajmy, że zawsze możemy sięgnąć po wsparcie specjalistów: psychoonkologa, psychologa, psychoterapeuty, których „zadaniem” będzie m.in. stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla panujących emocji. Pomoc specjalistów posłuży zarówno osobie chorującej jak i jego bliskim, którzy starając się dać solidne wsparcie osobie chorującej, często sami zapominają o własnym zdrowiu.

W wypadku leczenia długoterminowego życie pacjentów i ich bliskich wymaga dużej reorganizacji, w tym także zwiększenia nakładów finansowych. Jako Stowarzyszenie staramy się zapewniać najpilniejsze potrzeby dla najbardziej potrzebujących pacjentów dzięki darowiznom i środkom pochodzących od darczyńców indywidualnych, organizacji i instytucji.


Next article